Wolontariusze w naszej szkole

     Już po raz trzeci w naszej szkole uczniom i nauczycielom towarzyszą wolontariusze. Tym razem jest to Samet z Turcji i Maria z Grecji. Wolontariusze przybyli do Waganowic w wyniku współpracy szkoły z Fundacją Internationaler Bund Polska z siedzibą w Krakowie w ramach Programu Erasmus+.

artykuł: Nasi wolontariusze Maria i Samet, fot. 1  artykuł: Nasi wolontariusze Maria i Samet, fot. 2

     Wolontariusze towarzyszą naszym uczniom, szczególnie niepełnosprawnym, w czasie ich zajęć, przerw, wycieczek, imprez i uroczystości. Wspólnie z uczniami klas przysposabiających do pracy zgłębiają tajniki kuchni polskiej, a także opowiadają o swoich ulubionych potrawach. Wolontariusze biegle posługują się językiem angielskim, uczą się języka polskiego. Chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami.

     Maria przygotowała i zaprezentowała informacje na temat kraju, z którego pochodzi. Opowiedziała o historii igrzysk olimpijskich. Dla klas
I-III przygotowała krótkie konkurencje sportowe, podczas których uczniowie mogli spróbować sił m.in. w bieganiu na czas, rzucie do celu.

artykuł: Nasi wolontariusze Maria i Samet, fot. 3  artykuł: Nasi wolontariusze Maria i Samet, fot. 4

     Samet z zapałem pomagał uczniom w przygotowaniu dekoracji świątecznych i potraw na wigilijny stół. Zaprezentował uczniom klas przysposabiających do pracy informacje na temat świąt obchodzonych w Turcji.

     Uczniowie bardzo cieszą się z obecności wolontariuszy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza przygotowali upominki dla Marii i Sameta.