Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego

o tematyce integracyjnej: Jesteśmy Razem

Konkurs przeznaczony był dla uczniów Szkoły Podstawowej. Dostarczono ponad 40 prac. A oto zwycięzcy:


I miejsce – Weronika Przecherska – kl. VI SP w Słomnikach

II miejsce – Diana Bydlińska – kl. VI SP w Słomnikach

Katarzyna Walczak – kl. V SP w Słomnikach

III miejsce – Klaudia Sławińska – kl. Vb SP w Waganowicach

Wyróżnienia:


Aleksandra Gąsior – kl. VI SP w Słomnikach

Mateusz Kafel – kl. V SP w Waganowicach

Magdalena Kądziela – kl. V SP w Słomnikach

Międzyszkolny konkurs wiedzy o papieżu – Janie Pawle II

„Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła!
Wy jesteście moją nadzieją!" (JPII)


Po raz pierwszy w naszej szkole odbył się międzyszkolny gimnazjalny konkurs wiedzy o papieżu Janie Pawle II. Uczestnicy musieli wykazać się szczegółową wiedzę na temat życia i działalności papieża, a także znajomością pieśni i piosenek związanych z Janem Pawłem II.

Konkurs zakończył się następującymi wynikami:

I miejsce – drużyna z Waganowic w składzie: Natalia Kłosińska, Klaudia Żurek, Dominika Rogóż,

II miejsce – drużyna ze Smrokowa w składzie: Karolina Chwastek, Marta Grzegórzko, Natalia Dzik,

III miejsce – drużyna z Prandocina w składzie: Eliza Styczeń, Mirosław Szumera, Justyna Duda.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wiedzy i dziękujemy za udział w konkursie!

Turniej Tenisa Stołowego

25 czerwca w naszej szkole odbył się turniej tenisa stołowego zorganizowany przez młodzież z III gimnazjum pod opieką pana Radka Koniecznego.Uczniowie rywalizowali w następujących kategoriach:

– Dziewczyny (klasy 1-3) – zwycięstwo Aleksandra Dukat;

– Chłopcy (klasy 1-3) – zwycięstwo Kuba Kłosiński;

– Dziewczyny (klasy 4-6) – zwycięstwo Gabriela Dukat;

– Chłopcy (klasy 4-6) – zwycięstwo Maciek Kłosiński.


Agnieszka Peroń

Projekt gimnazjalny – klasa II gimnazjum


W roku szkolnym 2012/2013 klasa II gimnazjum realizowała edukacyjny projekt gimnazjalny o tematyce: „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz". Jak dbać o własne zdrowie?

Realizując powyższy temat uczniowie podzielili się na 4 grupy projektowe. Każda z grup zajmowała się następującymi zagadnieniami:

I grupa: Wpływ odżywiania na zdrowie.

II grupa: Choroby związane z nieprawidłowym odżywianiem.

III grupa: Higiena a zdrowie.

IV grupa: Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie.

Uczniowie bardzo rzetelnie podeszli do zadań projektowych. Podjęli szereg inicjatyw praktycznych: (doświadczenia, badania, ankiety, audycja radiowa, folder, plakaty) oraz teoretycznych. Finalnym efektem pracy była prezentacja multimedialna, której odbiorcami byli: Dyrektor Szkoły, nauczyciele oraz uczniowie kl. VI szkoły podstawowej i kl. I gimnazjum.

Dzień Mamy i Taty

Nasi kochani rodzice dostali od nas prezent z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty.

Pod opieką nauczycieli przygotowaliśmy krótki recital złożony z piosenek oraz wierszy wyrażających naszą wdzięczność za ich miłość, cierpliwość i dobroć. Po zakończonym koncercie rodzice zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Agnieszka Peroń

Wycieczka do Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie

19 czerwca uczniowie niepełnosprawni z naszej szkoły udali się do "Polskiej Jerozolimy", czyli do znajdującej się nieopodal – Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie.

W czasie wycieczki zapoznali się z historią Zakonu Bożogrobców, zobaczyli wiele zabytków, takich jak: barokowy ołtarz Wniebowstąpienia Pana Jezusa wraz z prezbiterium i stallami, krużganki, Kaplicę Grobu Bożego, Kaplicę Całunu Turyńskiego. W drodze powrotnej do Waganowic, po trudach pielgrzymowania uczniowie zatrzymali się na chwilę w przydrożnej „Karczmie Prometeusz", aby zjeść posiłek, który sami wybrali i zamówili.

Agnieszka Peroń

O tym, jak zdobywaliśmy zamek w Ogrodzieńcu

Czerwiec to dobry czas na szkolne wycieczki. Uczniowie z klas młodszych postanowili, więc, udać się do zamku w Ogrodzieńcu.

Najpierw w Muzeum Miniatur podziwialiśmy repliki zamków ze szlaku Orlich Gniazd. Tu zobaczyliśmy też, jak dawno temu wyglądał zamek, którego ruiny mieliśmy zamiar zwiedzić. Niektórzy oprócz obronnych warowni zauważyli zamek, u stóp którego znajdowała się pieczara, a w niej... smok. I wszyscy już poznali – to przecież Wawel!

Z muzeum razem z przewodnikiem udaliśmy się na teren ruin. Na początek była krótka historia zamku, potem legendy o czarnym psie, o zamkowej studni. I zwiedzanie zakamarków tajemniczej budowli. Na koniec obejrzeliśmy film, który pokazywał jak mogły przed wiekami wyglądać zamkowe pomieszczenia i jak żyli ich mieszkańcy.Później przyszedł czas na ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Nie straszny był nam upał i dlatego, po krótkim odpoczynku, postanowiliśmy zdobyć odległy od zamku o blisko dwa kilometry gród Birów. Opłacało się pokonać olbrzymią ilość schodów, by zobaczyć i dowiedzieć się, jak żyli ludzie na długo przed wybudowaniem ogrodzienieckiego zamku.

Wycieczka była bardzo ciekawa, a uczestniczący w niej uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi zdobywcy.

A.K.

Ogólnopolski Konkurs Kangur

Dnia 21 III 2013 r. w naszej szkole 6 uczniów wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Kangur. Zmagali się oni wytrwale z trudnymi zadaniami.Kamil Grzyb uczeń klasy IV otrzymał wyróżnienie. Jego wynik to 97,5 pkt, gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

BM

Wyniki konkursu pt. "Gmina Słomniki w oczach młodzieży"

Wyniki konkursu międzyszkolnego zorganizowanego dla uczniów gimnazjum przez Zespół Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach pt. "Gmina Słomniki w oczach młodzieży":

1 miejsce Monika Koral - ZS Waganowice

2 miejsce (praca zespołowa) Kamil Łakomy, Bartosz Rosół, Wojciech Kozioł - ZS Niedźwiedź

3 miejsce Agnieszka Kasprzyk - ZS Waganowice


Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursu. Gratulujemy zwycięzcom.

Wycieczka śladami Jana Pawła II

13 czerwca uczniowie klas: III, IV, VB oraz III Gimnazjum udali się wraz z opiekunami w ciekawą podróż śladami miejsc zawiązanych z życiem Jana Pawła II.

Nie trudno się domyślić, że nieodległa przestrzeń Krakowa jest wypełniona po brzegi historią życia i duchem Karola Wojtyły. My udaliśmy się do Łagiewnik i Wadowic.

Szczególne miejsce w sercu naszego papieża zajmowały Łagiewniki, ze względu na osobę siostry Faustyny Kowalskiej – wielkiej orędowniczki Bożego Miłosierdzia (którą on sam wyniósł na ołtarze), jak również bezpośrednia bliskość tego miejsca od dawnej fabryki sody SOLVAY, w której pracował jako młody kleryk. Dziś to miejsce z inicjatywy kardynała Dziwisza przekształcane jest w Centrum Jana Pawła II.

Dom rodzinny w Wadowicach to przecież miejsce w którym „WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO!" Budynki domu, szkoły, stołówki do których uczęszczał Ojciec Święty znajdują się po dzień dzisiejszy w tych samych miejscach, choć pełnia już inną funkcję. Za to kościół – Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryji Panny nic się nie zmienił.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że aby podreperować swoje siły udaliśmy się do wspaniałej restauracji na pyszny obiad zwieńczony wadowicką kremówką!

Agnieszka Peroń

Wycieczka śladami Jana Pawła II

13 czerwca udaliśmy się na wycieczkę do Wadowic. Po drodze odwiedziliśmy miejsce, z którym papież Polak był bardzo związany - krakowskie Łagiewniki. Tutaj wstąpiliśmy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Kaplicy Klasztornej. Zobaczyliśmy również jak wyglądał skromny pokoik siostry Faustyny. Następnie pojechaliśmy do Wadowic, rodzinnego miasta Ojca Świętego.Odwiedziliśmy miejsca najbliższe Jego sercu. Kościół w którym został ochrzczony oraz wystawę „Skarb mojego życia", która jest Repliką Domu Rodzinnego Karola Wojtyły. Podziwialiśmy różne pamiątki z Jego życia: kołyskę, narty, kombinezon narciarski, szatkę od chrztu, świadectwo dojrzałości i wiele innych. Wizyta w domu Naszego Rodaka była dla nas bardzo wzruszającym przeżyciem. Będąc w Wadowicach naszym obowiązkiem było skosztowanie papieskich kremówek. Są naprawdę wyśmienite i chyba najlepiej smakują właśnie na wadowickim Rynku.

K. Fundament

Wycieczka do drukarni

Uczniowie klasy pierwszej w dn. 11.06.13 r. wybrali się na wycieczkę do drukarni „Skleniarz" w Krakowie. Po raz pierwszy dzieci miały okazję zobaczyć profesjonalne maszyny poligraficzne. Wielkość urządzeń i przestrzenne hale wzbudziły w uczniach zdziwienie i podziw.Uczniowie zostali oprowadzeni po drukarni. Dzięki uprzejmości pracowników mieli okazję obserwować cały proces powstawania książki, począwszy od jej komputerowego zaprogramowania aż do otrzymania gotowego egzemplarza.

Dzieci bacznie obserwowały osoby pracujące na maszynach poligraficznych, widziały proces rozcinania, składania, klejenia, sortowania.

Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni z bagażem nowej wiedzy i doświadczeń oraz z upominkiem w postaci książki, za co serdecznie dziękujemy.

Beatyfikacja w krakowskich Łagiewnikach


9 czerwca 2013 r. w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach wyniesiono na ołtarze Czcigodne Służebnice Boże: Matkę Zofię Czeską z Maciejowskich (Założycielkę Sióstr Prezentek) oraz Matkę Małgorzatę Łucję Szewczyk (Założycielkę Zgromadzenia Sióstr Serafitek). Obydwie siostry wykazywały się w życiu dużą umiejętnością w przekraczaniu barier społecznych. Pokazały nam, że warto poświęcać się innym. Swoimi działaniami zdały egzamin z wiary i miłości.

Postać Błogosławionej Matki Zofii Czeskiej jest szczególnie bliska, bowiem była Ona jedną z kandydatek do patronowania naszej szkole. Jej życie i działalność były związane przez kilka lat z Czechami - miejscowością sąsiadującą z Waganowicami. Uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach na czele z panią Dyrektor oddali należny szacunek tym wielkim postaciom. Byli obecni na uroczystościach beatyfikacyjnych wraz z sztandarem szkoły. Nasz Poczet Sztandarowy godnie reprezentował całą społeczność szkolną w uroczystym przemarszu przez Sanktuarium. Było to dla wszystkich wielkim przeżyciem.

K. Fundament

„Ekologiczna rzeźba"

W miesiącu maju najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w konkursie pt. „Ekologiczna rzeźba". Konkurs ten połączył w sobie wartości ekologiczne oraz twórcze. Zadaniem uczniów było bowiem stworzenie rzeźby z opakowań po żywności. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością w doborze środków oraz form.


Komisja oceniająca po długich obradach przyznała następujące nagrody:

I miejsce – Anna Jagieła kl. III

II miejsce – Julia Drożniak kl. III

III miejsce – Jonatan Maryan kl. II

Wyróżnienia - Aleksandra Konieczna kl. II oraz Sebastian Królczyk kl. III.

Wszystkim uczniom z klas 0 – III biorącym udział w konkursie dziękujemy i gratulujemy pomysłów.


E. Maroszek i J. Baranek

Jak świętowaliśmy Dzień Unii Europejskiej


„Zjednoczeni w różnorodności"
– pod takim hasłem 22 maja w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Unii Europejskiej. Uczniowie klas II i III SP w atrakcyjny sposób przybliżyli nam najważniejsze informacje o wybranych krajach europejskich.


Do naszej szkoły zawitali „goście z Europy" m.in. Dama z Francji, która nauczyła nas tańczyć „Can-Cana" oraz Holenderka, która przyjechała do nas na rowerze i przywiozła piękne tulipany. Po zakończonej podróży po krajach Unii Europejskiej odbyła się degustacja potraw europejskich. Widzowie mieli okazję spróbować takich smakołyków jak: spaghetti, pizza, różne rodzaje serów i past, oliwki, rogaliki francuskie i wiele innych pyszności.

Dziękujemy rodzicom, którzy pomogli nam w przygotowaniu pysznych potraw.

I.D.

Wizyta u strażaków


13 maja uczniowie z klas I i II szkoły podstawowej udali się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej w Proszowicach.

Najpierw nasi najmłodsi oglądali samochody strażackie i inne pojazdy wykorzystywane podczas akcji ratowniczych oraz słuchali informacji o pracy strażaków. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak działają urządzenia, które strażakom pomagają ratować ludzi z wypadków i pożarów. Chłopcy, jak prawdziwi strażacy, próbowali rozwijać i łączyć węże strażackie. Duże zamieszanie wywołało pojawienie się człowieka w "kosmicznym kombinezonie". Błyszczący i ciężki strój chroni przed poparzeniami tych strażaków, którzy muszą podejść bardzo blisko ognia. Podczas wizyty nie brakło też krótkiego kursu udzielania pierwszej pomocy.

Na koniec uczniowie zaproszeni zostali do centrum dowodzenia, czyli do pomieszczenia, w którym pracuje dyspozytor. Tu odbierane są zgłoszeni o różnych zdarzeniach i tu rozpoczyna się każda akcja ratownicza. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się, jak wygląda praca dyspozytora, ale mogli poćwiczyć ogłaszanie alarmu.

Wycieczka była bardzo udana. Dziękujemy Tacie Oli, który zaprosił nas do miejsca swojej pracy i przyczynił się do tego, że było tak ciekawie.

A.K.

Wyniki Międzyszkolnego

Logopedycznego Konkursu Plastycznego

"Ukryte w rebusie"

dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej


I miejsce – Kamil Kubis kl. VI – Szkoła Podstawowa w Waganowicach

II miejsce – Kacper Kania kl. IV – Szkoła Podstawowa w Koniuszy

III miejsce – Emilia Dulewicz kl. Va – Szkoła Podstawowa w Słomnikach

Wyróżnienia:

Ewelina Burda kl. V – Szkoła Podstawowa w Poskwitowie

Ewa Konieczna kl. IVa – Szkoła Podstawowa w Gołczy

Marcin Wilczyński kl.V – Szkoła Podstawowa w Waganowicach

Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom. Gratulujemy zwycięzcom.

Zespół Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego

zaprasza


uczniów klas gimnazjalnych


do udziału w konkursie:


„Gmina Słomniki w oczach młodzieży"


W formie prezentacji multimedialnej przygotuj przewodnik


po Gminie Słomniki


Konkurs – Legendy krakowskie


Uczniowie klas 1-3 SP brali udział w konkursie związanym z legendami krakowskimi. Drugoklasiści i trzecioklasiści sprawdzali swoja wiedzę na temat legend rozwiązując test. Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, zagadki. Rozpoznawali tytuły legend na podstawie rysunków i czytanych fragmentów legend. Układali kolejność zdarzeń w legendach i wyszukiwali zdania w których podane były błędne informacje.

30 kwietnia Dyrektor Szkoły pani Urszula Piwek wręczyła laureatom nagrody.


Laureaci konkursu:

klasa II:

I miejsce – Krystian Wajda

II miejsce – Kacper Lupa

III miejsce – Sławomir Nowak

klasa III:

I miejsce – Sylwester Machnik

II miejsce – Jakub Kłosiński

III miejsce – Mateusz Wydmański
Równocześnie odbyła się część plastyczna tego konkursu. Zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji do wybranej przez siebie legendy. Laureaci konkursu plastycznego to:


Aleksandra Dukat i Szymon Piskała - klasa II

Aleksandra Konieczna i Sebastian Dudzik – klasa II

Julia Drożniak i Sebastian Królczyk – klasa III

Święta majowe

Zanim udaliśmy się na majowy weekend uczestniczyliśmy w lekcji historii, jaką była akademia zorganizowana zarówno przez młodszych jak i starszych uczniów naszej szkoły.


Przypomnieliśmy sobie kiedy i w jakich okolicznościach uchwalona była Konstytucja 3 Maja jak również zwróciliśmy uwagę na obowiązek szanowania flagi naszego kraju.


„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie…

A na tej fladze jest biel i czerwień”


Mały Samorząd włączył się w obchody Święta Flagi. Uczniowie kl. I-III przygotowali małe flagi, z którymi udali się na uroczystą akademię. Przedstawiciele Małego Samorządu rozdali również ulotki zachęcające do tego, żeby 2 maja wywiesić flagi w swoich domach.

Agnieszka Peroń

„Zużyte baterie zbieramy, wspólnie o środowisko dbamy”


Od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskiej akcji zbierania zużytych baterii pod patronatem firmy Reba. Na szkolnych korytarzach stoją zielone pudełka, do których uczniowie i nauczyciele przez cały rok mogą wrzucać baterie.


Teraz, kiedy po długiej zimie nastała wiosna, wszyscy możemy doceniać piękno przyrody. To dobry czas, aby wspólnie zadbać o Ziemię. 22 kwietnia nasza planeta obchodzi bowiem swoje święto. W Światowym Dniu Ziemi zorganizowaliśmy w szkole akcję specjalną pod hasłem: „Zużyte baterie zbieramy, wspólnie o środowisko dbamy”. Dla osób, które tego właśnie dnia przyniosły zużyte baterie, przygotowaliśmy ekologiczne upominki – doniczki z radośnie kwitnącymi bratkami. Przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym powodzeniem. Kwiaty rozeszły się jak „świeże bułeczki”, a pudełka bardzo szybko zapełniły się elektro - śmieciami. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji ilość zbieranych baterii na terenie szkoły będzie stale wzrastać. Są to bowiem toksyczne i niebezpieczne odpady. Tylko od nas zależy, co stanie się z nimi po wyczerpaniu energii.


K. Fundament, E. Maroszek

Akcja wymiany baterii na kwiaty

Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że wcielanie w życie ekologicznych postaw przynosi korzyści dla naszego środowiska, ale przede wszystkim dla nas samych.Dowodem tego była zorganizowana w naszej szkole niezwykła wymiana zużytych baterii na wiosenne kwiaty.

Agnieszka Peroń

Spotkanie z krakowską artystką Anną Zagórą


W dniu 26.04.2013 r. uczniowie klas: I, II, V, Vb, VI oraz gimnazjalnych: kl. IIIa i IIIb mieli okazję spotkać się z krakowską artystką Anną Zagórą, która uczyła ich lepienia w glinie. W radosnej i twórczej atmosferze każdy z uczestników warsztatów stworzył przepiękne ceramiczne upominki dla swoich mam, które po wypaleniu i pomalowaniu będą mogły być wręczone z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Była to okazja do wspólnej zabawy, poznania warsztatu pracy z ceramiką, a dla niektórych do odkrycia u siebie talentu plastycznego.


Dla wielu uczestników było to już drugie spotkanie z panią Zagórą w tym roku szkolnym; podczas pierwszego spotkania w październiku 2012 r. uczniowie tworzyli z gliny przepiękne anioły, które mogą już zdobić ściany ich domów. Radość tworzenia widoczna u każdego dziecka podczas zajęć była równa późniejszemu zadowoleniu z efektu pracy.

I Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy

„Książka – przyjaciel prawdziwy"

pod hasłem:

„W krainie Solilandii"


Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Książka – przyjaciel prawdziwy". Biorą w nim udział klasy I – III szkoły podstawowej. Konkurs ma na celu promocję czytelnictwa oraz głośnego czytania dzieciom.

W I edycji książką konkursową jest "Pamiętnik wielickiego skrzata" autorstwa Beaty Kołodziej – I tom serii: SOLILANDIA.

Organizatorami konkursu są: Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom", Kopalnia Soli Wieliczka oraz Wydawnictwo PMDC (PM Development Center Sp. z o.o.). Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Udział w konkursie każda z klas naszej szkoły rozpoczęła od wysłuchania (głośno odczytanego) tekstu książki konkursowej. W pierwszym etapie z każdej klasy wybraliśmy trzyosobową drużynę.

Skład drużyn:

kl. I - Mateusz Konieczny, Patryk Mucha, Wiktoria Urbańska;

kl. II - Klaudia Krawczyk, Sławomir Nowak, Jonatan Maryan;

kl. III - Julia Drożniak, Dominika Kłosińska, Angelika Ziarko.

W dniu 15.04.2013 r. zakończyliśmy eliminacje szkolne. Drużyny rywalizowały ze sobą w konkurencjach, podczas których musiały wykazać się znajomością treści książki konkursowej. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury, w składzie: Pani Dyrektor Urszula Piwek, Pani Edyta Maroszek i Pani Beata Urban. Zwycięska drużyna, a są to uczniowie klasy I, będzie reprezentowała szkołę w etapie ogólnopolskim.

Serdecznie gratulujemy i życzymy zwycięzcom powodzenia w kolejnych zmaganiach!

W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie


12 kwietnia uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w niezwykłej lekcji goszcząc w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie przy ul. św. Wawrzyńca. Pobyt w muzeum składał się z dwóch części. Najpierw uczniowie obejrzeli wystawę interaktywną „Wokół koła".


Wystawa składała się z modeli ilustrujących różne zastosowania koła w życiu, nauce, technice i przyrodzie. Poznali zastosowanie koła w takich urządzeniach jak: żarna, zegary, różnego rodzaju pojazdy. Uczniowie wykonywali eksperymenty z zastosowaniem koła zębatego. Mieli okazję poznać działanie siły grawitacji i siły wyporu. Druga część to zwiedzanie ekspozycji „Z dziejów polskiej motoryzacji", na której były zgromadzone motocykle, samochody polskiej produkcji od lat 30- tych XX wieku. Szczególne zainteresowanie wśród dzieci wzbudził tramwaj konny z 1882 roku.

Konkurs Pisankowy

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny na najpiękniejszą pisankę. W konkursie mógł wziąć udział każdy uczeń naszej szkoły. Prace uczniów były oceniane w zależności od kategorii wiekowej.


Konkurs spotkał się ogromnym zaangażowaniem ze strony uczniów, a wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem pomysłowości uczniów.

W Muzeum Narodowym

W przedświąteczny wtorek pierwszoklasiści wraz ze swoimi wychowawcami udali się do Muzeum Narodowego w Krakowie.

W Galerii Rzemiosła Artystycznego wzięliśmy udział w lekcji muzealnej „Przy polskim stole. Historia kuchni, świąteczne obyczaje”. Zapoznaliśmy się z dawnymi wielkanocnymi obyczajami, obejrzeliśmy zastawę stołową oraz naczynia, a także dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie codzienne w minionych epokach. Uwieńczeniem tego spotkania ze sztuką było zaprojektowanie i wymalowanie własnej pisanki.

Edyta Maroszek

Cyrk

Pierwszy dzień wiosny był w naszej szkole dniem radosnym i zabawnym, ponieważ zostały dla nas przygotowane nie lada atrakcje. Uczestnicy zajęć muzycznych pod opieka pani Weroniki Piwek i pani Anety Kłosińskiej przygotowali wspaniały występ cyrkowy, który wprawił nas w wesoły nastrój.


Z podziwem patrzyliśmy za występy naszych koleżanek i kolegów.

Pierwszy dzień wiosny


21 marca uczniowie naszej szkoły świętowali pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Najpierw Mały Samorząd zaprosił kolegów z klas młodszych na paradę wiosennych kapeluszy. Podczas pokazu uczniowie z klas: I, II i III prezentowali się w nakryciach głowy przygotowanych na konkurs na najpiękniejszy wiosenny kapelusz. Autorzy wyróżnionych kapeluszy uhonorowani zostali dyplomami i upominkami. Wszystkie nagrody powędrowały do uczniów klasy I, którzy w następujący sposób „podzielili się” czołowymi miejscami:

1. Kamil Fundament
2. Szymon Kowalski
Wiktoria Urbańska
3. Maja Plutecka

Wręczona została także nagroda specjalna, ufundowana przez panią dyrektor Urszulę Piwek. Otrzymał ją pierwszoklasista - Patryk Mucha. Gratulujemy pierwszakom!

Następnie klasa III zaprosiła wszystkich na wiosenne przedstawienie. Uczniowie zaprezentowali krótki utwór sceniczny pt. „Wiosno, ach to Ty?” ilustrowany śpiewem i tańcem. Podziwialiśmy też Dominikę, która akompaniowała śpiewającym kolegom na gitarze.Na zakończenie dnia odbył się pokaz cyrkowy przygotowany przez uczniów uczęszczających na pozalekcyjne zajęcia plastyczno-muzyczne, na który zaproszone zostały wszystkie klasy, nawet gimnazjaliści. Młodzi adepci sztuki cyrkowej żonglowali chusteczkami, kręcili talerzami. W programie znalazły się też sztuczki z flowerstickami i figury akrobatyczne z poi. Wszystkich rozśmieszyły skecze Gabrysi i Kuby.

Pierwszy dzień wiosny był w naszej szkole inny od pozostałych dni – bardziej wesoły i beztroski. Szkoda tylko, że wiosna tego nie doceniła…

A.K.

Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „O Pawie Pióro"

Kategoria klasy II-III szkoły podstawowej:

1. Aleksandra Okrajek - Szkoła Podstawowa w Niegardowie
2. Wiktoria Mental - Szkoła Podstawowa w Prandocinie
Sylwester Machnik - Szkoła Podstawowa w Waganowicach
3. Daria Pałetko - Szkoła Podstawowa w Poskwitowie
Wiktor Pierzchała - Szkoła Podstawowa w Prandocinie

Wyróżnienia:

Aleksandra Graca - Szkoła Podstawowa w Poskwitowie
Patryk Kucala - Szkoła Podstawowa w Poskwitowie

Kategoria klasy IV-VI szkoły podstawowej:

1. Martyna Szafrańska - Szkoła Podstawowa w Prandocinie
2. Paweł Kościej - Szkoła Podstawowa w Słomnikach
3. Mikołaj Miszczyk - Szkoła Podstawowa w Słomnikach

Wyróżnienie:

Magdalena Kądziela - Szkoła Podstawowa w Słomnikach
Klaudia Strzelec - Szkoła Podstawowa w PrandocinieKategoria klasy I-III gimnazjum:

1. Natalia Kłosińska - Gimnazjum w Waganowicach
2. Paulina Kołacz - Gimnazjum w Prandocinie
Maria Cichopek - Gimnazjum w Prandocinie
3. Miejsca trzeciego nie przyznano

Wyróżnienie:

Dominika Rogóż - Gimnazjum w Waganowicach

Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom. Gratulujemy zwycięzcom.

Nagrody rzeczowe przekazane zostaną laureatom konkursu za pośrednictwem sekretariatów szkół.

2013 – Rok Juliana Tuwima

W styczniu tego roku minęło 100 lat od ukazania się debiutanckiego wiersza Juliana Tuwima. W grudniu zaś minie 60. rocznica śmierci poety. Był to powód ustanowienia przez Sejm RP Roku Tuwima.

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z twórczością Juliana Tuwima uczestnicząc w dwóch konkursach. Odbył się konkurs plastyczny na ilustrację do wybranego wiersza poety, zorganizowany przez Mały Samorząd. To jego wyniki:

I miejsce - Angelika Kubis kl. I

II miejsce - Jonatan Maryan kl. II

III miejsce - Mateusz Konieczny kl. I

Wyróżnienia - Kamil Wesołowski kl. II, Angelika Ziarko kl. III.Dzieci uczestniczyły także w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez panie: Anetę Kłosińską i Edytę Maroszek. Przedstawiciele klas I-III recytowali swoje ulubione wiersze, m.in. „Kotek", „Rzepka", „Lokomotywa", „Ptasie radio". Poza konkursem brawurowo wystąpiły przedszkolaki.

Jury konkursowe w składzie: pani dyrektor Urszula Piwek, pani Ilona Rozpara i pani Stanisława Stanek obradowało bardzo długo, aż usłyszeliśmy werdykt. Oto on:

I miejsce - Jakub Kłosiński kl. III

II miejsce - Szymon Kowalski kl. I

III miejsce - Krystian Wajda kl. II

Wyróżnienia - Mateusz Konieczny kl. I i Jonatan Maryan kl. II.

Laureatem publiczności został Jakub Kłosiński.

Edyta Maroszek

BIP


Wolontariusze

Od grosika...


#TDTS