Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego „Tu mieszkam”


1. Patrycja Jednaki, kl. I gimnazjum, Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Niedźwiedziu

Krzysztof Gorczyca, kl. I gimnazjum, Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Niedźwiedziu

2. Agnieszka Ząbczyńska, kl. V szkoły podstawowej, Zespół Szkół im. S Wyspiańskiego w Waganowicach

3. Magdalena Rogóż, kl. V szkoły podstawowej, Zespół Szkół im. S Wyspiańskiego w Waganowicach

Ewa Koral, kl. VI szkoły podstawowej, Zespół Szkół im. S Wyspiańskiego w Waganowicach

Wycieczka w Zakopanem

7 czerwca klasa 2 była na wycieczce w Zakopanem. Uczniowie podziwiali z Gubałówki panoramę Tatr, odwiedzili grób Kornela Makuszyńskiego na Pęksowym Brzyzku i stylowy drewniany kościół. Widzieli też skocznie narciarskie. Dowiedzieli się kim byli Stanisław Marusarz i Bronisław Czech. W jednym z oddziałów Muzeum Tatrzańskiego obejrzeli filmy o niezwykłej florze i faunie Tatr. Ostatnim punktem wycieczki były zakupy pamiątek na Krupówkach. Wycieczka była udana, zwłaszcza, że dopisała pogoda i humory jej uczestników.

AK

Piknik w Racławicach

Z okazji Dnia Dziecka, uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej uczestniczyli w pikniku w miejscowości Racławice. Po przyjedzie na miejsce, poszczególne klasy wraz z wychowawcami udały się na Kopiec Kościuszki. Krótką historię Bitwy pod Racławicami oraz informacje o zabytkach przekazali kolegom młodzi „przewodnicy” Małego Samorządu.

Następnie dzieci uczestniczyły w konkurencjach sportowych przygotowanych przez p. Krystynę Sułkowską. Był też czas na spontaniczne zabawy na trawie oraz na placu zabaw.
Uczniowie mieli także okazję podziwiać pomnik chłopa Bartosza Głowackiego, a także dwór w Janowiczkach oraz starą lipę, pod którą odpoczywał Tadeusz Kościuszko.

Pobyt na polach racławickich umiliła dzieciom Rada Rodziców, która przygotowała napoje i słodki poczęstunek.

Edyta Maroszek

Wycieczka na Kopiec Kościuszki

"Widzisz tam górę na górze, Jak czerni się uroczyście? Choć z Tatrów nadciągną burz. Ona trwać będzie wieczyście. Ona po wieków głębinie Święta - Nietknięta – przepłynie. Pisał o Kopcu Kościuszki Edmund Wasilewski.


31 maja 2011 uczniowie klasy V naszej szkoły postanowili oddać hołd Tadeuszowi Kościuszce zgłębiając historię „góry” Jemu usypanej. Wystawy, które mieli możliwość tam zobaczyć napawają do dziś zadumą i refleksją. Jednak najbardziej przypadły wszystkim do gustu dwie: „Twierdza a Miasto Kraków 1846-1918” – która przybliżyła temat przygotowania się jednego z zaborców Polski /Austrii/ do obrony przed innym zaborcą naszych ziem. Druga: Wystawa Figur Woskowych "Polaków Drogi Do Wolności" Pod jednym dachem spotkać można tutaj najwybitniejszych Polaków z naszej bogatej historii, którzy walczyli, nie tylko orężem, w imię wolności. Tadeusz Kościuszko wraz z Jerzym Waszyngtonem, generał Józef Dąbrowski, Bartosz Głowacki, Marszałek Józef Piłsudski. Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz, Fryderyk Chopin stoją tu jak żywi. Wśród tych wielkich nazwisk nie mogło zabraknąć Jana Pawła II, zerkającego na rodaków z drzwi samolotu.

Konkurs plastyczny „Zaczarowany motyl” rozstrzygnięty

Prace konkursowe oceniała komisja, w skład której weszli przedstawiciele Małego Samorządu oraz opiekunowie. Oto wyniki konkursu:

I miejsce – Michał Gawlik kl. IV

II miejsce – Mateusz Wydmański kl. I

III miejsce – Patrycja Pierzchała kl. III

Wyróżnienie – Sylwester Machnik kl. I

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do oglądania wystawy prac na tablicy ściennej Małego Samorządu.

Edyta Maroszek

Turniej wiedzy ogólnej Omnibus

Pod koniec maja w Zespole Szkół w Waganowicach odbył się międzyszkolny konkurs – Turniej wiedzy ogólnej Omnibus.

W konkursie wzięły udział 3 - osobowe reprezentacje klas trzecich z następujących szkół:

- ZS im. T. Kościuszki w Niedźwiedziu,
- ZSO im. K. Wielkiego w Słomnikach,
- ZS im. S. Wyspiańskiego w Waganowicach.

Zawodnicy odpowiadali na pytania z następujących dziedzin: literatura, matematyka, ortografia, przyroda, plastyka, muzyka, przysłowia, niespodzianka. Wszystkie klasy rywalizowały ze sobą w duchu fair-play, dobrze się bawiły, pamiętając, że nie zajęte miejsce, ale zabawa jest najważniejsza.

Tytuł Omnibus klas trzecich szkół podstawowych otrzymała klasa III A ze Słomnik, która zdobyła najwięcej punktów podczas konkursu.

Reprezentanci zwycięskiej klasy otrzymali nagrody książkowe. Każda z klas biorąca udział w turnieju otrzymała dyplomy oraz upominki – drobny sprzęt sportowy.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wykazania się doskonałą wiedzą.

Jadwiga Cholewa

Metoda projektu na lekcji języka polskiego

Na lekcjach języka polskiego uczniowie pracują, m.in. metodą projektu. Klasa IIIa została podzielona na trzy grupy. Każda z grup spisała kontrakt z nauczycielem, a następnie wzięła się solidnie do pracy. Zadaniem każdego zespołu było przygotowanie inscenizacji fragmentu „Antygony”. Gimnazjaliści znakomicie wywiązali się z powierzonych im zadań. W końcowym etapie projektu jury, w skład którego weszły: pani dyrektor Urszula Piwek, pani Anna Konieczna i pani Ewelina Fijałkowska – Koza, miało okazję obejrzeć piękne inscenizacje antycznego dramatu. Wszystkim uczniom metoda projektu bardzo się podobała.

e.f.Finał Wojewódzkiego Konkursu

„O teatrze wiemy wszystko”

Dnia 25 maja 2011 r. uczniowie Zespołu Szkół w Waganowicach wzięli udział w finale wojewódzkiego konkursu „O teatrze wiemy wszystko”, który odbył się w Teatrze Groteska w Krakowie. Zadaniem gimnazjalistów było wykonanie ilustrowanej biografii wybitnego twórcy teatralnego. Magdalena Zdeb, Magdalena Sobczyk i Adam Franczak zdobyli trzy równorzędne nagrody w kategorii prac literacko-plastycznych. Konkurs „O teatrze wiemy wszystko” organizowany był przez Centrum Kultury im. dr Henryka Jordana w Krakowie oraz Teatr Groteska.

e.f.


„Co w trawie piszczy?”

W słoneczny majowy dzień, uczniowie klasy drugiej wybrali się na spacer po łące. Młodzi przyrodnicy wyposażeni byli w albumy o roślinach oraz lupy. Z zaciekawieniem i radością obserwowali napotkanych mieszkańców łąki, m.in.: żaby, ślimaki, biedronki. Dzieci zanurzone w trawie słuchały także odgłosów łąki. Na zakończenie każdy zerwał roślinę, z której po zasuszeniu, powstanie klasowy zielnik.

Edyta Maroszek

BIP


Wolontariusze

Od grosika...


#TDTS