Sukcesy w konkursie "Eko Zakręcona Zabawka"


Pod koniec stycznia został rozstrzygnięty konkurs organizowany przez Fundację Nauka i Kultura pod hasłem „Eko zakręcona zabawka”. Miło nam ogłosić, że uczniowie naszej Szkoły odnieśli w tym konkursie ogromny sukces. Aż dziesięcioro z ich otrzymało nagrody i wyróżnienia.

A oto nagrodzone i wyróżnione osoby:

W kategorii klas I-III:

Agata Całek – miejsce pierwsze
Anna Jagieła – miejsce trzecie
Bartosz Machejek – wyróżnienie
Julia Drożniak – wyróżnienie
Jakub Drożniak – wyróżnienie
Rozalia Bucka – wyróżnienie
Kamil Grzyb – wyróżnienie

W kategorii klas IV – VI:

Piotr Karaś – miejsce drugie
Agnieszka Ząbczyńska - miejsce trzecie
Tomasz Natkaniec – wyróżnienie

Nagrodzeni uczniowie mieli okazję osobiście odebrać nagrody i usłyszeć brawa w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Tam też można oglądać wystawę podziwiając zabawki wszystkich uczestników konkursu.

Przypominamy, że w naszej Szkole cały rok trwa akcja zbierania plastikowych zakrętek pod hasłem „Zbieramy zakrętki. Pomagając ludziom, pomagamy naturze”. Zachęcamy wszystkich do udziału.

K. Fundament i E. Maroszek


„Zima”

Koło Plastyczne

„Upominki z okazji Dnia Babci i Dziadka”

Koło Plastyczne

Zaśpiewali najpiękniej jak potrafią i …


Zaśpiewali najpiękniej jak potrafią i… zdobyli III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek 2012 w kategorii zespołów dziecięcych.

13 stycznia 2012 roku uczniowie z zespołu „Promyki” reprezentowali szkołę w konkursie kolęd organizowanym przez Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca w Krakowie. Uczniowie zaśpiewali kolędę pt. „A wczoraj z wieczora” przy akordeonowym akompaniamencie pana Dawida Pyrdy.

Sukcesem zakończył się też solowy występ Aleksandry Koniecznej z klasy 1, która w swojej kategorii zdobyła 3 miejsce.
Zbiórka pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy


Dnia 8 stycznia 2012 roku odbyła się jak co roku zbiórka pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Był to już 20. finał. Nasza Szkoła również przyłączyła się do udziału w tej akcji.

Wolontariuszki – uczennice klasy drugiej: Natalia Jamborska, Kinga Pabian, Karolina Stompioł oraz trzeciej: Magdalena Sobczyk, zbierały fundusze na zakup najnowszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Kwota zebrana przez nasze uczennice to 3014,35 zł. Jesteśmy dumni, iż udało nam się zebrać więcej niż w ubiegłym roku.

BM


Hej kolęda, kolęda...

Podobnie jak w roku ubiegłym, także i w tym, uczniowie z naszej szkoły udali się z kolędą do mieszkańców Waganowic. Grupę kolędniczą tworzoną przez dzieci uczęszczające na muzyczno-plastyczne zajęcia pozalekcyjne wspomagali gościnnie Bartek i Maciek z klasy VI.

Śpiewając, grając i inscenizując sceny z Betlejem mali kolędnicy nieśli z sobą radosne świąteczne przesłanie. Kolędujące dzieci przyjmowane były przez mieszkańców wsi z wielką sympatią, a nawet wzruszeniem.

A.K.
Szkolne spotkanie wigilijne


„Przesłanie Bożej miłości głosimy,

Przeszłość i teraźniejszość łączymy.

Patrzcie wszyscy ludzie z bliska i z daleka,

Boże Narodzenie zawsze na was czeka…"


22 grudnia 2011 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne. Uczniowie klasy IV i V przedstawili Jasełka zatytułowane „Niebiański figiel”, które wskazywały najważniejszy sens Świąt – cud narodzenia Bożej Dzieciny. Po inscenizacji wszyscy zebrani wysłuchali Słowa Bożego, odczytanego przez zaproszonego ks. Bronisława Pitułę. Na koniec uroczystości życzenia uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły złożyła Pani Dyrektor Urszula Piwek oraz w imieniu Pana Burmistrza Pawła Knafla – Kierownik ZEAS - Jacek Regucki.

Konkurs "Znamy swoje prawa i obowiązki"

21 grudnia 2011 roku odbył się etap szkolny konkursu „Znamy swoje prawa i obowiązki”. Każda klasa była reprezentowana przez 3 osoby, które osiągnęły najlepsze wyniki na etapie klasowym konkursu.

Drużyny rywalizowały ze sobą w czterech konkurencjach, podczas których musiały wykazać się doskonałą znajomością praw i obowiązków ucznia zawartych w Statucie naszej szkoły.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało szanowne jury, w którym zasiadali: Pani Dyrektor, Pani Ilona Rozpara i Pan Radek Konieczny.

Po zaciekłej walce zwycięstwo odniosła kl.V. Drugie miejsce zajęła kl. III gimnazjum i III miejsce kl. I gimnazjum. Na zwycięzców czekały cenne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Z wizytą w Muzeum Narodowym w Krakowie

20 grudnia 2011 r. uczniowie z klasy I i II szkoły podstawowej zwiedzali Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej – „Baśń zimowa – wokół pejzażu”.Podczas zajęć poznawali takie pojęcia jak: pejzaż, faktura, tonacja barwna. Zgłębiali tajniki pracy artysty malarza. Próbowali odpowiedzieć na trudne pytania – np.: Czy śnieg naprawdę jest biały? Jaki kształt mają płatki śniegu?

W trakcie oglądania obrazów przytaczane były fragmenty baśni o tematyce zimowej. Uczniowie próbowali też tworzyć własne opowieści inspirowane malarstwem. Lekcji muzealnej towarzyszyły warsztaty plastyczne.

Krystyna Sułkowska

Kółko Plastyczne "Zima"

Zapraszamy serdecznie do oglądnięcia prac uczniów Koła Plastycznego. Tym razem inspiracją do wykonania ozdób była ZIMA.


Konkurs SKO

8 grudnia odbył się konkurs SKO polegający na zbieraniu wyrazów z cząsteczką „-sko-”. Był to konkurs jednodniowy i trwał od 8.40 do 13.10. Uczestniczyli w nim uczniowie klas II-VI. Podczas przerw między lekcjami uczniowie wymyślali, wyszukiwali, podpytywali nauczycieli i… zapisywali „cenne wyrazy”.


Najlepszymi zbieraczami okazali się być czwartoklasiści, którym udało się zgromadzić 249 wyrazów. Drugie miejsce przypadło klasie VI, a trzecie uczniom klasy III.

A było o co walczyć! Nagrodę „ufundowała” pani dyrektor. Był nią dzień bez pytania i klasówek (i jedynek) dla zwycięskiej klasy.

A.K.

I przyszedł do nas Mikołaj...

6 grudnia do naszej szkoły przybył święty Mikołaj. Towarzyszyły mu dwie urocze śnieżynki – Magda i Beata. W tym roku, jak powiedział, promuje zdrowe odżywianie i ku zaskoczeniu wszystkich zamiast słodyczy przyniósł całe kosze soczystych jabłek i mandarynek.


Młodsi trochę się obawiali dostojnego gościa, starsi zaraz pospieszyli z wyrazami sympatii. Mikołaj zapowiedział, że wróci za rok, pod warunkiem, że uczniowie cały rok będą wzorem grzeczności, a pochłaniane chipsy i wafelki zastąpią zdrowymi przekąskami.

A.K.Kiermasz Mikołajkowy

Z okazji mikołajek, Mały Samorząd zorganizował w naszej szkole kiermasz. Przez trzy dni można było kupować ręcznie wykonane kartki i upominki świąteczne. Na spragnionych słodkości w „Kawiarence u Świętego Mikołaja” czekały pyszne ciasta i ciasteczka.Upominki świąteczne zostały wykonane przez nauczycieli z pomocą uczniów. Zaś za przygotowanie wypieków serdecznie dziękujemy Rodzicom:p. Marzenie Buckiej, p. Dorocie Całek, p. Annie Drożniak, p. Renacie Dukat, p. Iwonie Grzyb i p. Barbarze Osice. Słowa podziękowań kierujemy także do p. Marii Rajdy za wykonanie ozdób z bibuły.

Edyta Maroszek

Mikołajkowy Turniej Halowy Piłki Nożnej

6 grudnia 2011 r. drużyny dziewcząt i chłopców reprezentujące SP w Waganowicach wzięły udział w Mikołajkowym Turnieju Halowym Piłki Nożnej. Wydarzenie miało miejsce w Hali Sportowej w Słomnikach. O puchar rywalizowały ze sobą drużyny dziewcząt i chłopców ze szkół w Smrokowie, Kacicach, Prandocinie, Niedźwiedziu, Słomnikach i Waganowicach. Wszyscy walczyli wytrwale do ostatnich sekund. Na uwagę zasługuje fakt, że rozegrane mecze odbyły się „fair-play”. Drużyny godnie reprezentowały swoje szkoły.


Teraz czekają na rewanż, który odbędzie się za rok. Oto zwycięskie drużyny:

Dziewczęta:

I miejsce - SP Prandocin,
II miejsce - SP Kacice,
III miejsce - SP Waganowice.

Chłopcy:

I miejsce - SP Niedźwiedź,
II miejsce - SP Słomniki,
III miejsce - Prandocin.


Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

K. Fundament
Święto Patrona

Kolejny raz Zespół Szkół w Waganowicach obchodził Dzień Patrona. Obchody tej uroczystości w naszej szkole mają zawsze doskonałą oprawę. W tym roku gimnazjaliści wraz z opiekunami przygotowali przedstawienie pt. Staś. Młodzi artyści przybliżyli społeczności szkolnej postać czwartego wieszcza narodowego. Przedstawili wydarzenia z życia poety, gdy był małym chłopcem oraz młodym ojcem.
Po inscenizacji Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel wygłosił krótkie przemówienie na temat wybitnego artysty. Następnie odbyło się spotkanie z malarzem Janem Biczysko. W trakcie spotkania artysta zaprezentował swoje prace, opowiedział o swoich zainteresowaniach i udzielił odpowiedzi na zadawane przez uczniów pytania. Pan Jan dał się poznać społeczności szkolnej jako człowiek sympatyczny, życzliwy i otwarty wobec innych.

To był naprawdę niezwykły dzień…

e.f.
"Gwiezdna przygoda"

Podczas wizyty w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach, uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej mieli okazję przeżyć gwiezdną przygodę.

Najpierw wysłuchali interesującego wykładu popularno-naukowego, a następnie uczestniczyli w seansie w Planetarium, gdzie z „Tanią i Skrzatami” odbyli podróż po nocnym niebie. Dzieci wzięły także udział w warsztatach plastycznych.

Niestety, zła pogoda uniemożliwiła nam pokazy nieba. Mimo to, wycieczkę możemy zaliczyć do bardzo udanych, a zdobytą wiedzę o astronomii zapewne wielu uczniów będzie pogłębiać.

Edyta Maroszek
Zabawa Andrzejkowa

Jak nakazuje szkolna tradycja, najmłodsi uczniowie bawili się pod koniec listopada na zabawie andrzejkowej.

Imprezę w Miejsko Gminnym Centrum Kultury rozpoczął pokaz mody jesiennej, na którym w role modelek i modeli wcielili się uczniowie klas I-III. Osoby prezentujące modę wykazały się niezwykłym polotem i fantazją, dlatego jury z wielkim trudem wybrało najlepszych. Największe wrażenie na oceniających wywarli: Sebastian Królczyk z kl. II oraz Rozalia Bucka z kl. III.


W dalszej części imprezy obejrzeliśmy film o sympatycznych niedźwiadkach pt. „Miś Yogi”. Następnie każdy mógł zapytać o swoją przyszłość biorąc udział w andrzejkowych wróżbach. Później oddaliśmy się tańcom i zabawom na parkiecie.

Imprezę andrzejkową przygotował Mały Samorząd oraz animatorzy MGCK, którym serdecznie dziękujemy.

Edyta Maroszek
Święto Niepodległości

Z okazji 93. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole, jak co roku odbyła się akademia. Społeczność szkolna obejrzała przedstawienie pt. Opowiedz mi, dziadku.

W rolę dziadka wcielił się Adrian Sołtysik, a wnuczka-Przemek Gładysz. Dziadek opowiadał swojemu wnuczkowi historię walk o niepodległość Ojczyzny. W czasie przedstawienia mogliśmy usłyszeć przepiękne pieśni patriotyczne, m.in. Legiony, Piechotę, Rotęw wykonaniu kl. II gimnazjum. Przygotowana akademia była niezwykłą lekcją patriotyzmu.

e.f.
"Cudze chwalicie swego nie znacie"

To przysłowie nie dotyczy już uczniów, którzy dn. 7 listopada 2011 roku byli wycieczce w Słomnikach. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach w Miejsko Gminnym Centrum Kultury w Słomnikach, podczas których zgłębiali historię słomnickiego rynku.
Następnie wraz z Panią Dyrektor Centrum, Alicją Biczysko wybraliśmy się na Rynek w Słomnikach, a później na cmentarz, aby złożyć hołd na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na koniec wycieczki wszyscy posililiśmy się w jednej ze słomnickich restauracji.

R.W.

Kółko Plastyczne "Jesień"

Zapraszamy serdecznie do oglądnięcia prac uczniów Koła Plastycznego.Wycieczka do Krakowa

25 października 2011 roku klasy IV-VI Szkoły Podstawowej w Waganowicach wzięły udział w wycieczce do Krakowa. Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Lotnictwa Polskiego.


Uczniowie mogli tam podziwiać najstarsze okazy samolotów. Szczególne zainteresowanie wzbudziły te, które brały udział w II Wojnie Światowej. Zwiedzanie muzeum było bardzo zajmujące.

Po regeneracji sił w McDonaldzie grupa udała się do Multikina aby wziąć udział w projekcji filmu pt: „Smerfy”. Komedia wprawiła wszystkich w radosny nastój. Rozbawieni i pełni optymizmu wrócili do szkoły.

K. Fundament

Wyjazd do Smrokowa na wystawę poświęconą Karolowi Wojtyle

Dzięki uprzejmości Zespołu Szkół w Smrokowie im. Jana Pawła II mogliśmy kolejny raz przybliżyć sobie osobę Papieża Polaka. Wystawa była poświęcona Ojcu Świętemu. Prezentowała fotografie zarówno z Jego życia za czasów pontyfikatu jaki i z okresu wcześniejszego. Zdjęcia przypomniały nam jak Wielkim Człowiekiem był nasz rodak.Serdecznie dziękujemy

Dyrekcji Zespołu Szkół w Smrokowie

za zaproszenie, a nauczycielom i uczniom za miłe przyjęcie.

K. Fundament

"Trzeźwa Małopolska, No Promil No Problem"

Dnia 21 października 2011 roku uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum uczestniczyli w Marszu Trzeźwości w ramach Kampanii Społecznej „ Trzeźwa Małopolska, No Promil No Problem”.

Tego dnia uczniowie wyszli na ulicę z przygotowanymi przez siebie transparentami, aby przestrzec kierowców przed jazdą po spożyciu alkoholu.

Zbiórka warzyw


W dniach 18-21 października w naszej szkole odbyła się zbiórka warzyw dla podopiecznych Miechowskiego Schroniska Brata Alberta. Do akcji, podobnie jak w latach poprzednich, przyłączyło się wielu uczniów, których rodzice bezinteresownie przekazali warzywa.

Cieszy nas fakt, że akcję wspierają coraz młodsi uczniowie naszej szkoły. Mamy nadzieję, że w przyszłości będą wspaniałymi wolontariuszami.

Grupa Wsparcia po wakacyjnej przerwie

19 października wznowiła swoją działalność Grupa Wsparcia dla rodziców dzieci objętych integracją. Cieszy nas, że pierwsze spotkanie zgromadziło tak wielu rodziców. Szczególnie ciepło powitaliśmy osoby, które zadebiutowały w naszym gronie.

Aby lepiej się poznać i przełamać pierwsze lody, wzięliśmy udział w zabawach integracyjnych. Następnie animatorzy grupy przedstawili plan pracy na bieżący rok szkolny. W planach znalazło się m.in. spotkanie z doradcą metodycznym kuratorium do spraw kształcenia specjalnego na temat przyszłości edukacyjno - zawodowej młodzieży po ukończeniu gimnazjum.

Jak zawsze, była także okazja do wspólnej wymiany myśli i doświadczeń. Radowaliśmy się też z postępów i sukcesów dzieci poczynionych w ostatnim okresie.

Na kolejne spotkanie zapraszamy w miesiącu grudniu. Chcemy wtedy obejrzeć film pt. „Jak zostać królem” oraz oddać się dyskusji przy dobrej kawie.

Edyta Maroszek

Dzień Papieski

Dnia 18.10.2011 r. w Zespole Szkół w Waganowicach odbyła się akademia z okazji XI Dnia Papieskiego. Hasłem tegorocznych obchodów tej uroczystości były słowa: „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Prymat modlitwy zajmował szczególne miejsce w życiu Ojca Świętego. Papież poprzez modlitwę dawał ludziom wskazówki w jaki sposób postępować w życiu, o czym mogliśmy się przekonać w programie artystycznym przygotowanym przez uczniów klasy IVb i VI szkoły podstawowej.Szkolna scena na godzinę zamieniła się w ciemne miasto, a uczniowie wcielili się w jego mieszkańców. Młodzi ludzie zastanawiali się, co zrobić, by znów w mieście pojawiło się światło. Jeden z mieszkańców powiedział, że należy słuchać słów Jana Pawła II. Wszyscy zaczęli więc analizować listy papieskie. W ostateczności doszli do wniosku, iż tylko modlitwa może rozpalić światło w całym mieście. Każdy dobry uczynek stał się modlitwą i w mieście znów zaczęło płonąć światło. Papież kolejny raz pomógł ludziom…

Program artystyczny społeczności szkolnej dostarczył niezapomnianych wrażeń, a także skłaniał do głębszej refleksji nad własną modlitwą.

e.f.

W Muzeum Wsi Kieleckiej

Na pierwszą wycieczkę w nowym roku szkolnym najmłodsi uczniowie udali się do Muzeum Ziemi Kieleckiej, a dokładniej do Parku Etnograficznego w Tokarni.

Niezwykłości tego miejsca mieliśmy okazję doświadczać w pięknych okolicznościach jesiennej przyrody. Spacerowaliśmy po rozległym terenie muzeum odwiedzając m.in. stare chałupy i zagrody, aptekę, drewniany spichlerz, wiatraki, czy barokowy Kościółek. Uczestniczyliśmy także w lekcji muzealnej, podczas której obejrzeliśmy wyposażenie tradycyjnej chałupy chłopskiej z terenu Kielecczyzny. Każdy mógł też osobiście doświadczyć, jak dawniej wyglądało pranie.

Miłe wspomnienia z wycieczki na długo pozostaną w naszej pamięci.

Edyta Maroszek

Wycieczka do młyna

Wrześniowym porankiem klasy II i III SP wybrały się na wycieczkę do młyna w Niedźwiedziu. Dzieci z zaciekawieniem śledziły, jak przebiega proces mielenia ziarna na mąkę oraz jak powstaje kasza.Dowiedzieliśmy się, że ogromne maszyny w młynie są poruszane przez energię wodną z rzeki Szreniawy. Na koniec wszyscy weszliśmy na wagę, na której ważone są ciężarowe samochody przyjeżdżające po mąkę. Ważyliśmy razem ponad tonę.

Serdecznie dziękujemy Państwu Gałkowskim za umożliwienie nam zwiedzania tego wyjątkowego miejsca.

Edyta Maroszek


Inauguracja roku szkolnego 2011/2012

Każdego roku 1 września jest dniem bardzo szczególnym dla Polaków. Zbiegają się tego dnia rocznica wybuchu II wojny światowej i rozpoczęcie roku szkolnego. Tak istotną datę pamięta każdy z nas. Nie sposób było by ją inaczej akcentować jak tylko udziałem we mszy świętej. Takie wydarzenie miało tez miejsce w Zespole Szkół w Waganowicach.
O godzinie 9 spotkaliśmy się wszyscy aby wziąć udział w uroczystej mszy świętej, którą jak zwykle odprawił dla nas ks. Bronisław Pituła. Następnie wprowadzony został poczet sztandarowy. Chwilę później tradycyjne zadzwonił „pierwszy dzwonek” i głos zabrała Pani Dyrektor Urszula Piwek. Powitała wszystkich zgromadzonych: uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników. Po kilku słowach wstępu do roku szkolnego 2011/2012 wychowankowie wraz z nauczycielami udali się do klas.

Wszystkim uczęszczającym do naszej szkoły życzymy wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

K. Fundament

BIP


Wolontariusze

Od grosika...


#TDTS