Jednym z naczelnych zadań naszej szkoły są działania profilaktyczne, będące częścią wychowania. Świetną okazją do przypomnienia zasad cyberbezpieczeństwa jest początek lutego, na który przypada obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej - Dzień Bezpiecznego Internetu.

     Sieć internetowa stała się elementem naszego codziennego życia. Choć nasza wiedza i doświadczenie zwiększają się z każdym rokiem, to szybko rozwijająca się branża IT niesie ze sobą tak samo wiele udogodnień, jak i zagrożeń. Należy uzmysłowić sobie, że dbanie o bezpieczeństwo w sieci jest obecnie równie ważne jak zapewnienie sobie bezpieczeństwa i ograniczenie zagrożeń w życiu realnym (na drodze, w domu). Tak samo jak zabezpieczamy dom przed kradzieżą, tako samo powinniśmy zabezpieczać dane na komputerze, tablecie czy telefonie. Myśląc o naszych pociechach, dbamy o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Pamiętajmy także o ich bezpieczeństwie w sieci i o ich zrównoważonym rozwoju psychofizycznym.

     Jeszcze nie tak dawno, jednym z największych niebezpieczeństw wśród cyberataków upatrywano ransomware, czyli blokowanie dostępu do dysku komputera, w celu wyłudzenia okupu od użytkownika. Niedługo później na sile przybrały ataki typu phishing (wyłudzanie danych poprzez zdobycie zaufania). Nadal jest to bardzo popularna metoda, która przyjmuje różne formy oszustwa, oparte na socjotechnice i zaskoczeniu użytkownika tak, aby wymusić od niego kliknięcie w link bądź zainstalowanie złośliwego oprogramowania. Obecnie w rekordowym tempie rośnie liczba ataków tzw. spoofingu telefonicznego, czyli sposobu wykorzystującego spreparowane dane tak, aby wyglądały na prawdziwe (np. podszywanie się pod numer infolinii banku). Przytoczone przykłady pokazują jak szybko cyberzagrożenia ulegają modyfikacji i jak trudno nad nimi nadążyć. Jednak istotą naszego bezpieczeństwa w sieci nie musi być dokładna wiedza na ten temat, lecz świadomość, że taki atak może nastąpić i zdolność jego rozpoznania.

Plakat "Razem w sieci z Plikiem i Folderem" - https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/plakat-razem%20w%20sieci%20z%20plikiem%20i%20folderem%20(wersja%20do%20druku).pdf

     Z tego powodu zachęcam do zapoznania się z przedstawionymi materiałami oraz polecam skorzystanie ze strony edukacyjnej saferinternet.pl poświęconej zagadnieniom cyberbezpieczeństwa. Na stronie jest wiele materiałów dotyczących tematyki dzieci i młodzieży w Internecie, które wykorzystywane są także na lekcjach w szkole. Ponadto w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest możliwość skorzystania z webinarów, a także warto zapoznać się z kampanią „Mama, tata, tablet” prowadzoną przez Fundację Dzieci Niczyje.

Materiały:

Kalendarz webinarów w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu
Broszura kampanii „Mama, tata, tablet”
Materiały multimedialne "Zostań znajomym swojego dziecka"
Poradniki i broszury - saferinternet.pl

Zebrał i przygotował
Piotr Sado