"Podróże z klasą"
Poznań/Gniezno
25.09.2024 - 27.09.2024
przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej
W dniach 25-27 września, uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w wycieczce do Poznania oraz Gniezna w ramach projektu edukacyjnego „Podróże z klasą” przy wsparciu finansowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. Po przyjeździe, udaliśmy się z wizytą do Rogalowego Muzeum Poznania. W muzeum wzięliśmy udział w pokazie wypieku i degustacji rogala świętomarcińskiego. Poznaliśmy tajemnice tych wyjątkowych rogali, najsłodszego symbolu Poznania i Wielkopolski. Nauczyliśmy się również kilku słów z gwary poznańskiej. Następnie zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem. W czasie spaceru zobaczyliśmy Stary Rynek, gdzie poznaliśmy najciekawsze opowieści o ratuszu i Koziołkach Poznańskich. Zobaczyliśmy zlokalizowany nad największą poznańską rzeką Wartą, Ostrów Tumski wraz z najstarszą w Polsce katedrą.
Kolejnego dnia udaliśmy się do Palmiarni, w której dowiedzieliśmy się o sposobach przetrwania w tropikalnej dżungli. Otrzymaliśmy różne olejki zapachowe, ziarna czy przyprawy, które mogliśmy powąchać, dotknąć, a nawet spróbować. Wrażenia dodatkowo wzbogaciły odgłosy żywych ptaków, szum wody i akwaria pełne egzotycznych ryb. Po wizycie w Palmiarni przyszedł czas na spacer po terenie Starego ZOO, gdzie poznaliśmy ciekawostki oraz historie związane z mieszkańcami tego miejsca. Czwartkowe popołudnie spędziliśmy w Cinema City, gdzie oglądaliśmy kumpelską komedię Nierozłączni, w której pełni energii bohaterowie przekonali się, że przyjaźń to największa przygoda.
W piątek odwiedziliśmy Gniezno, pierwszą stolicę Polski, jedno z najważniejszych miejsc na szlaku piastowskim. Wizytę w Gnieźnie rozpoczęliśmy od zwiedzania Archikatedry Gnieźnieńskiej, znajdującej się przy Wzgórzu Lecha. Jest to najważniejszy zabytek miasta, miejsce, w którym znajdują się relikwie św. Wojciecha, a także bezcenny zabytek sztuki romańskiej, jakim są Drzwi Gnieźnieńskie, które opowiadają historię życia św. Wojciecha. Zabytki te są niezwykle ważne dla naszej narodowej tożsamości. Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski. Bogate zbiory zobaczyliśmy w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej - skarbcu katedry. Znajdują się tu najstarsze zabytki w Polsce, m.in. złoty kielich z X w.
Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.