W ramach obchodów Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa warto poświęcić kilka chwil na refleksję dotyczącą ilości czasu spędzanego przy urządzeniach elektronicznych. Od trzech lat realizowana jest kampania pt. "Domowe Zasady Ekranowe" w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet promująca higienę cyfrową oraz wspierającą profilaktykę wśród dzieci i ich rodziców. Aktualna kampania opiera się o serię czterech zdjęć autorstwa Jacka Kołodziejskiego, zwracająca uwagę na problem oddalania się rodziców od dzieci, wynikającego z fonoholizmu. Uzależnienie może dotknąć tak samo rodziców jak i dzieci. Poza problemami w relacjach społecznych wpływa negatywnie również na nasze zdrowie. Szczególnie w ostatnim czasie jest mowa o "epidemii" krótkowzroczności. Szacuje się, że do 2050 roku 50% populacji będzie krótkowzroczna, czyli blisko pięć miliardów ludzi. Specjaliści przestrzegają i wydają zalecenia dotyczące czasu spędzanego przed ekranami urządzeń elektronicznych.
Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej:
- najmłodsi – do 2 roku życia – w ogóle nie powinni korzystać z urządzeń elektronicznych – telefonów, tabletów, komputerów czy telewizorów.
Wyjątek stanowią wideorozmowy z bliskimi;
- optymalny czas korzystania z ekranu przez dzieci w wieku od 2 do 5 lat wynosi godzinę;
- 6-letnie dzieci przed komputerem powinny spędzać do 2 godzin.
Nieco bardziej rygorystyczni są polscy pediatrzy, którzy zalecają, aby dzieci:
- do 3 lat w ogóle nie korzystały z komputera i nie oglądały telewizji,
- od 3 do 7 lat spędzały przed ekranem jedynie 30 min. dziennie,
- od 7 do 12 lat poświęcały na multimedia godzinę.
Co istotne w obu przypadkach liczony jest łączny czas spędzony przed: telewizorem, komputerem, tabletem i telefonem. Oczywiście w przypadku dzieci, młodzieży, które już od dawna przekraczają podane normy - wartości progowe mogą wydawać się abstrakcyjne i nierealne do zrealizowania. Ważne, aby w takiej sytuacji zmniejszać czas przed elektroniką stopniowo i szczególnie zwracać uwagę na stosowanie przerw między sesjami korzystania z urządzeń. Coraz więcej specjalistów ze względu na otaczającą nas technologię jest zdania, iż ograniczenie tego czasu będzie coraz trudniejsze i że większy nacisk należy kłaść na regularne stosowanie przerw tak, aby narząd wzroku nie przyzwyczaił się do patrzenia do bliży, co znacząco wpływa na rozwój wady krótkowzroczności.
Źródła:
- Prof. dr hab. n. med. Alina Bakunowicz-Łazarczyk et al., Stanowisko ekspertów Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego w sprawie przesiewowych badań wzroku u dzieci, PTO 2020
- World Health Organization. The High Impact of Myopia and High Myopia. WHO; 2017
- https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl
- https://bezpiecznymiesiac.pl
- https://cybersecuritymonth.eu
- https://www.nask.pl