Dzień Rodziny

17 czerwca uczniowie z klas młodszych zaprosili swoich rodziców na Dzień Rodziny. W ten sposób dzieci chciały uczcić miniony Dzień Matki i zbliżający się Dzień Ojca. W przygotowanych inscenizacjach było więc „coś" specjalnego dla mamuś i wyjątkowego dla tatusiów.

Pojawiły się, także, postaci z bajek, które wniosły „bukiety" słów-kwiatów i gorące życzenia. Nie brakło gromkiego „Sto lat" w wykonaniu wszystkich dzieciaków, szczerych życzeń szeptanych rodzicom do ucha i kolorowych laurek. Następnie odbyły się przesłuchania w ramach Festiwalu Piosenki Dziecięcej. Uczestników konkursu oceniali, oczywiście, rodzice.

Wszyscy uczniowie pięknie zaśpiewali przygotowane piosenki. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Valentyn Zaleński i Gabriela Piech z klasy 1, Patryk Mucha i Kamil Jednaki z klasy 2 oraz Aleksandra Konieczna i Krystian Wajda z klasy 3. Na koniec z pokazem gimnastycznym wystąpiła Zuzia Osika z klasy 1.


A.K.

Pokaz strażacki

Udało się! 12 czerwca 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół w Waganowicach mogli, dzięki uprzejmości Ochotniczej Straży Pożarnej w Waganowicach, uczestniczyć w pokazie umiejętności straży pożarnej. Uczniowie zobaczyli akcję gaśniczą w wykonaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, której członkami są ich szkolni koledzy.


Drużynie Młodzieżowej towarzyszyli w trakcie pokazu Naczelnik OSP – p. Andrzej Socha, a także Wiceprezes OSP – p. M. Grzyb. Uczniowie nie tylko obserwowali pozorowaną akcję gaszenia ognia, mogli też z bliska zobaczyć wóz straży pożarnej, przewidziano dla nich również różne gry sprawnościowe związane z działalnością straży pożarnej – ochotnicy mierzyli się nawet z trudną sztuką używania węży strażackich.

Pokaz przeprowadzony na placu obok remizy OSP w Waganowicach spotkał się z niezwykłym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy z zaangażowaniem wzięli udział w proponowanych przez druhów strażaków atrakcjach.


Karolina Piotrowska

Klub Czterech Żywiołów

Część uczniów klas III i II SP w Waganowicach w drugim semestrze roku szkolnego 2013/2014 wzięła udział w bezpłatnym projekcie przyrodniczym o nazwie "Klub Czterech Żywiołów" przygotowanym przez Wydawnictwo Nowa Era i PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. Istotą Klubu było rozwijanie i pogłębianie zainteresowań przyrodniczych uczniów, promowanie postaw ekologicznych oraz znajomości mechanizmów związanych z ekologią, a także rozbudzanie ciekawości świata, chęci dociekania i eksperymentowania.


Ziemia, powietrze, ogień i woda to obszary, do których odwoływał się schemat merytoryczny całego projektu.

Członkowie Klubu spotykali się pod kierunkiem nauczycieli cyklicznie raz w tygodniu. Przeprowadzonych zostało 13 spotkań, podczas których uczniowie realizowali zadania samodzielnie albo grupach, w zależności od charakteru wybranych działań.Przeprowadzali doświadczenia i eksperymenty - sprawdzali: jak fale morskie oddziałują na brzeg; jak strumienie wody rzeźbią ziemię; jak za pomocą płynu i proszku stworzyć gaz; w jaki sposób rusza się ogrzewane powietrze. Założyli hodowlę dżdżownicy oraz hodowlę kryształów, wykonali model wulkanu oraz model turbiny wodnej w elektrowni przepływowej, byli znawcami pogody, którzy stworzyli komorę kondensacyjną.Uczniowie łączyli się w grupy artystyczne, które tworzyły różne dzieła - malowali obrazy za pomocą powietrza wydmuchiwanego przez słomki; rysowali mapy swoich przyszłych mieszkań z uwzględnieniem w nich miejsc związanych z żywiołami; projektowali odznaki "Przyjaciel Ziemi"; jako strażnicy leśni konstruowali Kodeks właściwego zachowania się w lesie.
W swoich domach przygotowywali, a potem na spotkaniach Klubu prezentowali utworzone zbiory: skarby i bogactwa naturalne ziemi oraz zielniki roślin. Przygotowywali również prezentacje na różne tematy, zobowiązywali się do podejmowania długotrwałych działań różnorodnych pod względem treści, a także stopnia trudności.

Na stronie internetowej Klubu uczniowie korzystali z gier edukacyjnych, które w atrakcyjny sposób przekazywały wiedzę dotyczącą przyrody.

Każdy uczestnik projektu na wstępie otrzymał legitymację członka Klubu (Kartę Wyzwań). Realizując zadania dzieci systematycznie zbierały punkty i zdobywały odznaki za sprawności w poszczególnych żywiołach.

Nauczyciele na bieżąco dostosowywali treść zadań do formuły działania Klubu oraz możliwości dzieci.


Klub Czterech Żywiołów okazał się dla uczniów bardzo atrakcyjny. Różnorodność zadań była tak duża, że każdy znalazł wśród nich dla siebie ciekawe wyzwania. Na zakończenie projektu uczniowie otrzymali pamiątkowe znaczki oraz dyplomy za "ciekawość, odwagę, poszukiwanie przygód, miłą zabawę i wspaniałą pracę w Klubie Czterech Żywiołów".


Jadwiga Cholewa

Międzyszkolny konkurs języka angielskiego dla szóstoklasistów

„We love English"

12 czerwca 2014 w Szkole Podstawowej w Kacicach odbył się gminny konkurs z języka angielskiego dla uczniów klas szóstych. Trzyosobowe drużyny z pięciu szkół rywalizowały ze sobą w zawodach składających się z kilku krótkich rund. W konkurencjach liczyły się wiadomości oraz umiejętności uczniów z języka angielskiego, ale również refleks.
W konkurencji drużynowej reprezentanci SP w Waganowicach zajęli I miejsce pozostawiając rywali daleko z tyłu. Natomiast w konkurencji indywidualnej nasza uczennica Marta Natkaniec zdobyła II miejsce.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

I.K.

Wycieczka do Czorsztyna i Niedzicy

W dniu 6 czerwca 2014 r. pojechaliśmy na wycieczkę do Czorsztyna i Niedzicy. Najpierw zwiedzaliśmy ruiny zamku w Czorsztynie i słuchaliśmy opowieści pani przewodnik. Później zeszliśmy do przystani i płynęliśmy statkiem do Niedzicy.

Tam zwiedzaliśmy zamek i poznawaliśmy związane z nim legendy. Był też spacer po zaporze. Potem pani dała nam czas wolny i pobiegliśmy kupić pamiątki. Na koniec poszliśmy zjeść pyszny obiad. To była bardzo udana i ciekawa wycieczka.


Bartek Wiecha z klasy 2


W wycieczce wzięli udział uczniowie z klas drugiej, trzeciej i czwartej.


A.K.

Kangur Matematyczny

20 marca 2014 r. ośmiu uczniów naszej szkoły brało udział w konkursie Kangur Matematyczny.

Dwóch uczniów:

Jakub Kłosiński – klasa IV – kategoria Maluch
Kamil Grzyb – klasa V – kategoria Beniamin

uzyskało wyróżnienie za uzyskany wynik.

Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY wyników.

BM

Rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego

Edukacyjna Gra Planszowa

,,Emocje Od A Do Z"

Konkurs adresowany był do uczniów klas III-VI Szkół Podstawowych województwa małopolskiego.

Celem konkursu ,, Emocje Od A Do Z" było wyłonienie najlepszych prac plastycznych w formie edukacyjnej gry planszowej rozwijającej umiejętności rozumienia i okazywania emocji poprzez ćwiczenia artykulacyjne i mimiczne.

W konkursie udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Proszowicach, Szkoły Podstawowej w Koniuszy oraz Zespołu Szkół w Waganowicach.

Prace oceniały: pani Joanna Baranek, pani Renata Ślusarczyk oraz pani Beata Bryś.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła praca Kacpra Kani ze Szkoły Podstawowej w Koniuszy, drugie miejsce otrzymała Zuzanna Karwat ze Szkoły Podstawowej w Proszowicach, trzecie miejsce zajęły prace Karoliny Bień oraz Igora Otwinowskiego ze Szkoły Podstawowej w Waganowicach.

Dzień Mamy

30. maja w oddziale przedszkolnym świętowaliśmy Dzień Mamy. Na tę uroczystość przygotowaliśmy z przedszkolakami przedstawienie pt. „Zielony Kapturek". Była to bajeczka zbudowana na podstawie utworu Charles'a Perrault opowiadająca o ekologii. Bohaterami były dzieci z oddziału przedszkolnego, które wcieliły się w role: Zielonego Kapturka, Wilka, Gajowego, kwiatów, ptaków i zwierząt leśnych. Przedstawienie miało charakter dramy, w której najważniejszym elementem był ruch, gest, mimika twarzy i taniec. Całość oparta była na muzyce poważnej. Na finał naszego małego spektaklu dzieci stworzyły orkiestrę i zagrały na różnych instrumentach do przepięknego utworu „Carmen" Bizeta.


Dzieci następnie złożyły życzenia swoim Mamom i obdarowały je pięknymi koszyczkami glinianymi, które same wykonały.

Po części artystycznej zaprosiłyśmy Mamy i dzieci do wspólnych zabaw: integracyjnych, sportowych i muzycznych. Zabawy były okazją do wzmacniania więzi rodziców i dzieci, ale również do rywalizacji i kibicowania. Mamy sprawdzały się w różnych konkurencjach zręcznościowych, m. in.: w przenoszeniu na czas piłeczek pingpongowych za pomocą łyżek, skakaniu na skakance czy przechodzeniu przez obręcze.

Wspólna zabawa nie mogła obyć się bez tańca i zabaw muzycznych, m. in. z balonikami.

Podsumowaniem spotkania była praca w grupach rodzinnych, podczas której Mamy z dziećmi wykorzystały wiedzę na temat ekologii zdobytą podczas przedstawienia.

Podsumowując, spotkanie było okazją do wspólnego świętowania, zabawy i nauki. Mamy nadzieję, że zagadnienia ekologii dzięki bajce pt. „Zielony Kapturek" pozostaną w pamięci przedszkolaków.


S. Stanek, A. Paluch

Dzień Matki

Z okazji Dnia Matki uczniowie klas VIb, Ib, Ipdp przygotowali montaż słowno-muzyczny opierający się na fragmentach książki „Małego księcia".


Rodzice obdarowani zostali upominkami, niespodzianką był słodki poczęstunek składający się z ciast upieczonych przez uczniów Ipdp podczas zajęciach kulinarnych.


Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy

22 maja w Zespole Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach odbył się drugi etap Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego. Do udziału w nim zaproszeni zostali uczniowie klas IV-VI Szkół Podstawowych z terenu gminy Słomniki, którzy najlepiej poradzili sobie z testami etapu szkolnego. Uczestników biorących udział w konkursie obowiązywała tematyka zgodna z programem nauczania w danej klasie.

Wszelkie informacje zostały odpowiednio wcześniej przekazane adresatom. Pierwszą część konkursu przeprowadzili nauczyciele uczący matematyki i przyrody w poszczególnych szkołach. Druga natomiast odbyła się u Organizatorów konkursu.


Laureatami zostali:


w kategorii klas IV:

- I miejsce: Zuzanna Łączny (SP Prandocin)

Julia Zagrodzka (SP Słomniki)

- II miejsce: Paweł Książek (SP Słomniki)

- III miejsce: Emil Warchoł (SP Prandocin)

Gabriela Bała (SP Kacice)


w kategorii klas V:

- I miejsce: Kamil Grzyb (SP Waganowice)

- II miejsce: Jakub Drożniak (SP Waganowice)

- III miejsce: Szymon Zębala (SP Niedźwiedź)

Dawid Stęposz (SP Prandocin)

Julian Zieliński (SP Słomniki)


w kategorii klas VI:

- I miejsce: Filip Margul (SP Słomniki)

- II miejsce: Michał Komenda (SP Smroków)

Tomasz Jakubas (SP Prandocin)

- III miejsce: Maria Mucha (SP Prandocin)Składamy serdeczne podziękowania Panu Tomaszowi Ciałowiczowi, przewodniczącemu Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oraz Pani Marii Graca, Prezes Banku Spółdzielczego w Słomnikach, za wsparcie finansowe udzielone na zakup nagród dla zwycięzców.

Organizatorzy: Beata Margul, Jolanta Gicala, Katarzyna Fundament

„Wioski świata"

Pierwszy dzień tygodnia uczniowie klas VIb, Ib, Ipdp spędzili w Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata". Zwiedzili sześć osad z różnych części świata - tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach.

Dzięki fotografiom i różnego rodzaju eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata, mogli w namacalny sposób doświadczyć tamtejszej kultury i tradycji.

Pola Nadziei w Waganowicach

Dnia 19.05.2014 roku w naszej szkole gościliśmy Panie pracujące w Hospicjum Świętego Łazarza w Krakowie, które opowiadały o potrzebach ludzi chorych i wolontariacie. Prezentowały także filmy o tej tematyce. Następnie odbył się drużynowy konkurs plastyczny dla klas I-III SP podczas którego dzieci miały okazję poprzez ekspresję plastyczną wyrazić swoje emocje i podzielić się pomysłami dotyczącymi pomocy osobom cierpiącym.
Klasy IV-VI uczestniczyły także w konkursie plastycznym wykonując żonkilową zakładkę. Wysłano 16 prac. Dwie z nich zostały nagrodzone podczas rozdania nagród, które odbyło się 29.05.2014 roku w Pożarniczej Szkole Aspirantów w Krakowie. Alicja Mucha została wyróżniona, a Urszula Janik zdobyła I miejsce. Uczennicom gorąco gratulujemy!

W szkole przeprowadzona została również kwesta przeznaczona na potrzeby Hospicjum. Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania!


Warsztaty ceramiczne

Po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole panią Annę Zagórę, która uczyła uczniów lepienia w glinie.

Była to okazja do wspólnej zabawy, poznania i utrwalenia warsztatu pracy z ceramiką, a dla niektórych uczniów okazja do odkrycia u siebie talentu plastycznego. Przepiękne prace uczniów po wypaleniu i pomalowaniu zostały wręczone mamom z okazji Dnia Matki.

Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów

Dnia 16 maja odbył się
Międzyszkolny Konkurs
Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów

zorganizowany przez Zespół Szkół
im. Św. Jadwigi Królowej w Prandocinie.

Konkurs skierowany był do uczniów drugich klas gimnazjum. W wydarzeniu brały udział cztery szkoły z naszej gminy. Każdą szkołę reprezentowała drużyna składająca się z czterech osób. Naszą szkołę reprezentowali Weronika Knafel, Agnieszka Ząbczyńska, Karol Kowalski oraz Maciej Rzepka. Konkurs składał się z trzech części. W pierwszym etapie uczestnicy pracowali indywidualnie mając za zadanie rozwiązać test sprawdzający poziom opanowania umiejętności rozumienia ze słuchu, czytania ze zrozumieniem, a także znajomość słownictwa i struktur gramatycznych. W tej indywidualnej kategorii nasza uczennica Weronika Knafel zajęła III miejsce.

Drugi etap był konkurencją drużynową składającą się z kilku krótkich rund, w których uczniowie mogli się wykazać wiedzą na temat Australii. W tej kategorii nasza szkoła uplasowała się na II miejscu.

Trzeci etap był adresowany do wszystkich gimnazjalistów i miał formę konkursu na ulotkę w języku angielskim reklamującą Australię i jej atrakcje turystyczne. W tej kategorii uczennica klasy III Dominika Rogóż zajęła I miejsce, natomiast uczennica klasy I Wiktoria Lemańska otrzymała wyróżnienie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wiedzy i umiejętności!

I.K.

KONKURS WIEDZY O POLSCE

30 kwietnia odbył się w naszej szkole KONKURS WIEDZY O POLSCE. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV - VI.

Rywalizacja nie miała charakteru międzyklasowego. W szranki stanęły cztery grupy pięcioosobowego, wyłonione na podstawie wyników z testu eliminacyjnego. W każdej grupie był przedstawiciel klasy IV, V, VI, VIb oraz uczeń objęty integracją. Podczas konkursu uczestnicy mogli wykazać się wiedzą o Polsce. Ponadto uczniowie mieli podać składniki na naszą tradycyjną potrawę - bigos, ułożyć puzzle i odgadnąć przedstawiane na nich zabytki, rozwiązać kalambury i przekazać przysłowie - poprzez głuchy telefon. Przerywnikami pomiędzy powyższymi zadaniami, były pieśni patriotyczne, które zawodnicy odgadywali i wykonywali za dodatkowe punkty.

Wydarzenie to przyniosło wiele radości i satysfakcji zawodnikom oraz zgromadzonej publiczności.

Konkurs przygotowały uczennice klasy II gimnazjum: Agnieszka Ząbczyńska, Magda Rogóż, Justyna Turczyńska pod opieką Sylwii Reguckiej w ramach projektu gimnazjalnego oraz projektu „Jestem Patriotą”.

Poniżej zwycięska drużyna - Maciej Kłosiński, Alicja Mucha, Paulina Pisula, Gabriela Dukat, Dominika Kłosińska.


Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „O Pawie Pióro”

Kategoria klasy II-III szkoły podstawowej:

  1. Weronika Kołacz, kl. III, SP w Prandocinie
  2. Gabriela Margul, kl. IIIa, SP w Słomnikach
  3. Patrycja Zaręba, kl. IIIc, SP w Słomnikach

Kategoria klasy IV-VI szkoły podstawowej:

  1. Maria Mucha, kl. VI, SP w Prandocinie
  2. Weronika Rachwaniec, kl. VI, SP w Waganowicach
  3. Izabela Skwara, kl. VI, SP w Prandocinie

Kategoria klasy I-III gimnazjum:

  1. Klaudia Dudczyk, kl. III, Gimnazjum w Prandocinie
  2. Natalia Kłosińska, kl. III, Gimnazjum w Waganowicach
  3. Paulina Bąk, kl. IIIa, Gimnazjum w Słomnikach

Organizatorzy

GMINNE OBCHODY ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Jak co roku 3 maja przedstawiciele harcerzy, zuchów i Samorządu Uczniowskiego wzięli udział gminnych obchodach rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po mszy świętej sprawowanej w intencji ojczyzny odbył się przemarszem pod pomnik na Rynku, gdzie delegacje poszczególnych instytucji złożyli kwiaty. Zebrani mieli możliwość udziału w niezwykłej lekcji historii wg Jana Matejki zorganizowanej przez Centrum Kultury. Była to prelekcja na podstawie reprodukcji obrazu „Konstytucja 3 maja”. Harcerze i zuchy tradycyjnie pełnili wartę pod pomnikiem i realizowali projekt „Młodzież pamięta”, dzięki któremu uczestnicy obchodów otrzymali okolicznościowe naklejki, ulotki informacyjne i biało-czerwone chorągiewki.

„List do świętego"

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II
zorganizowany został konkurs „List do Świętego".

Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy mieli za zadanie napisać list skierowany do Jana Pawła II. Natomiast zadaniem przedszkolaków i uczniów objętych integracją było ozdobienie pocztówki z wizerunkiem Świętego. W konkursie wzięło udział 39 uczniów.

Każdy z uczestników został nagrodzony dyplomem i drobnym upominkiem, a zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.Oto lista laureatów konkursu.

Kategoria I (pocztówka)


I miejsce - Patryk Dudzik, klasa 0,

II miejsce - Maja Michalska, klasa 0,

III miejsce - Paulina Majchrzak, klasa 0,

Wyróżnienie - Olivier Zając, klasa 0.

Kategoria II (pocztówka)


I miejsce - Rafał Fedorczyk, klasa I pdp,

II miejsce - Adrian Bojarski, klasa I pdp,

III miejsce - Bartłomiej Miszczyk, klasa Ib.

Kategoria III (list)


I miejsce - Aleksandra Janik, klasa I pdp,

II miejsce - Bartosz Ziarko, klasa I SP,

III miejsce - Weronika Knafel, klasa IIg,

Wyróżnienie: Teresa Turczyńska, klasa III SP,

Kinga Marian, klasa IV SP.


BIP


Wolontariusze

Od grosika...


#TDTS