Dzień Patrona oraz uroczyste otwarcie sali gimnastycznej

foto relacja
Kiermasz ozdób świątecznych

Jak co roku w naszej szkole oraz w budynku Urzędu Gminy Słomniki zorganizowaliśmy kiermasz prac plastycznych wykonanych przez uczniów naszej szkoły pod opieką pań: E. Krzyżkiewicz, U. Lisiakiewicz, A. Peroń.

Fundusze zgromadzone ze sprzedaży ozdób zostały przekazane na cel charytatywny.

Agnieszka Peroń

Konkurs na najpiękniejszą bombkę

Konkurs na najpiękniejszą bombkę cieszył się w tym roku dużym zainteresowaniem. Uczniowie którzy brali w nim udział wykazali się wielka pomysłowością i wyobraźnią. Dlatego tak trudno było wyłonić zwycięzców.

Zostali nimi:

Kamil Wesołowski
Klaudia Rodak
Gabriela Drzymała
Adrian Bojarski

Agnieszka Peroń

Warsztaty harcerskie

Niedługo po uroczystym otwarciu sali gimnastycznej harcerze mogli ją przetestować podczas warsztatów zorganizowanych przez pana R. Koniecznego i panią K. Domanik.Warsztaty miały na celu przypomnienie podstawowej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, prawa harcerskiego, a także jak to zwykle bywa w harcerstwie - świetną zabawę i śpiewanie piosenek zwieńczone noclegiem w szkole.

Agnieszka Peroń

Wyróżnienie dla wolontariuszy

4 grudnia 2013 roku w Filharmonii Krakowskiej odbył się finał VII edycji projektu "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia".

Projekt „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” powstał w odpowiedzi na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II, który podczas ostatniej wizyty w Ojczyźnie, 18 sierpnia 2002 roku na krakowskich Błoniach wzywał rodaków, by „dawali świadectwo miłosierdzia”. W tej edycji wyzwanie to podjęło 3500 uczniów ze 155 małopolskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Organizatorami projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” są Samorząd Województwa Małopolskiego, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia.

„Cieszę się, że gimnazjaliście Krakowa i Małopolski na początku XXI wieku, nawiązując do papieża Jana Pawła II, jego świętych i błogosławionych, którzy czynili miłosierdzia, są gotowi w różnorodny sposób podejmować to dziedzictwo troski o bliźniego znajdującego się w potrzebie” – powiedział JE ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, który docenił kreatywność młodzieży w dziedzinie miłosierdzia i jej wrażliwość na potrzeby bliźnich.

Nagrody i wyróżnienia wręczał Metropolita krakowski oraz Małopolski Kurator Oświaty – chwila ta była już dla wszystkich ogromnym wyróżnieniem.

To już czwarta edycja, w której biorą udział uczniowie naszej szkoły. W tym roku realizowano projekt zatytułowany „Szczęście osiąga się przez ofiarę”. Działania podjęło 12 wolontariuszy z gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Opiekunami projektu były panie: Anna Konieczna i Sylwia Regucka. Dyrektor Szkoły pani Urszula Piwek tradycyjnie wspierała aktywność wolontariuszy i pomagała w realizacji projektu. Trzeba nadmienić, że do wykonania zaplanowanych działań zadań pozyskano sojuszników: uczniów i nauczycieli ZS w Waganowicach, Burmistrza i pracowników Urzędu Miejskiego w Słomnikach, ks. Proboszcza Bronisława Pitułę, Przedszkole Samorządowe w Słomnikach, MGCK w Słomnikach oraz osoby indywidualne.

Kiermasz Mikołajkowy

Uczniowie klas 1-3 SP z pomocą rodziców zorganizowali mikołajkowy kiermasz słodkości. Ciasta i ciasteczka cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród uczniów i nauczycieli, a pieniądze zebrane ze sprzedaży zasila budżet Małego Samorządu Uczniowskiego.

Agnieszka Peroń

Kiermasz Mikołajkowy

W dniach 9 - 10 grudnia 2013 roku Mały Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Kiermasz Mikołajkowy.

W ramach kiermaszu otwarto Kawiarenkę Św. Mikołaja, w której można było kupić pyszne ciasta i ciasteczka upieczone przez mamy naszych uczniów.

Dodatkowo odbyła się też loteria fantowa, która cieszyła się wyjątkowym powodzeniem. Można było wylosować wiele ciekawych upominków. Chętnych osób było więcej niż loteryjnych losów.

Rodzicom serdecznie dziękujemy za przyniesione słodkości! Zapraszamy do naszej Kawiarenki już za rok.

Jadwiga Cholewa

Mikołajki

5 grudnia naszą szkołę odwiedził zastęp świętego Mikołaja. Mikołajowi towarzyszyły dwie urocze Śnieżynki. Zgodnie z kilkuletnią tradycją uczniowie obdarowani zostali owocami, bo „nasz" Mikołaj zawsze propaguje zdrowy styl odżywiania. Nie obyło się jednak bez skandalu. W ślad za ekipą świętego pomykał mały diabełek, który skutecznie kusił dzieci i młodzież „niezdrowymi" słodyczami.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania panu Ryszardowi Kicie i panu Marcinowi Pluteckiemu, bez pomocy których nie moglibyśmy przeprowadzić mikołajkowej akcji.

A.K.

„Zabawy z portretem"

Uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawcami udali się do Muzeum Narodowego w Krakowie. W Kamienicy Szołayskich podziwiali portrety i autoportrety Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, a także obrazy patrona naszej szkoły – Stanisława Wyspiańskiego.


W trakcie lekcji muzealnej mieli okazję pobawić się w aktorów ilustrujących śmieszne wierszyki mimiką i gestem. Na koniec wcielali się w rolę artystów rysujących portrety kolegów.

Edyta MaroszekJurajski Puchar Piłki Siatkowej Gimnazjalistów

30 listopada reprezentacja dziewcząt i chłopców z Waganowic wzięła udział w turnieju o Jurajski Puchar Piłki Siatkowej Gimnazjalistów w Słomnikach.
Zawody rozegrane zostały w systemie ligowym, „każdy z każdym". Na boisku i trybunach nie brakowało emocji.

Nasze reprezentacje zajęły IV miejsca.

Podziękowania dla sędziów.

A. K.

Przedświąteczne warsztaty


W dniu 27.11.2013 r. uczniowie naszej szkoły mieli po raz kolejny okazję połączyć przyjemne z pożytecznym na przedświątecznych warsztatach lepienia w glinie, prowadzonych przez panią Annę Zagórę.

Tym razem tworzyli piękne choinki oraz betlejemskie szopki, które po wypaleniu będą zdobić ich domy w nadchodzącym Bożonarodzeniowym czasie. We wspólnej pracy spotykali się uczniowie szkoły podstawowej (kl. IV, V, VI b), gimnazjum (kl. Ib, III) oraz kl. I PDP – łącznie 36 uczniów.

Andrzejki

24 listopada uczniowie z klas młodszych i zerówki uczestniczyli w zabawie andrzejkowej w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Słomnikach. Były andrzejkowe wróżby prowadzone przez dzieci z Małego Samorządu, wspólna zabawa i konkurs na najciekawszy kostium. Wyboru najbardziej pomysłowego, wykonanego w domu stroju dokonały dzieci i panie z zerówki. W konkursie nagrodzono kostiumy Zuzi Bogusz, Wiktorii Urbańskiej i Gabrysi Piech. Wyróżniono także stroje Szymona Piskały i Eli Gugały. Na koniec uczniowie obejrzeli film pt. „Krudowie" i zadowoleni wrócili do szkoły.

Dziękujemy mamom z Rady Rodziców za przygotowanie słodkiego poczęstunku.

A.K.


"Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia"

21 listopada w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie obył się przegląd rejonowy projektu "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia". Projekt MWM jest odpowiedzią na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II apelującego, byśmy „dawali świadectwo miłosierdzia” i nieśli pomoc ludziom potrzebującym. Grupa wolontariuszy z naszej szkoły realizowała w ramach tego projektu działania zatytułowane „Szczęście osiąga się przez ofiarę”. To już czwarty niesienia pomocy realizowany przez uczniów naszej szkoły. Mamy nadzieję, że nasze działania zostaną dostrzeżone i docenione.

Lekcja historii w muzeum

15 listopada uczniowie klas IV i V udali się do Muzeum Ziemi Słomnickiej, aby uczestniczyć w nietypowej lekcji historii. Prowadziła ją Pani Alicja Biczysko, która przekazała bardzo cenne informacje dotyczące działań, prowadzonych na słomnickich ziemiach, które służyły odzyskaniu niepodległości przez Polskę.
Uczniowie byli bardzo zdumieni, kiedy poznali historię Patrolu Beliny, czy marszu „Kadrówki". Dużą ich uwagę przyciągnęły również zdjęcia i eksponaty w sali muzealnej. Dzieci z uwagą słuchały faktów historycznych i zadawały wiele pytań. Ta lekcja była niewątpliwie ogromną zachętą do zdobywania wiedzy o naszych przodkach.

K. Fundament

Konkurs Psychologiczno-Logopedyczny

„Rysowane nastroje moje i nie moje"

W październiku odbył się konkurs plastyczny organizowany dla uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną na terenie szkoły. W konkursie udział wzięło 35 uczniów z Oddziału Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz PDP.

Wyniki konkursu:

a) Kategoria 0-III Sz. P.:

1. miejsce Kacper Lupa,

wyróżnienia Przemek Machnik i Bartosz Machejek

b) Kategoria IV-VI Sz. P.:

1. miejsce Paulina Pisula

wyróżnienie Justyna Mucha

c) Kategoria Gimnazjum – PDP:

wyróżnienia: Krzysztof Kramarz i Adrian Bojarski.


Dodatkowe wyróżnienie od społeczności szkolnej otrzymały prace: Sylwestra Stojczyka i Eweliny Małkiewicz (kl. III G).


Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!

„Rodzina na jesiennym spacerze”

Rozstrzygnięto międzyszkolny konkurs ekologiczno-fotograficzny „Rodzina na jesiennym spacerze”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonanie zdjęcia rodziny w otoczeniu pięknej jesiennej przyrody.


A oto wyniki:


I miejsce – Gabriela Piech ZS Waganowice

II miejsce – Jonatan Maryan ZS Waganowice

Wyróżnienie – Szymon Piskała ZS Waganowice


Edyta Maroszek

11 Listopada 2013

11-ty listopada to ważna dla Polaków data - symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. W tym dniu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego harcerze, zuchy oraz Dyrektor Szkoły i nauczyciele biorą tradycyjnie udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości.Po Mszy Świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny odbył się przemarsz pod obelisk ku czci poległych w latach 1918 – 1920, gdzie złożono symboliczne wiązanki kwiatów. Harcerze i zuchy po raz kolejny realizowali małopolski projekt „Młodzież pamięta”, pełnili honorową wartę.Święto Niepodległości

„11 listopada”

Dzisiaj wielka jest rocznica –

jedenasty listopada!

Tym, co zmarli za Ojczyznę,

hołd wdzięczności Polska składa.

Więc o przyszłość walczmy razem

pod sztandarem z Orłem Białym,

tylko pracą i nauką

przysporzymy Polsce chwały.

L. Wiszniewski

8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości.

Przedstawienie wraz z nauczycielami przygotowali uczniowie klasy VI. Inscenizacja przypomniała nam historię i znaczenie symboli narodowych Polski. Pamiętajmy, że symbole narodowe to hymn godło, flaga, ale także wszystko to, z czego możemy być dumni jako Polacy: to stroje ludowe, mundur wojskowy, tradycje, legendy.

Po uroczystym apelu Pani Dyrektor Urszula Piwek wręczyła nagrody zwycięzcom szkolnego konkursu plastycznego „MOJA POLSKA NIEPODLEGŁA”. A oto laureaci:

Klasy I – IV Szkoła Podstawowa

I miejsce - Kamil Wesołowski

II miejsce – Aleksandra Konieczna

III miejsce – Angelika Ziarko

Klasy V, VI Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoła Ponadgimnazjalna

I miejsce – Ewelina Małkiewicz

II miejsce – Ewa Koral

III miejsce – Bartłomiej Miszczyk

III miejsce – Adrian Bojarski
Wycieczka do Krakowa klasy VI

30 października uczniowie klasy VI uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Zoologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa muzealna przedstawia panoramę zwierząt świata, wszystkich grup systematycznych od jamochłonów do ssaków.Uczniowie z wielkim zainteresowaniem, podziwiali zgromadzone w muzeum eksponaty, zadawali pani przewodnik mnóstwo pytań. Po obejrzeniu wystawy uczniowie mieli możliwość pospacerować po uroczym parku im. Henryka Jordana. Po przyrodniczych wrażeniach uczniowie obejrzeli film „Mój biegun”, w którym przedstawiono historię Janka Meli. Film wywarł na wszystkich ogromne wrażenie.

Konkurs czytelniczy

Dnia 31.10.2013 r. odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy dla klas III-IV Szkoły Podstawowej pt. "Kajtkowe przygody".

Konkurs został zorganizowany przez bibliotekę szkolną i miał formę pisemną.


W zmaganiach wzięło udział 7 uczniów, a zwycięzcami zostali:

Klaudia Krawczyk – I msc.
Królczyk Sebastian – II msc.
Konieczna Aleksandra – III msc.

Każdy uczestnik nagrodzony został dyplomem i słodkim upominkiem, zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.

U.L.

Wycieczka do Miechowa

29 października klasy: VI b, Ib, I PDP udały się na wycieczkę do Fabryki Bombek "Decora" w Miechowie. Uczniowie dowiedzieli się tam, jak powstaje bombka, obserwowali cały proces jej powstawania od dmuchania poprzez srebrzenie, aż do malowania i zdobienia.Następnie wszyscy uczestniczyli w warsztatach plastycznych polegających na własnoręcznym ozdabianiu i malowaniu bombek. W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych uczniowie odwiedzili również cmentarz w Miechowie, aby złożyć wieńce i zapalić znicze na grobach żołnierzy poległych podczas powstania styczniowego i II wojny światowej.Maraton śpiewania

27 października na deskach Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Słomnikach odbywał się „Maraton radosnego śpiewania". W takiej imprezie nie mogło braknąć uczniów naszej szkoły.W maratonie zaśpiewały grupy wokalne: „Promyczki" i „Promyki" oraz zespół uczniów przygotowanych przez pana Dawida Pyrdę.

A.K.


Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych w poczet czytelników, to ważne wydarzenie nie tylko dla biblioteki, ale również dla dzieci. Uroczystość pasowania na w naszej bibliotece odbyła się w 23.10.2013 r.

Pierwszoklasiści zaznajomili się z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania i poszanowania książek, rozwiązywali zagadki czytelnicze. Na przygotowanej planszy przyczepili „prośby książki”, tak aby każdy uczeń wiedział, jak należy o nie dbać.

Po wypowiedzeniu słów przysięgi stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki:

„My, uczniowie pierwszej klasy
Uroczyście przyrzekamy
kochać i szanować książki,
sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika
zaprzyjaźnić się z książką”

Na pamiątkę uczniowie otrzymali dyplomy, zakładki do książek i słodki upominek.

U.L.

Konkurs recytatorski dla najmłodszych

Dnia 21.10.2013 r. odbył się konkurs recytatorski. Przedstawiciele klas I-III prezentowali wiersze Ludwika Jerzego Kerna m.in.: Cień, Pierwszy, Niespodzianka. Do recytacji przystąpiło 11 uczniów. Występy były bardzo udane, dzieci wspaniale się przygotowały. Tremę pomogła pokonać zgromadzona publiczność.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p. Dyrektor Urszula Piwek, p. Lucyna Rzepka i p. Ilona Rozpara. W czasie obrad jury zgromadzeni uczniowie rozwiązywali przygotowane zagadki czytelnicze. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami, zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a są nimi:


I miejsce– Mateusz Konieczny kl. II

II miejsce – Maja Plutecka – kl. II

Gabriela Piech – kl. I

III miejsce – Klaudia Krawczyk – kl. III


Uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy, zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

U.L.

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca


16.10.2013 r. uczniowie oddziału przedszkolnego oraz Szkoły Podstawowej wzięli udział w biciu rekordu udzielania pierwszej pomocy, włączając się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Programu Edukacyjnego „Ratujemy i uczmy ratować”.

Dokładnie o godzinie 12.00 rozpoczęli ćwiczenia na fantomach resuscytacji krążeniowo-oddechowej, trwające nieprzerwanie 30 minut. Ćwiczeniom towarzyszyła piosenka „Stayin’Alive” zespołu Bee Gees.

Dzień Papieski

16 października obchodziliśmy Dzień Papieski, czyli święto upamiętniające dzień w którym w 1978 roku, arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przybrał imię Jana Pawła II.


Pamięć o największym z Polaków, jest ciągle w naszej szkole obecna, a naukę o wartości krzyża i szukaniu relacji z Bogiem Ojcem trzymamy w sercu.

Miły ma akcentem tego dnia była możliwość zakupu papieskich kremówek.

Agnieszka Peroń

Dzień Papieski

16 października w naszej szkole klasy IV i V zorganizowały z okazji XIII Dnia Papieskiego akcję pod hasłem „Stajemy się lepsi z Janem Pawłem II”.

Polegała ona na tym, że każdy uczeń i nauczyciel losował dla siebie postanowienie, które miał wykonać w tym dniu. Dodatkowo, każdy otrzymał obrazek z podobizną Ojca Świętego przypominający o realizacji postanowienia. W szkole zorganizowano również kiermasz z papieskimi kremówkami upieczonymi przez rodziców i nauczycieli.

J. Baranek

Światowy Dzień Mycia Rąk

15 października - Światowy Dzień Mycia Rąk – dzień, w którym wszyscy wzajemnie przypominają sobie, że czyste ręce ratują życie.


Aby utrwalić ten nawyk klasy IV-VI przygotowały plakaty zachęcające do tej prostej a zarazem bardzo ważnej czynności.

Wycieczka do lasu

15 października wraz z uczniami klas: VI b, I b i PDP udaliśmy się na wycieczkę do lasu. Wędrując po leśnych dróżkach zbieraliśmy „skarby jesieni”. Głównym punktem wycieczki było spotkanie z leśniczym, który zdradził nam kilka „tajemnic lasu” oraz opowiedział o swojej pracy.


Na zakończenie biwaku zapaliliśmy ognisko i śpiewając nasze ulubione piosenki zajadaliśmy się pysznymi kiełbaskami Smile.

I.D.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

15 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, potocznie nazywanego Dniem Nauczyciela. Dzień ten upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Warto przypomnieć, że była to pierwsza w Polsce jak i w całej Europie władza oświatowa o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej.


Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla niej nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, co miało miejsce również w naszej szkole w postaci wręczenia nagród dyrektora szkoły.

Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami wyrażali wdzięczność dla nauczycieli za trud włożony w pracę dydaktyczna i wychowawczą.

Agnieszka Peroń

Wizyta w wiosce indiańskiej Arapaho

7 października klasy IV, V, i Vb z bliska poznały życie Indian Ameryki Północnej-plemienia Arapaho. Kilku godzinna wizyta w wiosce indiańskiej pozwoliła im zdobyć wiedzę i nowe umiejętności.


Uczniowie mieli okazję: wspinać się po linie, strzelać z łuku, łowić kaczki, ciągnąć jadowite węże czy rzucać obręczami na bizonie rogi. Zajęcia były bardzo aktywne, aby zregenerować siły goście wspólnie z mieszkańcami upiekli kiełbasę na indiańskim ogniu. Nad nimi unosił się duch pra-wodza plemienia…

K.F., A.P.

Zbiórka warzyw

Na przełomie września i października uczniowie naszej szkoły w ramach projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, inspirowanego naukami Jana Pawła II zorganizowali zbiórkę warzyw na rzecz Schroniska dla bezdomnych mężczyzn im. św. Brata Alberta w Miechowie.

Cieszymy się, że dzięki dobrej woli uczniów i ich rodziców ta akcja okazała się sukcesem.

Agnieszka Peroń

Spotkanie z poezją…

Dnia 1 października 2013 roku w naszej szkole gościliśmy p. Mirę Michalską – Contu - poetkę, malarkę, miłośniczkę literatury. Pani Mira urodziła się i wychowała w Słomnikach. Po ukończeniu studiów na UJ w Krakowie, wyszła za mąż za Włocha i zamieszkała na stałe w Cumiana koło Turynu. Mieszka tam już od ponad 30 lat, jednak corocznie wraca do Polski.

Jako poetka zadebiutowała tomikiem wierszy po wstąpieniu do Klubu Literackiego w Turynie. Pisze po polsku i włosku. W Polsce ukazały się 3 tomiki jej wierszy: „Taniec we śnie”, „Pragnienie”, „Nie tylko wspomnienie…”.

Podczas tegorocznego przyjazdu do Polski poetka spotkała się z uczniami klas Ipdp i Ib. Zaprezentował swoje tomiki poezji, czytała wiersze, opowiadała o swoim życiu, o poezji, o tym co ją inspiruje do tworzenia nowych dzieł. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia poetki, (np. ulubiona książka z lat młodzieńczych to „Ania z Zielonego wzgórza”).

Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem. Uczniowie klasy I pdp otrzymali wpis do kroniki klasowej, a każdy z obecnych został obdarowany zakładką pomalowaną przez poetkę.

U.L.

Wycieczka do zagrody

1 października uczniowie klasy II szkoły podstawowej udali się do ekologicznej zagrody edukacyjnej „Pszczółka" w Niezwojowicach. Drugoklasiści obserwowali proces suszenia śliwek, a potem kosztowali podsuszone i suszone owoce.W ulu inhalacyjnym podglądali przez szybę życie pszczelej rodziny. Słuchali też zabawnego opowiadania pt. „Życie pszczelej rodziny w ciągu roku", a jego bohaterów rozpoznawali na olbrzymim obrazie. Gospodarze ugościli uczniów herbatą lipową, waflami z miodem z własnej pasieki i świeżo upieczonymi ziemniakami. Wszystkie dzieci uznały wycieczkę za bardzo udaną, a gospodarzom obiecały ponowną wizytę.

A.K.


Konkurs ekologiczno-fotograficzny

„Rodzina na jesiennym spacerze”


Serdecznie zapraszamy do udziału w rodzinnym międzyszkolnym konkursie ekologiczno-fotograficznym „Rodzina na jesiennym spacerze”.Dzień Chłopaka

30 września 2013 r. odbył się w naszej szkole krótki apel z okazji Dnia Chłopaka.

Z inicjatywy damskiej części Samorządu Uczniowskiego chłopcom zostały złożone życzenia, a także rozdane słodkie upominki.Wyjazd na wystawę rysunków

27 września 2013 r. klasy gimnazjalne pojechały do Muzeum Ziemi Słomnickiej obejrzeć rysunki Jana Biczysko, które pierwszy raz były pokazane przez artystę na wernisażu 14 września 2013 r.


Prace zostały wykonane piórkiem. Rysowanie tą techniką jest czasochłonne, ale efekt końcowy zachwycający. Rysunki przedstawiają kobiety ze skrzydłami. Temat prac Jana Biczysko ma przypominać jak blisko nam do aniołów. Niektóre rysunki zainspirowane są obrazami Stanisława Wyspiańskiego - patrona naszej szkoły.Rowerowa wycieczka do Sosnówki

Piątoklasiści w tym roku powitali jesień w bardzo zdrowy sposób. 23 września wybrali się na wycieczkę. Tym razem środkami lokomocji były rowery. Wyprawa miała charakter rekreacyjno-krajoznawczy.

Trasę rozpoczęliśmy spod szkoły w Waganowicach. Następnie udaliśmy się do Prandocina, dalej „Mogiłkami” (potoczna nazwa drogi łączącej Prandocin z Prandocinem-Iły) do Sosnówki. Nieopodal historycznej przydrożnej kaplicy zregenerowaliśmy siły. Przy okazji na chwilę wstąpiliśmy do lasu.


Stamtąd pojechaliśmy przez Muniakowice do Prandocina. Tutaj ponownie uzupełniliśmy braki energii. Wszyscy dzielnie pedałowali. Kiedy dojechaliśmy do stadionu w Słomnikach, zrobiliśmy dłuższy postój, udało się rozpalić grilla i wspólnie zjeść upieczone kiełbaski. Oczywiście, kiedy kiełbasa się wędziła nikt nie leniuchował, wszyscy grali w piłkę. Czas niestety płynął szybko i musieliśmy wracać. Ostatni odcinek naszej trasy to droga ze Słomnik do Waganowic (jechaliśmy przez Prandocin-Wysiołek). Około godziny 14.30 byliśmy z powrotem pod szkołą. Wszyscy zadowoleni i o dziwo nie zmęczeni stwierdzili, że powinniśmy częściej wyruszać w tak malownicze trasy. Tereny naszych okolic są jesienią naprawdę piękne. Warto je poznać, a przy okazji spędzić czas w ruchu i na świeżym powietrzu.

Może zapaleni rowerzyści powiedzą, że taką krótką trasą, nie ma się co chwalić, jednak dla nas był to pierwszy taki wspólny rajd. Sprawdziliśmy, że razem damy radę. Teraz z wielką chęcią wybierzemy się na kolejną taką wycieczkę.

K. Fundament

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/14

2 września tradycyjnie poprzez celebracje Mszy Świętej powitaliśmy nowy rok szkolny. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele powrócili do szkoły po wakacjach radośni, opaleni i pełni energii do pracy. To dobrze, bo jak powiedziała pani dyrektor Urszula Piwek czeka nas kolejny rok wytężonej i mozolnej pracy. Bardzo cieszyliśmy się z obecności tych, którzy próg naszej szkoły przekroczyli w tym dniu po raz pierwszy, czyli nowych uczniów zerówki, klasy pierwszej Szkoły podstawowej oraz klasy pierwszej Gimnazjum.


A w szkole czekało na nas wiele zmian, o których poinformowała nas pani dyrektor. Powstały nowe pomieszczenia i wiele klas zmieniło te sale, które do tej pory były im przyporządkowane. Ponadto już niedługo lekcje wychowania fizycznego będą się odbywać nowej hali sportowej, której budowa dobiega końca.


Agnieszka Peroń

BIP


Wolontariusze

Od grosika...


#TDTS