„Ten, kto żyje, widzi dużo.
Ten, kto podróżuje, widzi więcej".

     „Świat jest zbyt wielki, aby wciąż przebywać w jednym miejscu”, podróże kształcą, uczą i wychowują, wzbogacają, poszerzają horyzonty, sprawiają, że postrzegamy świat z innej perspektywy. Uczniowie naszej szkoły doskonale to rozumieją i z tego powodu w dniach 28 oraz 29 września uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Warszawy, dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Grupa liczyła 40 osób oraz 4 nauczycieli. Wcześnie rano spotkaliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy.

     U stóp Kolumny Zygmunta czekał na nas przewodnik. Pierwszym punktem zwiedzania był Zamek Królewski. Majestatyczna siedziba, wzorcowa rezydencja Królów Rzeczypospolitej. Obiekt ten figuruje na liście UNESCO, został zniszczony przez Niemców w 1944 r. i zrekonstruowany w latach 1971-1984.

     Wnętrze zamku kryje sale królewskie przygotowane dla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz sale sejmowe. Największe wrażenie na naszych uczniach wywarła Sala Tronowa skąpana w czerwonym aksamicie i złotej dekoracji. Zamek prezentował się cudownie od strony Wisły, gdzie rozciągają się rozległe Ogrody Zamkowe. Następnie udaliśmy się na spacer Traktem Królewskim, aby zobaczyć i podziwiać: Aleje Ujazdowskie, Nowy Świat, Sejm i Senat, ministerstwa i urzędy państwowe.

     Pierwszego dnia, naszej warszawskiej przygody, na uczniów czekało jeszcze prawdziwe, „piłkarskie” wydarzenie, a mianowicie zwiedzanie stadionu narodowego. Uczniowie byli bardzo podekscytowani, ponieważ PGE Narodowy to nie tylko dom piłkarskiej reprezentacji Polski. To także jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc świata, w których na żywo można uczestniczyć w wielkich sportowych i rozrywkowych wydarzeniach. To tutaj pojawiają się najbardziej znani goście światowych wydarzeń. Wybierając trasę VIP, „poczuliśmy się jak VIP". Zobaczyliśmy najbardziej prestiżowe miejsca stadionu i zasiedliśmy w najbardziej ekskluzywnych przestrzeniach areny, przeznaczonych dla najważniejszych gości PGE Narodowego, komentatorów, a także kibiców. Było wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na stadionie była spełnieniem marzeń wielu uczniów. Gdy wszyscy weszli na trybuny i wspięli się na ich szczyt, z góry podziwiali ogrom tego obiektu. Naprawdę robi wrażenie! Następnie, pani przewodnik, zaprosiła uczniów do szatni naszej kadry narodowej. Tam dowiedzieli się wielu ciekawostek o tym, jak wygląda przygotowanie piłkarzy przed meczem i cała procedura po meczu, zasiedli przy ławie konferencyjnej, byli w miejscu przeznaczonym dla prasy i telewizji podczas meczów.

Wycieczka do Warszawy, fot. 1

Wycieczka do Warszawy, fot. 1

Wycieczka do Warszawy, fot. 2

Wycieczka do Warszawy, fot. 2

Wycieczka do Warszawy, fot. 3

Wycieczka do Warszawy, fot. 3

Wycieczka do Warszawy, fot. 4

Wycieczka do Warszawy, fot. 4

Wycieczka do Warszawy, fot. 5

Wycieczka do Warszawy, fot. 5

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

     Następnego dnia udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy przebywać z blisko dwustoma eksponatami ze świata przyrody i fizyki. Każdy z eksponatów dostarczał nowych wrażeń, a także wiedzy. Pobyt w Centrum Nauki Kopernik był inspirującym i wciągającym spotkaniem z nauką. Zwiedzając obiekt w grupach, mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Przyświecało nam hasło: „Próbuj, sprawdzaj, dotykaj, przestawiaj, pytaj…”. Widzieliśmy, jak tworzy się tornado, tworzyliśmy bańki mydlane, obserwowaliśmy wiry powietrzne, próbowaliśmy rozdzielić półkule magdeburskie, jechaliśmy powietrzną windą. Podczas wykonywanych eksperymentów wiało, ściskało, przyciągało i unosiło. Z kolei na wystawie Świat w ruchu wytwarzaliśmy magnetyczną chmurę, badaliśmy pole magnetyczne, poznaliśmy różnice między falami świetlnymi i dźwiękowymi, widzieliśmy działanie maszyn prostych. Dzięki tej wycieczce przekonaliśmy się, że przy niewielkim wysiłku można się uczyć i jednocześnie bawić.

     Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Wkroczyliśmy w progi przepięknej barokowej rezydencji wzniesionej latach 1681-1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery, popularnie nazywanej Marysieńką. W pałacu zwiedziliśmy Salę Białą, Galerię Południową oraz apartamenty króla Jana III i królowej Marii Kazimiery. Dowiedzieliśmy się między innymi, że król Jan III Sobieski nie tylko był wielkim wojownikiem, ale też bardzo lubił książki i kolekcjonował obrazy. Pałac zrobił na nas ogromne wrażenie.

     Zmęczeni, ale szczęśliwi, bogatsi o nowe doznania estetyczne i wyposażeni w wiedzę o Warszawie, późnym wieczorem wróciliśmy do Waganowic. Cele wycieczki niewątpliwie zostały zrealizowane. Poznaliśmy najpiękniejsze zabytki Warszawy, postacie wybitnych władców i ich dokonania, sylwetki bohaterskich Polaków, którzy oddali swoje życie w walce za Ojczyznę. Uczestnicy wyjazdu wspaniale zintegrowali się, wymienili doświadczenia. Możemy spokojnie potwierdzić, że nasza stolica jest piękna! Odczuwamy dumę, że odrodziła się z ruin i zgliszczy, doszczętnie zniszczona w czasie II wojny światowej, szczególnie po powstaniu warszawskim i cały czas dynamicznie się rozwija, zachwycając nie tylko Polaków, ale także turystów i z innych państw, a nawet kontynentów.

„Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie” autorstwa Iwony Grudzień

Grafika projektu pt. "Twoje dane - twoja sprawa " - XIV edycja

     Zespół Szkół
z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi

w Waganowicach 
bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym
Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych

"Twoje dane - twoja sprawa"

O programie

     Działania edukacyjne i podnoszenie świadomości są bardzo ważną częścią działalności Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Ogólne rozporządzenie o ochronie danych  (RODO) kładzie szczególny nacisk na ochronę danych prywatności i danych osobowych dzieci we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wsparciem dla tego zadania jest z powodzeniem realizowany na terenie całego kraju ogólnopolski program edukacyjny "Twoje dane - twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli.

Szanowni Państwo!

W dniach od 10.07.2023 r. do 31.07.2023 r. sekretariat szkoły jest zamknięty.
W sprawach pilnych proszę kontaktować się przez e-maila:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
ewentualnie telefonicznie pod numerem 730 313 207.

Pocztę, przesyłki bardzo proszę kierować pod adres:
Waganowice 47A lub Słomniki, ul. Poniatowskiego 55,
ewentualnie Urząd Gminy Słomniki, ul. Kościuszki 64.