Wianki

W piątek 22 czerwca odbył się konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański, do którego Mały Samorząd zaprosił wszystkie uczennice naszej szkoły. Do konkursu zgłoszonych zostało 14 wianków. Były one oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: wianek „panny młodszej” od dziewczyn z klas 1-3 i wianek „panny starszej” od dziewczyn z gimnazjum i z klas 4-6 szkoły podstawowej.

W pierwszej kategorii zwyciężył wianek Agaty Całek z klasy 3, a w kategorii starszej wianek Iwony Michalskiej z klasy II gimnazjum. Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród właścicielki wianków w towarzystwie uczniów klas 1-3 udały się nad Szreniawę, by tam sprawdzić, czy w przyszłości czeka je szczęśliwe zamążpójście. Żaden wianek nie utonął - wszystkie płynęły z nurtem rzeki niosą pannom dobrą wróżbę.

A.K.Ulotka informacyjna

Grupy Wsparcia dla rodziców dzieci objętych integracją

Zespół Szkół w Waganowicach

Rok szkolny 2011/2012

Szanowni Państwo!

Oddajemy do Waszych rąk Ulotkę, będącą krótkim podsumowaniem działalności Grupy Wsparcia w bieżącym roku szkolnym. Pragniemy, by informacje o działaniach Grupy trafiły do szerokiego grona Rodziców i były zachętą do uczestnictwa w naszych spotkaniach.

Przyjdź i przekonaj się, że razem może być łatwiej

– działalność Grupy Wsparcia

„Dość się weseli serce, gdy daje i sobą się dzieli”

L. Staff

Grupa Wsparcia dla rodziców dzieci objętych integracją rozpoczęła swoją działalność w 2009 roku. Głównym celem działania jest wymiana doświadczeń i informacji w gronie rodziców i specjalistów oraz wzajemne wsparcie emocjonalne i pomoc w rozwiązywaniu konkretnych problemów. Spotkania odbywają się średnio co 2 miesiące.

Wychowywanie dziecka z zaburzeniami w rozwoju to wyzwanie niosące z sobą wiele trudności w codziennym życiu. Rodzice bardzo często borykają się z problemami natury organizacyjnej, zdrowotnej, ale także i emocjonalnej. Wspólne spotkania w grupie są okazją do rozmów z innymi rodzicami, do dzielenia się cennymi radami. Łagodzą też niepokoje, lęki i dają psychiczne wsparcie. Na spotkaniach grupy zawsze obecni są pedagodzy oraz psycholog, którzy starają się zapewnić miłą, serdeczną i intymną atmosferę. Prowadzimy także działalność informacyjno-edukacyjną, by zapoznać Rodziców ze sposobami szeroko pojętej rehabilitacji edukacyjnej i społecznej ich pociech. Mamy nadzieję, że w ciągu kilkuletniej działalności udało nam się zbudować więzi i stworzyć małą społeczność, w której możemy wzajemnie od siebie czerpać siłę i inspirację do dalszej pracy.

Edyta Maroszek


Międzyszkolny Turniej Wiedzy Ogólnej OMNIBUS

13 czerwca 2012 roku w Zespole Szkół im. S. Wyspiańskiego w Waganowicach odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Ogólnej OMNIBUS dla klas III Szkoły Podstawowej. Organizatorami konkursu były pani Jadwiga Cholewa – nauczyciel wspomagający w kl. I, pani Renata Wójcik – pedagog szkolny oraz pani Ilona Rozpara – logopeda.

Ucznowie biorący udział w konkursie odpowiadali na pytania z różnych dziedzin nauli, sztuki oraz z kategorii niespodzianka. Wszyscy reprezentanci szkół prezentowali wysoki poziom wiedzy. Turniej wygrała klasa III ze Szoły Podstawowej w Waganowicach, drugie miejsce zdobyła klasa III ze Szkoły Podstawowej z Prandocina, trzecie miejsce zajęła klasa III ze Szkoły Podstawowej z Kacic.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

J.M., R.W., I.R.Festiwal Piosenki Dziecięcej

1 czerwca przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 zaprezentowali swoje uzdolnienia muzyczne w ramach Festiwalu Piosenki Dziecięcej. Była to pierwsza edycja takiego konkursu muzycznego w naszej szkole. W konkursie wystąpiło 15 dzieci. Każdy z uczestników miał za zadanie zaśpiewać jedną piosenkę z repertuaru dziecięcego. Piosenki niejednokrotnie były bardzo trudne. Nawet najmłodsi uczestnicy śpiewali po trzy zwrotki ulubionych piosenek.


Laureatami tegorocznego festiwalu zostali:

Gabrysia Piech – oddział przedszkolny

Krystian Wajda – klasa I

Paulina Pisula – klasa II

Gabrysia Dukat – klasa III

Zwycięzcy otrzymali płyty z piosenkami dla dzieci. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami... Nagrody zostały ufundowane przez Panią Dyrektor Urszulę Piwek.


Z wizytą w „Jamie Michalika” i w Domu Jana Matejki

W maju trzecioklasiści wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu była wizyta w sławnej kawiarni artystycznej „Jama Michalika”. To w tym miejscu narodził się ponad sto lat temu słynny kabaret literacki „Zielony Balonik”. To tutaj gościli wielcy artyści, m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Stanisław Wyspiański. W unoszącej się wokół artystycznej atmosferze mieliśmy okazję delektować się wyśmienitymi deserami lodowymi.


Później udaliśmy się do Domu Jana Matejki – muzeum poświęconego wybitnemu malarzowi. Mogliśmy zobaczyć miejsca, gdzie urodził się, mieszkał i tworzył Matejko. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej oraz w warsztatach plastycznych.

Edyta Maroszek
Muzeum Podziemi Krakowskich

Dnia 4 maja klasa I gimnazjum odbyła wycieczkę do niezwykłego miejsca – Muzeum Podziemi krakowskich.

Muzeum powstało 4 metry pod płytą Rynku Głównego. Na powierzchni około 4 tysięcy metrów kwadratowych uczniowie obejrzeli ekspozycje ukazujące rolę Krakowa w średniowiecznej Europie. Dzięki komputerowej grafice i animacji wyczarowane efekty specjalne pozwoliły uczniom poczuć pod nogami chlupot kałuż, usłyszeć hejnał z wieży mariackiej, a także zobaczyć na rycinie sylwetki królów polskich mrugających okiem.


Ponadto zobaczyli prawdziwe pozostałości starych ulic i osad, obejrzeli trójwymiarowe projekcje budowli, które zabrał czas. Odwiedzili także cmentarzysko sprzed tysiąca lat. Nielada atrakcją dla uczniów była możliwość zważenia się na średniowiecznej wadze- z czego wszyscy chętnie skorzystali.

Muzeum Podziemi krakowskich to miejsce niezwykłe. Łączy zabytki mające nawet tysiąc lat z nowoczesną technologią. Uczniowie byli pod wrażeniem tej interaktywnej wystawy, gdyż jeszcze nigdy nie przebywali w tak nowocześnie stworzonym muzeum. Wraz ze swoim przewodnikiem z zaciekawieniem oglądali muzealne eksponaty „przenosząc się” w czasie do średniowiecznego Krakowa.„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze jest biel i czerwień...”

Właśnie tymi słowami wiersza Czesława Janczarskiego zaczęły się szkolne obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzień Flagi to polskie święto obchodzone od 2004 roku w dniu 2 maja. Święto ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.Z tej okazji Mały Samorząd przypomniał zebranym krótką historię święta oraz zaprosił zgromadzonych do utworzenia „żywej” flagi. Uczniowie i nauczyciele przebrani w białe i czerwone stroje ustawili się na schodach w ten sposób, że utworzyli biało-czerwoną flagę. Na zakończenie uroczystości uczniowie udekorowali „kącik patrona” szkoły flagami narodowymi, a Pani Dyrektor zachęciła wszystkich do udekorowania domów flagami w czasie świąt 1, 2 i 3 maja.

Edyta Maroszek

Turniej BRD

Bibice 2012

W dniu 27 kwietnia 2012 r. uczniowie z Zespołu Szkół w Waganowicach wzięli udział w finale powiatowego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się po raz pierwszy w podkrakowskich Bibicach. Szkołę reprezentowali: Piotr Karaś, Karol Majka, Tomasz Nowak ze szkoły podstawowej, a także: Sławomir Bednarczyk, Marek Bertek i Adrian Gola z gimnazjum.

Tradycyjnie, zawodnicy mieli za zadanie rozwiązać poprawnie pisemny test z wiedzy teoretycznej z zakresu zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a następnie każdy z uczestników konkursu musiał przejechać tor sprawnościowy.

Tegoroczny turniej był na bardzo wysokim poziomie. Przeszkody, które wchodziły w skład toru sprawnościowego wymagały bardzo dobrego przygotowania fizycznego, a także zegarmistrzowskiej precyzji.

Nasza drużyna szkoły podstawowej uzyskała dziesiąte miejsce w zawodach, a uczniowski zespół gimnazjum ulokował się na szóstej pozycji. Tor przeszkód fenomenalnie przejechali uczniowie ze Słomnik - zwyciężyli w obu kategoriach wiekowych i tym samym dostali się do etapu wojewódzkiego, który w tym roku odbędzie się Rabie Wyżnej. Ponadto nagrodę indywidualną otrzymał Michał Wlazło.

Po zakończeniu zmagań wszyscy uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe oraz gratulacje za udział w turnieju. Pomimo niedosytu naszych uczniów z zajętych przez nich miejsc, turniej okazał się ważnym doświadczeniem dla uczniów naszej szkoły, który powinien zaprocentować w przyszłych zawodach tej rangi.

Przygotował Piotr Sado

Światowy Dzień Ziemi

Dnia 22 kwietnia corocznie obchodzimy święto Ziemi. To dzień, w którym szczególnie myślimy o naszej planecie i o tym, jak możemy zadbać o środowisko naturalne. W tym roku na całym świecie Dzień Ziemi obchodzony był pod hasłem „Dobra energia dla wszystkich”.


Uczniowie ZS w Waganowicach także włączyli się w promowanie ekologicznych postaw. Przedstawiciele Małego Samorządu rozdawali wśród uczniów i nauczycieli ulotki zachęcające do oszczędzania energii. Przygotowano także okolicznościową gazetkę ścienną.

Edyta Maroszek

W świecie baśni braci Grimm

17 kwietnia 2012 r. w naszej szkole odbył się konkurs, w którym uczniowie z klas młodszych wykazali się znajomością treści baśni napisanych przez braci Grimm. Był to konkurs międzyklasowy. Reprezentacje wyłonione spośród uczniów z klas 1-3 walczyły z zwycięstwo odpowiadając na pytania dotyczące min. takich baśni jak: „Stoliczku, nakryj się”, „Tańczące krasnoludki”, „Domek w lesie”, „Śnieżka”, „O czterech muzykantach z Bremy”, „Pani Zamieć”. Uczniowie próbowali również dopasować rekwizyty do tytułu baśni, układali puzzle. Wyjaśniali, czego uczą przeczytane przez nich baśnie.


Wyniki konkursu potwierdziły, że uczniowie bardzo uważnie przeczytali baśnie. Pierwsze miejsce wywalczyli uczniowie z klasy trzeciej. Przyznane zostały dwa drugie miejsca, dla uczniów z klasy pierwszej i drugiej. Uzyskali oni tylko po jednym punkcie mniej niż zwycięska drużyna.

Międzyszkolny Konkurs Recytatorsko-Logopedyczny

13.04.2012 r. w Zespole Szkół w Waganowicach odbył się konkurs recytatorsko-logopedyczny. Organizatorami konkursu były: pani Ilona Rozpara i pani Ewelina Fijałkowska-Koza. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań literaturą współczesną, promowanie pięknej wymowy oraz kształtowanie umiejętności i nawyku poprawnej artykulacji.

Uczestnicy konkursu recytowali teksty literackie powstałe w latach 1939 – 2012. W drugim zadaniu gimnazjaliści musieli w oryginalny sposób przeczytać wylosowany tekst wiersza Juliana Tuwima. Następnie finaliści przeczytali teksty trudne pod względem artykulacyjnym. Uczestnicy konkursu byli doskonale przygotowani i zaprezentowali wysoki poziom oraz zróżnicowany repertuar.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce - Natalia Jamborska, ZS w Waganowicach

II miejsce - Natalia Kłosińska, ZS w Waganowicach

III miejsce – Patrycja Jednaki, ZS w Niedźwiedziu


Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

E.F. i I.R.

Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Literackiego„O Pawie Pióro”:

Kategoria klasy II-III szkoły podstawowej:

1. Weronika Okrajek, klasa II, SP Niegardów
2. Kacper Burda, klasa III, SP Poskwitów
Klaudia Strzelec, klasa III, SP Prandocin
3. Mateusz Wójcik, klasa II, SP Smroków
Dawid Mucha, klasa III, SP Prandocin

Wyróżnienie: Magdalena Komenda, klasa III SP Smroków
Aleksandra Graca, klasa II, SP Poskwitów


Kategoria klasy IV-VI szkoły podstawowej:

1. Mikołaj Miszczyk, klasa Vc, SP Słomniki
2. Paulina Grabska, klasa Va, SP Słomniki
3. Julia Szlachta, klasa VIb, SP Słomniki

Wyróżnienie: Maria Mucha, klasa IV, SP Prandocin
Paulina Kołacz, klasa VI, SP Prandocin


Kategoria klasy I-III gimnazjum:

1. Maja Bławuciak, klasa , Gim. Słomniki
2. Natalia Kłosińska, klasa I, Gim. Waganowice
3. Karol Pierzchała, klasa , Gim. Prandocin

Wyróżnienie: Agnieszka Kasprzyk, klasa I, Gim. WaganowiceZ wizytą w Muzeum Ziemi Słomnickiej

27 marca 2012 r. uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w ciekawej lekcji historii. Wybrali się na wycieczkę do Muzeum Ziemi Słomnickiej. Pani Alicja Biczysko pokazała uczniom bardzo ciekawe eksponaty, które przybliżyły uczniom historię ludzi zamieszkujących dawniej Słomniki i okolicę. Poznali legendę „Jak Michałko Słomniki przed tatarskim najazdem uratował”. Ciekawą formą zajęć było inscenizowanie opowiadanej przez panią Alicję Biczysko legendy.Główną częścią wizyty w muzeum była lekcja muzealna – „Zwyczaje rycerskie”. Uczniowie dowiedzieli się m.in. kto mógł zostać rycerzem, jak ubierali się i walczyli, jakimi cechami charakteru musiał wyróżniać się młodzieniec, aby mógł zostać rycerzem. Uczniowie uczestniczyli w zabawach inscenizujących pasowanie na rycerza i walki rycerzy.

Wszyscy zgodnie uznali, że wycieczka była bardzo ciekawa i obiecali kolejną wizytę w muzeum.


Przygotowała K. SułkowskaKonkurs kulinarny „Zdrowa przekąska”

W miesiącu marcu Mały Samorząd zorganizował konkurs pod hasłem „Zdrowa przekąska”. Jego celem było popularyzowanie wśród uczniów zdrowego odżywiania. Konkurs polegał na przygotowaniu smakowitego dania, które może służyć za szkolną przekąskę.

Nagrody za udział w konkursie otrzymały uczennice klasy trzeciej: Rozalia Bucka i Agata Całek. Dziewczynki postawiły na zdrowie płynące z owoców, przygotowując kolorowe i pełne witamin owocowe sałatki. W nagrodę otrzymały okazałe owoce ananasa.

Konkurs zorganizowano w ramach akcji „Owoce w szkole” oraz w ramach realizacji Profilaktycznego Programu dla klas 0-III SP „Zdrowy i bezpieczny uczeń”.

Edyta Maroszek

Kolejne spotkanie Grupy Wsparcia

dla rodziców dzieci objętych integracją

W marcu uczestnicy Grupy Wsparcia spotkali się, by wspólnie obejrzeć hiszpański film fabularny pt. „Ja też” podejmujący temat dorosłego życia osób z niepełnosprawnością umysłową.Po projekcji widzowie dzielili się odczuciami i refleksjami, jakie wywołał w nich film. Nie zabrakło także rozmów na bieżące i nurtujące uczestników tematy.

Kolejne spotkanie grupy odbędzie się 25 kwietnia (środa) o godz. 17.00. w Zespole Szkół w Waganowicach. Naszym gościem będzie p. Renata Flis – doradca metodyczny ds. kształcenia integracyjnego. Porozmawiamy na temat możliwości i perspektyw dalszej edukacji uczniów z niepełnosprawnością po ukończeniu naszej szkoły.

Edyta Maroszek

„Ogłosiła zima dzisiaj: - Żegnam wszystkich już!
Nowa pora roku zbliża się tuż, tuż...”

G. Koba

Powitanie wiosny

Nadszedł wreszcie - tak długo oczekiwany przez nas
- dzień 21 marca, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Przedpołudniową porą klasy I - III kolorowym korowodem udały się nad rzekę, by starym obyczajem pożegnać zimę topiąc marzannę. Uczniowie przygotowali na tę okoliczność wiersze i piosenki. Kiedy już nasza „zima” popłynęła rzeką w stronę morza, powitaliśmy symbol wiosny – kolorowy gaik. Z ogromną radością i ze śpiewem przynieśliśmy go do szkoły.

Uroczystość przygotowali członkowie Małego Samorządu wraz z opiekunami. Serdecznie dziękujemy pani Dorocie Całek za przygotowanie marzanny.

Edyta Maroszek

Stypendiada

Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej wzięli w listopadzie udział w Ogólnopolskim Stypendialnym Projekcie Edukacyjnym Stypendiada Wczesnoszkolna dla klas trzecich. Wcześniej zdeklarowani uczniowie podjęli rywalizację w czterech konkursach z zakresu: edukacji czytelniczej, ortograficznej, matematycznej i plastycznej.

Okres poprzedzający zmagania konkursowe był dla nich czasem wzmożonej pracy nad wskazaną przez organizatora lekturą:

- konkurs „I TY bądź czytelny!” , nad zasadami ortografii i umiejętnościami poprawnego pisania;
- konkurs ortograficzny „Ortograf”, oraz nad rozwiązywaniem złożonych zadań matematycznych;
- konkurs matematyczny „Plus-Minus”. Uczniowie, którzy zgłosili się do konkursu plastycznego „Kreska” musieli
przemyśleć i zaplanować czasowo swoją pracę.

Do zmagań konkursowych przystąpiło 18 uczniów. Niektórzy startowali w dwóch konkursach. Dwoje uczniów podjęło rywalizację we wszystkich czterech.

Każdy konkurs odbywał się we wskazanym przez organizatora terminie. Podobnie jak podczas egzaminów organizowanych przez OKE komisyjnie otwierano koperty z testami, uczniowie pracowali pod nadzorem specjalnie powoływanych na każdy dzień komisji, mieli ściśle określony czas na wykonanie zadań, a odpowiedzi musieli zakodować na karcie. Następnie, zapakowane w obecności uczniów, testy odesłane zostały na adres organizatora konkursu. Zgodnie z regulaminem 29 lutego otrzymaliśmy wyniki.

Wszyscy uczniowie spisali się bardzo dobrze. Najbardziej ucieszyły nas osiągnięcia uczniów z zakresu matematyki. Uczeń Jakub Drożniak znalazł się w gronie ogólnopolskich finalistów konkursu matematycznego. Jego koledze z klasy - Kamilowi Grzybowi zabrakło do tego wyróżnienia zaledwie jednego punktu. Obu chłopcom serdecznie gratulujemy. Wspomnieć należy, że uczniowie od początku roku szkolnego uczęszczają na zajęcia matematyczne dla uczniów uzdolnionych matematycznie, które prowadzone są na terenie naszej szkoły.

A.K.

Etap Szkolny Konkursu Plastycznego

„20 lat Państwowej Straży Pożarnej – jak nas widzą, tak nas malują”

Rozstrzygnięty

Zakończono Etap Szkolny XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem - „20 lat Państwowej Straży Pożarnej – jak nas widzą, tak nas malują”.
Wyłoniono osiem prac, których autorami byli:

- Szkoła Podstawowa: Alicja Mucha kl. IVb, Urszula Janik kl. IVb.

- Gimnazjum: Katarzyna Wierzba kl.IIG Joanna Nowak kl. IIG, Sebastian Broś kl. IIG, Adrian Bojarski kl. IIG,
Radosław Zając kl. IIIb, Krzysztof Kramarz kl. IIIb.


Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

„W karnawale same bale…”

Podczas tegorocznego karnawału najmłodsi uczniowie naszej Szkoły bawili się na balu maskowym w MGCK. Najpierw na scenie pojawili się członkowie Małego Samorządu, którzy w opracowanych przez siebie układach tanecznych porwali do tańca publiczność. Później były liczne konkursy i karnawałowe zabawy prowadzone przez uczniów oraz animatorów Miejsko-Gminnego Centrum Kultury.

Tradycyjnie już zabawę połączono z Akademią Filmową, mogliśmy więc obejrzeć film pt. „Rio”, którego bohaterka – udomowiona papuga - wyruszyła na karnawał do Rio de Janeiro.

Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „Najciekawsza maska karnawałowa”. Jury zdecydowało przyznać nagrody uczniom: Julii Drożniak, Dawidowi Antosowi oraz Kamilowi Grzybowi.

Ogłoszono także wyniki konkursu literackiego pod hasłem „Zdrowe i bezpieczne ferie”. Komisja oceniająca przyznała dwa pierwsze miejsca: Jakubowi Kłosińskiemu oraz Dawidowi Koniecznemu. Drugie miejsce zajęła Gabriela Dukat. Laureaci mieli okazję przeczytać widowni swoje wierszyki i rymowanki.

Imprezę karnawałową zorganizował Mały Samorząd we współpracy z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Słomnikach.

Edyta Maroszek

„Walentynkowe upominki”

Koło Plastyczne

BIP


Wolontariusze

Od grosika...


#TDTS