"Lista zalet książki"

     Powszechnie wiadomo, że czytanie książek to jedna z najprzyjemniejszych i najpożyteczniejszych form spędzania wolnego czasu. ???? Czytanie niesie za sobą także wiele innych korzyści….. W czasie lekcji bibliotecznej przekonali się o tym uczniowie klasy trzeciej, kiedy wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem, opracowali „listę zalet książki”, a następnie wykonali  przepiękne zakładki.

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 


Herbertiada


„Jeśli masz dwie drogi do wyboru, wybieraj zawsze drogę trudniejszą dla ciebie”.

Zbigniew Herbert


     HERBERTIADA jest świętem „księcia poetów” – jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku. W tym roku, po raz pierwszy, przystąpiliśmy do ogólnopolskiego przeglądu twórczości Zbigniewa Herberta. W pierwszej odsłonie tegorocznej „Herbertiady”, nauczyciele bibliotekarze, przygotowali artystyczne niespodzianki dla uczniów klas starszych. Podczas pobytu w szkole, zaprezentowali unikalny dokument filmowy pt. „Powrót Pana Cogito”, na którym uczniowie zobaczyli słynne wypowiedzi Zbigniewa Herberta. Następnie, podczas przerw, w bibliotece szkolnej, można było posłuchać fragmentów twórczości poety. Kolejne działania, ze względu na naukę zdalną, zostały przeniesione do świata wirtualnego. Uczniowie otrzymują propozycję zadań , które chętnie wykonują. W ostatnim czasie został ogłoszony konkurs recytatorski pt. „Pan od poezji, polegający na wybraniu dowolnego wiersza Zbigniewa Herberta oraz nagraniu swojego występu. Cieszymy się, iż mimo trudnych warunków, nasi uczniowie podejmują działania mające na celu spotkania z literaturą.

 

Jeśli chcecie, żeby wasze dzieci były inteligentne, czytajcie im bajki.
Jeśli chcecie, żeby były bardziej inteligentne, czytajcie im więcej bajek.

Albert Einstein

     Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest dla nas wszystkim nowa i trudna. Od początku wiedzieliśmy jednak, że bez względu na okoliczności jedno pozostanie niezmienne - nadal będziemy zachęcać naszych uczniów do czytania książek. Od momentu nauki zdalnej, nauczyciele bibliotekarze, podejmują szereg działań, aby zachęcać dzieci do aktywności czytelniczej. Tym razem przystąpiliśmy do programu pt. „Czytanie daje moc”, dzięki któremu będziemy mogli zapraszać najmłodszych do spotkań z książkami, które pozwolą im odkryć moc czytania oraz nabyć i rozwinąć supermoce – słów, wyobraźni i przygody. Uczniowie przejdą różne stopnie wtajemniczenia i staną się prawdziwymi czytelnikami. Podejmując zadania, będą mogli zmierzyć się z wyzwaniami, zostaną detektywami, tropicielami, reżyserami, kreatorami. Spróbują działać w pojedynkę, a także współpracować. Przez najbliższe tygodnie będziemy bawić się i eksperymentować z różnymi gatunkami, sprawdzać, wędrować oraz podróżować. Klasy pierwsze zapraszamy na „Warsztaty słowa”, klasy drugie „Warsztaty wyobraźni”, natomiast dla trzecioklasistów przygotowaliśmy „Warsztaty przygody”. Zapraszamy do zabawy, wspólnie odkryjemy, że czytanie ma moc!

 

Dzień Pluszowego Misia

     Pierwszego czerwca wszystkie dzieci mają swoje święto – Dzień Dziecka, natomiast 25 listopada swoje święto mają wszystkie misie i obchodzą urodziny! Z tej właśnie okazji, nauczyciele bibliotekarze, przygotowali dla naszych milusińskich gry i zabawy. Dzieci miały za zadanie poszukać wśród swoich zabawek pluszowego misia, zaprosić do wspólnej zabawy oraz posłuchać piosenki pt. „Jadą, jadą misie” .

     Dzień Pluszowego Misia był także świetną okazją do twórczej aktywności oraz rozwijania swoich plastycznych talentów. Dzieci mogły wybrać dowolne materiały oraz technikę i wykonać piękne prace.

     W czasie lekcji zdalnej odbył się także quiz o znanych misiach z bajek oraz czytaliśmy ciekawostki o różnych gatunkach niedźwiedzi. Wszystkie aktywności tego dnia były przeplatane misiowymi ćwiczeniami ruchowymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Brawa dla wszystkich!

 


„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który puste życie napełnia światłem,

a puste serca wzruszeniem;

miłości dodaje skrzydeł,

a trudowi ujmuje ciężaru;

w martwotę domu wprowadza życie,

a życiu nadaje sens".

     Od 17 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły. W tym roku świętowaliśmy pod hasłem: „Z książką Ci do twarzy". W naszej szkole zorganizowaliśmy "Poranki z książką" dla uczniów klas 1-3. Każdego dnia, uczniowie oczekując na rozpoczęcie zajęć, słuchali ulubionych książeczek oraz wykonywali prace plastyczne. Natomiast młodzież starszych klas wykonała książeczki dla swoich młodszych kolegów. Również nauczyciele byli zaangażowani w tegoroczne obchody i przygotowali listę pozycji książkowych, które zostaną zakupione do biblioteki szkolnej.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

„Aby istnieli wielcy poeci, muszą być wielcy czytelnicy".

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     W 2020 roku obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przypadły na dzień 29 września. Jest to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. 

     W naszej szkole w rolę czytających wcielili się nauczyciele bibliotekarze oraz uczniowie klasy czwartej, uczęszczający na zajęcia rozwijające zainteresowania czytelnicze.

     Celem akcji było promowanie głośnego czytania oraz kształtowanie postawy czytelniczej. Dzień ten był świetną okazją, aby uświadomić uczniom, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać. Dzięki czytanym tekstom uczniowie mieli niepowtarzalną okazję propagować ideę czytania i rozpowszechniania książek.

 

 

 

 

 

 

BIP


Wolontariusze

Od grosika...


#TDTS