Wystawa rzeźby sakralnej

W dniu 13.05.2014 odbył się wyjazd do Muzeum Ziemi Słomnickiej na wystawę rzeźby sakralnej Stanisława Trybały. Prezentowane eksponaty zachwyciły uczniów klasy VIb, Ib i Ipdp.

Podziwiali monumentalne Piety, krzyże czy postać Frasobliwego Chrystusa. Rzeźby na długo pozostały w pamięci uczniów, sprawiając że polecali wystawę kolegom i nauczycielom.

Konkurs na stroik wielkanocny

Kultywując tradycje i zwyczaje związane z okresem Świąt Wielkiej Nocy uczniowie klasy Ipdp i Ib wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Centrum Kultury i Sportu w Miechowie. Ich zadaniem było wykonanie stroika wielkanocnego z barankiem w roli głównej.


Pięcioro uczniów zostało nagrodzonych. W kategorii gimnazjum II miejsce zajął Bartek Miszczyk z klasy Ib, w kategorii dorośli I miejsce otrzymał Krzysztof Kramarz, wyróżnieni zostali Monika Janik i Adrian Bojarski. Uroczyste wręczenie nagród połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej odbyło się w 28 kwietnia 2014 w Centrum Kultury i Sportu w Miechowie.

Wycieczka do drukarni

Dnia 23.04.2014r. uczniowie klas VIb, Ib, Ipdp wraz z opiekunami udali się do pobliskich Brończyc na wycieczkę do drukarni F.PH.U. KM4 s.c. Jest to firma zajmująca się cyfrowym drukiem wielkoformatowym (banery reklamowe, tablice, billboardy). Pan Bartek zaprezentował nam kolejne etapy powstawania bilbordu. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć jak drukowane są poszczególne elementy tych ogromnych plakatów.

Dzięki uprzejmości właściciela każdy uczestnik wycieczki obdarowany został zdjęciem upamiętniającym pobyt w drukarni. Każda z klas dodatkowo otrzymała duże zdjęcie klasowe wydrukowane w formacie 120x80cm!!! Wycieczkę zakończyliśmy w „Dębowej Chacie", gdzie każdy uczeń mógł samodzielnie zamówić coś do zjedzenia.

U.L.

„Zmieniaj nawyki – nie klimat!"

22 kwietnia jest dniem, w którym ludzie na całym świecie łączą wysiłki, by promować w społeczeństwie postawy ekologiczne. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Zmieniaj nawyki – nie klimat!". Zespół Szkół w Waganowicach to szkoła, której ekologia jest bardzo bliska.

W ciągu całego roku szkolnego odbywają się konkursy, warsztaty i akcje mające na celu zaszczepienie wśród uczniów idei ochrony naszej planety. Tradycją szkoły w Dniu Ziemi staje się wymiana odpadów na sadzonki. W tym roku zbieraliśmy baterie oraz plastikowe zakrętki. Każdy, kto w wyznaczonym dniu przyniósł przynajmniej 5 baterii lub 0,5 kg zakrętek, otrzymał kwitnącą roślinkę. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a zielone pudełka na baterie oraz worki na zakrętki wypełniły się po brzegi.Składamy serdeczne podziękowania Pani Barbarze Osice,
która nieodpłatnie przekazała na akcję 60 sadzonek lobelii i begonii.

Warto jeszcze dodać, że baterie oraz zakrętki można przynosić do szkoły przez cały rok.


Katarzyna Fundament

Edyta Maroszek

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Podziemia Rynku

Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, nie zdajemy sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy. W dniu 14.04.2014r. przekonali się o tym uczniowie klas: VIb, Ib, I pdp udając się na wycieczkę do Podziemi Rynku. Zwiedzając interaktywną wystawę mieli możliwość podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa.


Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły ciekawe makiety oraz multimedia w postaci ekranów dotykowych i hologramów. Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy wielkanocny kiermasz rękodzieła rokrocznie przygotowywany na Krakowskim Rynku.


U.L.

Nasza szkoła na platformie blogowej SKO

Zapraszam do czytania wpisów na naszym szkolnym blogu – blogu Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach. Znajdziecie go na platformie blogowej Szkolnych Kas Oszczędności www.szkolneblogi.pl.

Odwiedzajcie naszego bloga, głosujcie na wpisy, zamieszczajcie swoje komentarze.

Uczniów chętnych do pomocy w prowadzeniu bloga i mających nowe pomysły na popularyzację idei oszczędzania w naszej szkole zapraszam do współpracy.

Opiekun SKO

Aneta Kłosińska

Międzyszkolny Konkurs Literacki "O Pawie Pióro"

Zespół Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach zaprasza uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum do wzięcia udziału w X edycji Międzyszkolnego Konkursu Literackiego "O Pawie Pióro".


Wymień baterie i zakrętki

na roślinki!


Z okazji Światowego Dnia Ziemi, 28 kwietnia

(poniedziałek)
na długiej przerwie odbędzie się

w szkole akcja zbierania baterii i zakrętek.


Każdy, kto przyniesie w tym dniu co najmniej 5 baterii lub 0,5 kg

zakrętek, otrzyma kwitnący upominek.

Zapraszamy!


Organizatorzy:


Katarzyna Fundament

Edyta Maroszek

Dzień Zdrowego Śniadania

W trosce o zdrowie, Mały Samorząd oraz Samorząd Uczniowski zorganizowały wspólnie Dzień Zdrowego Śniadania. Na specjalnym stoisku można było kupić zdrowe kanapki z pieczywa razowego napełnione po brzegi witaminami oraz pyszne i pełne dobrej energii przekąski: surówki, sałatki, owoce, bakalie i jogurty. Pomysł ten okazał się „strzałem w dziesiątkę", stoisko przeżyło bowiem prawdziwe oblężenie kupujących. Mamy nadzieję, że choć trochę udało się zachęcić naszą szkolną społeczność do zdrowego sposobu odżywiania.Serdeczne podziękowania kierujemy do Mam uczniów klasy drugiej: pani Marty Piskały, pani Małgorzaty Kowalskiej, pani Renaty Dukat i pani Beaty Wiechy. Panie przygotowały dla nas wspaniałe surówki i sałatki.

Edyta Maroszek


Obchody dziewiątej rocznicy śmierci Jana Pawła II

w Zespole Szkół w Waganowicach

Jak rozpocząć tę opowieść o wielkim, skromnym człowieku....

Tymi słowami, 2 kwietnia, rozpoczęto uroczystą lekcję języka polskiego w klasie piątej. Dziewięć lat temu, kiedy oczy całego świata zwrócone były na chorobę i śmierć Jana Pawła II, nasi piątoklasiści byli małymi dziećmi. Mimo to, doskonale znają Jego postać. Dali temu dowód prezentując przed całą społecznością szkolną lekcję dotyczącą życia Karola Wojtyły.


W trakcie jej trwania przekazali kolegom i koleżankom najważniejsze szczegóły życia i pontyfikatu Papieża Polaka, zaprezentowali wiersze związane z Jego osobą, zagrali i zaśpiewali najbliższe Jego sercu piosenki „Barkę" i „Moje miasto Wadowice". Wśród publiczności było widać wzruszenie, szczególnie wtedy, gdy wyświetlono zdjęcia zrobione podczas ubiegłorocznej wycieczki do Wadowic, rodzinnego miasta Wojtyły. Lekcja ta była hołdem złożonym naszemu rodakowi Janowi Pawłowi II.

K. Fundament


Konkurs ekologiczny

27 marca to dzień, w którym pani K. Fundament oraz J. Baranek zafundowały klasom IV i V świetną zabawę w ekologicznym klimacie, albowiem odbył się wtedy turniej, który miał na celu przybliżenie uczniom wiedzy na temat segregacji śmieci, przetwarzania surowców wtórnych i zasad oszczędzania energii i innych zasobów.Pierwsza część konkursu polegała na uważnym wysłuchaniu prelekcji p. K. Fundament, a następnie zadaniem uczniów było wykorzystanie zdobytej wiedzy w współzawodnictwie. Ta część dostarczyła wszystkim największych wrażeń i radości.Zwieńczeniem imprezy była wizyta gościa, pani inż. Moniki Franczyk, pracującej w Urzędzie Gminy Słomniki. Pani Monika jest absolwentką Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej, o specjalności: zaopatrzenie w wodę, usuwanie i unieszkodliwianie ścieków i odpadów oraz ochrona jakości wód. Wyjaśniła nam na czym polegają ekologiczne rozwiązania architektoniczne wykorzystane w budowie naszej sali gimnastycznej.

Agnieszka Peroń

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO - 27 marca 2014 r. - Myślenice

Dnia 27.03.2014 r. reprezentacja DH „Radosne Bratki” wzięła udział w turnieju tenisa stołowego zorganizowanym przez instruktorów Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Krakowskiej ZHP w SOSW w Myślenicach. Zawodom towarzyszyły niezwykłe emocje.

Kurs udzielania pierwszej pomocy

26 marca w naszej szkole odbył się kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w którym uczestniczyli zarówno nauczyciele jak i uczniowie.


Ekipa zawodowych ratowników prezentowała konkretne wiadomości, wskazówki, filmy jak również nadzorowała ćwiczenia praktyczne. Każdy miał za zadanie wczuć się w rolę osoby, która znajduje w sytuacji konieczności ratowania życia innego człowieka.

Agnieszka Peroń

Wyjazd do Miechowa

Dnia 25.03.2014r. po raz kolejny udaliśmy się do Miechowa do „Decory", zakładu produkującego ozdoby choinkowe. Tym razem z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie ozdabiali zajączki. Po zajęciach mogli zwiedzić zakład i zobaczyć kolejne etapy powstawania bombek.
Na zakończenie udaliśmy się do sklepiku, aby zakupić jeszcze dodatkowe ozdoby. Kolejnym punktem wycieczki była kręgielnia w CKiS. Bowling to zarówno forma rekreacji, jak i świetna rozrywka, która pochłonęła uczniów tak, iż nie zauważyli jak szybko minęły dwie godziny przeznaczone na grę...

U.L.

Sukcesy naszych uczniów w Ogólnopolskich konkursach

50 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursach zorganizowanych przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie:

"Jan Paweł II - Święty Uśmiechnięty"

"Wszyscy święci"

“Jaki ten świat jest piękny!”.

W dniu 21 marca 2014 został rozstrzygnięty konkurs “Jaki ten świat jest piękny!”. Celem konkursu było wzbudzenie zainteresowania uczniów klas 4-6 szkół podstawowych pontyfikatem Ojca Świętego – Błogosławionego Jana Pawła II.

W konkursie tym uczennica klasy VI – Justyna Mucha zdobyła I MIEJSCE.

25 marca 2014 został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Jan Paweł II – Święty Uśmiechnięty”. Celem konkursu „Jan Paweł II – Święty uśmiechnięty” było wzbudzenie zainteresowania uczniów życiem i nauczaniem Ojca Świętego, duchowe przygotowanie do Jego kanonizacji, a także przybliżenie tematyki beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej w Kościele.

WYRÓŻNIENIE zdobyła Urszula Janik z klasy VI b. Uczennicom gratulujemy!

Dzień Dobrych Manier

Nauki dobrych manier nigdy nie za wiele. Dlatego Mały Samorząd zorganizował akcję, podczas której uczniowie mieli okazję uczyć się zasad kulturalnego zachowania wobec kolegów i nauczycieli. W trakcie zajęć praktycznych dzieci między innymi odgrywały scenki sytuacyjne, rozwiązywały rebusy i tworzyły plakaty. Prace te zawisły na korytarzu w szkolnej Galerii Dobrych Manier.Na koniec każdy otrzymał plakietkę „kulturalny uczeń" oraz słodki upominek.

Edyta Maroszek

Akcja "Pomóż Zwierzakowi"

W miesiącu marcu br. zakończyła się trwająca na terenie naszej szkoły akcja "Pomóż zwierzakowi" zainicjowana przez Mały Samorząd.

Uczniowie Zespołu Szkół w Waganowicach przez kilka miesięcy składali do specjalnie przygotowanych na ten cel pojemników suchą karmę i konserwy dla psów i kotów. W sumie zebrano ok. 40 kg pożywienia, które zostało przekazane do Schroniska Psie Pole znajdującego się w Racławicach. Obecnie w schronisku tym znajduje się ponad 100 zwierzaków, którym przyda się każda pomoc.


Osoby prowadzące schronisko wraz ze zwierzakami serdecznie dziękują za przekazane dary.
Mały Samorząd obiecuje, że nie zapomni o psach i kotach ze schroniska. Akcja "Pomóż Zwierzakowi" będzie kontynuowana w przyszłym roku.

Jadwiga Cholewa

Powitanie wiosny

W pierwszym dniu wiosny młodsi uczniowie naszej szkoły podejmowali różnorakie działania - uczestniczyli w zmaganiach sportowych, muzycznych, plastycznych i edukacyjnych.


Tradycyjnie w tym dniu w szkole dominował kolor zielony, a Pani Wiosna obdarowywała napotkanych kolorowymi kwiatami. Aby zima na dobre nas opuściła, uczniowie zerówki i klas młodszych utopili aż dwie marzanny. Obrzędowi temu towarzyszył radosny śpiew.

Edyta Maroszek

Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet w naszej szkole odbyło się przedstawienie przygotowane przez uczniów klas: VI, VIb, I Gimnazjum oraz PDP pod opieką pana Dawida Pyrdy i pani Katarzyny Domanik – Pluteckiej.

Przedstawienie nawiązywało do klasyki literatury („Mały Książe") jak również zawierało scenki z życia współczesnej kobiety. Całość jak zwykle ubogacona muzyczną oprawą.

Agnieszka Peroń

Z życia III gimnazjum


Pierwsze półrocze zakończone. Klasa III gimnazjum uczestniczyła w wielu konkursach, olimpiadach i imprezach okolicznościowych. Uczniowie wykazali się dużą aktywnością społeczną, ale również osiągnięć w nauce można im pogratulować. Najwyższe osiągnięcia w nauce uzyskały uczennice:


Dominika Rogóż: 5,0
Natalia Kłosińska: 4,9 – etap rejonowy w olimpiadzie historycznej
Klaudia Żurek: 4,9 – etap rejonowy w olimpiadzie biologicznej
Ewa Koral: 4,7- etap rejonowy w olimpiadzie biologicznej

Uczniowie wzięli udział w licznych konkursach:


W drodze do niepodległości

I miejsce – Ewelina Małkiewicz
II miejsce – Ewa Koral


Ogólnopolski konkurs No promil-No problem

III miejsce – Ewelina Małkiewicz


Konkurs na ozdobę choinkową

I miejsce – Gabrysia Drzymała
II miejsce – Martyna Grucela


Konkurs psychologiczno-logopedyczny

Wyróżnienie – Ewelina Małkiewicz i Sylwester Stojczyk


Uczniowie uczestniczyli jako wolontariusze w zajęciach ŚDS Świt (Gabrysia Drzymała, Natalia Kłosińska, Klaudia Żurek) oraz w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy (Natalia Kłosińska, Klaudia Żurek, Marek Bertek, Mariusz Sadowski).

Zabawa karnawałowa

Tegoroczna zabawa choinkowa obfitowała w wiele atrakcyjnych występów, które trzeba przyznać były na wysokim poziomie. Również klasa III gimnazjum solidnie i z wielkim zaangażowaniem przygotowywała swój występ.


A oto foto-reportaż z występu klasy III gimnazjum:


Jak Wesele to tylko z III gimnazjum

Niezwykle doniosłą uroczystością w naszej szkole było otwarcie nowej sali gimnastycznej. W przygotowanie jej zaangażowana w sposób szczególny była III gimnazjum. Odpowiedzialni byliśmy za część artystyczną. Zastanawialiśmy się czy pokazać Wesele Wyspiańskiego czy Wesele w III gimnazjum.


Klasa miała dużo obaw, ale ostatecznie pomysłowość i odwaga uczniów przesądziła, że jak wesele to tylko w III gimnazjum. I tak w ramach zajęć artystycznych przygotowaliśmy współczesne Wesele. Tak więc była Para Młoda, orszak weselny, zastawiony stół, krakowiacy, politycy, biznesmeni, ksiądz i oczywiście zaproszeni goście. A oto foto-reportaż z Wesela:


Konkurs Plastyczny

„Projekt okładki książki"

Okładka to jeden z podstawowych elementów tworzących publikację poligraficzną, między innymi książkę. Podstawowym zadaniem okładki jest mechaniczna ochrona dokumentu, ale zazwyczaj służy ona również celom dekoracyjnym oraz informacyjnym. Przekonali się o tym uczniowie klas I-III i IV-VI, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez bibliotekę szkolną. Mieli za zadanie wykonać projekt okładki do dowolnej książki. W konkursie wzięło udział 22 uczniów.

Jury spośród prac wyłoniło zwycięzców, a są nimi:

W kategorii klas I-III:

I msc. - Kamil Wesołowski
II msc. - Krystian Wajda
III msc. - Kacper Michalski

Wyróżnienie: Jonatan Maryan, Bartłomiej Machejek

W kategorii klas IV-VI:

I msc. - Marcin Wilczyński
II msc. - Weronika Rachwaniec
III msc. - Angelika Ziarko

Wyróżnienie: Justyna Mucha, Kamil Bednarczyk

Każdy uczestnik nagrodzony został dyplomem i drobny upominkiem, zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Gratulacje!!!


U.L.

Olimpiada Zimowa
Drużyn „ Nieprzetartego Szlaku” ZHP Chorągwi Krakowskiej
6.03. 2014

Już po raz kolejny harcerze i zuchy z Waganowic wzięły udział w Olimpiadzie Zimowej. Tym razem olimpiada odbyła się w Sieprawiu. Harcerze zmagali się w rzutach śnieżkami do celu, zjazdach na sankach oraz ślizgaczach na czas, wyścigach zaprzęgów i przeciąganiu liny. Cieszymy się z osiągniętych wyników: złota w zjeździe na sankach na czas w konkurencji indywidualne, brązu w przeciąganiu liny oraz wyścigach zaprzęgów. Wszyscy uczestnicy powrócili z olimpiady z medalami.

Gratulujemy.DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ

„Oto klucz do szczęścia; nie brać rzeczy zbyt tra­gicznie, ro­bić co możecie naj­lep­sze­go w da­nej chwi­li, życie uważać za grę, a świat za boisko.” - Robert Baden Powell

21 lutego 2014r. harcerze drużyny Radosne Bratki spotkali się aby uczcić Dzień Myśli Braterskiej. Podczas uroczystej zbiórki przypomniano postać Roberta Baden Powella.
Nie zapomniano również o napisano listu do przyjaciela drużyny. W dniu tym wybrani harcerze złożyli Przyrzeczenie Harcerskie. Obchody uświetniły piosenki harcerskie oraz gry i zabawy.

I Międzyszkolny Turniej Gier i Zabaw

dla klas I - III Szkół Podstawowych

Dnia 21 lutego 2014r. na nowej sali gimnastycznej w ZS w Waganowicach spotkały się reprezentacje klas I-III wszystkich Szkół Podstawowych z Gminy Słomniki, aby wziąć udział w I Turnieju Gier i Zabaw.


Celem imprezy była przede wszystkim integracja dzieci na terenie gminy, jak również rozpowszechnianie i popularyzacja sportu.


Zabawa w czasie turnieju była wspaniała i z pewnością na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.Zaangażowanie i radość płynąca ze sportowego współzawodnictwa będzie motywacją do corocznego organizowania tego typu imprez w naszej szkole.Drużyny rywalizowały ze sobą w 6 konkurencjach. Nie brakowało gorącej atmosfery i dopingu zarówno ze strony zawodników jak i opiekunów.

I miejsce zdobyła SP w Słomnikach.
II miejsce SP z Waganowic.
III miejsce SP z Prandocina.
IV miejsce SP ze Smrokowa.
V miejsce SP z Niedźwiedzia.
VI miejsce SP z Kacic.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i do zobaczenia za rok.

A.K.

Z kolędą na ustach czyli nasze szkolne pożegnanie

z bożonarodzeniowym czasem

2 lutego grupa kolędnicza vel Promyki zaprosiła mieszkańców Waganowic i okolicznych wsi na prawdziwe pożegnanie z bożonarodzeniowym czasem. Najpierw z kolędą na ustach wystąpili nasi milusińscy czyli Promyczki. Później salą zawładnęli kolędnicy. Na scenie pojawiła się cała galeria postaci: zwiewne anioły, prości pasterze, diabeł i brykający Turoń. Wszyscy gromko śpiewali kolędy i pastorałki dla Bożej Dzieciny.


Na zakończenie bogobojny Żyd upomniał się o zapłatę i otrzymał od „gospodyni”. Pani Dyrektor cały worek słodyczy. Gdy kolędnicy opuścili salę, to na scenie pojawili się soliści Gabrysia Dukat i Kuba Kłosiński, a potem ponownie zespół Promyki prezentując się w przygotowywanych utworach na liczne konkury kolęd i pastorałek. Na zakończenie z grupami Promyczki i Promyki zaśpiewali wszyscy przybyli goście. Rada Rodziców przygotowała również dla występujących i przybyłych gości poczęstunek karnawałowy - tradycyjne faworki.

A.K.

Konkurs „Bądź bezpieczny”

31 stycznia odbył się konkurs międzyklasowy „Bądź bezpieczny”. Jeden z tegorocznych priorytetów Ministra Edukacji Narodowej dotyczy wzmacniania bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych. Bezpieczny uczeń w klasie, na przerwie, na wycieczce, zajęciach pozalekcyjnych, zawodach sportowych czy imprezach szkolnych to bardzo ważny aspekt całego procesu dydaktyczno-wychowawczego. Bezpieczeństwo zatem zajmuje ważną pozycję w hierarchii potrzeb człowieka, dlatego też Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną akcję dotyczącą bezpieczeństwa, która została uwieńczona konkursem.Zgodnie z regulaminem konkursu przedstawiciele każdej klasy wylosowali dwa tematy dotyczące określonej sfery bezpieczeństwa. Następnie każda klasa we współpracy z wychowawcą była zobowiązana wykonać plakat oraz przygotować wystąpienie publiczne w formie artystycznej bądź monologu.

Jury oceniało walory merytoryczne i artystyczne oraz stopień zaangażowania uczniów. Wyłoniono dwie zwycięskie klasy: VI SP oraz II gimnazjum. Gratulujemy zwycięzcom!

Karnawał 2014

29 stycznia miała miejsce w naszej szkole zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli uczniowie klas IV-VI SP oraz I-III gimnazjum. Ideą balu była szeroko rozumiana integracja uczniów, nauczycieli, jak również pracowników szkoły. Oprócz typowej zabawy tanecznej bal został uświetniony ciekawymi atrakcjami. Wszystkie klasy przygotowały i zaprezentowały pokaz mody do wylosowanych gatunków muzycznych, między innymi pop, rock, country czy disco.Kolejną punktem programu były klasowe prezentacje układów tanecznych do dowolnie wybranego utworu muzycznego. Wszyscy świetnie się bawili i dostarczyli widzom wspaniałych emocji. Zabawa karnawałowa zakończyła się ogłoszeniem wyników króla i królowej balu.

Jak wyszukiwać....?

Dnia 24.01.2014 r. uczniowie klasy VI wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem wyprawy była Wojewódzka Biblioteka Publiczna na ul. Rajskiej, gdzie uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej.Pogłębiali swoją wiedzę na temat wyszukiwania informacje przy wykorzystaniu księgozbioru i warsztatu informacyjnego biblioteki. Dzięki uprzejmości Pani bibliotekarki mieli możliwość zwiedzenia kilku pomieszczeń tej ogromnej biblioteki. Zobaczyli jakie prace wykonuje się w introligatorni, jakie zbiory gromadzi wypożyczalnia książki mówionej i brajlowskiej? Dowiedzieli się co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem tej biblioteki. Wycieczka zakończyła się w kinie „Plaza" seansem filmu „Hobbit...".


Dzień Babci i Dziadka

24. stycznia 2014 r.

24. stycznia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji dla zaproszonych Gości wspólnie z przedszkolakami i Rodzicami przygotowaliśmy przedstawienie pt. Betlejemska dobranocka. Bohaterami były dzieci z Oddziału Przedszkolnego, które wcieliły się w role: Maryi, Józefa, aniołków, pasterzy oraz postaci baśniowych: Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Calineczki, Jasia i Małgosi, Pszczółki Mai, Pinokia, Sierotki Marysi oraz Rybaka. Całości uroku dodał wspaniały Chór Aniołów, w którym uczestniczyli Rodzice.

Dla większości naszych małych aktorów było to debiutanckie wystąpienie, ale mimo to dzieci poradziły sobie świetnie ze swoimi rolami. Ubrane w piękne stroje w obliczu świątecznych dekoracji sprawiły, że w niejednym oku pojawiły się łzy wzruszenia. Tym samym dały dowód tego, jak bardzo kochają swoje Babcie i Dziadków.


Spotkanie stało się okazją do złożenia życzeń Babciom i Dziadkom oraz wręczenia im upominków, a także do wspólnego kolędowania, aby w ten sposób podsumować okres świąteczny.


Jeszcze raz pragniemy podziękować zarówno Gościom za przybycie oraz wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego dnia. Zatem: Niech Miłość, która przyszła na świat opromienia Wasze życie swoim blaskiem.


Stanisława Stanek, Aleksandra Paluch

22 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

12 styczeń 2014 r.


Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół w Waganowicach włączyli się w akcję WOŚP. Wolontariusze z klasy III gimnazjum: Natalia Kłosińska, Klaudia Żurek, Marek Bertek oraz Mateusz Popiołek zbierali pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.Bardzo dużo osób chętnie wspomogło to wielkie dzieło, co widać po zebranej kwocie 3014,15zł.


Dziękujemy Sie Ma!

BM

Kolęda...

„Dobry Wam dzień, Gospodarzu miły.
Już dzisiaj rok, jakeśmy tu byli."


Tymi słowami witali „nasi" kolędnicy mieszkańców Waganowic i Brończyc. Wesoła, hałaśliwa gromada z kolędą na ustach odwiedzała kolejne domostwa, bo:
„Jest w zapusty zwyczaj taki:
Przebierają się chłopaki.
U nas także i dziewczyny.
I już jako kolędnicy
chodzą z gwiazdą po ulicy."

Harcowały, więc w Waganowicach, anioły z diabłami, śmierć z Herodem. Nie brakło też Bożej Rodziny, pastuszków, Żydów i kłapiącego paszczą turonia.


„Przeto wszyscy oddawajmy temu Panu dary.
Pan to dobry, wszystkim szczodry, przyjmie nas do chwały."
- wołali pastuszkowie.


Gromki śpiew starych, znanych kolęd i znacznie nowszych pastorałek wraz z nieodłącznym akompaniamentem akordeonu spotkały się z licznymi słowami uznania odwiedzanych gospodarzy. Szybko też zapełniał się słodyczami koszyk niesiony przez jednego z pastuszków. Doszło do tego, że smyk potrzebował pomocy przy dźwiganiu słodkiego ciężaru.


„Za kolędę dziękujemy,
zdrowia, szczęścia Wam życzymy
na ten Nowy Rok"
-śpiewali kolędnicy na pożegnanie.


Dziękujemy mieszkańcom Waganowic i Brończyc za ciepłe, serdeczne przyjęcie i niezwykłą hojność.


A.K.

Wigilia harcerska

Harcerze w naszej szkole wraz ze swoimi instruktorami, zgromadzili się na wigilii, podczas której łamali się opłatkiem a także śpiewali kolędy i wspólnie biesiadowali.

Agnieszka Peroń

Wigilia szkolna


W piątek 20 grudnia świętowaliśmy naszą szkolną wigilię. W niecodzienny, świąteczny nastrój zbliżających się tak ukochanych przez wszystkich Świąt Bożego Narodzenia wprowadziło nas przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy IV. Mieliśmy okazję oderwać się na chwilę od kłopotów dnia codziennego, posłuchać pięknej poezji, przypomnieć sobie niektóre zwyczaje, charakterystyczne dla polskiego Bożego Narodzenia oraz wspólnie pokolędować.

Po zakończeniu występu ksiądz proboszcz Bronisław Pituła odczytał fragment z Pisma Świetego mówiący o narodzeniu Jezusa oraz złożył całej „naszej szkolnej rodzinie" najlepsze życzenia świąteczne. Następnie uczniowie rozeszli się ze swoimi wychowawcami do klas, aby przy wigilijnych stołach połamać się opłatkiem.


J.Baranek

BIP


Wolontariusze

Od grosika...


#TDTS