WYDARZENIA
- Szczegóły
Dzień Świętego Patryka
Zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną na klombach mych myśli sadzone za młodu. Tak pisał Kazimierz Wierzyński w jednym ze swoich wierszy. W marcu wszyscy jesteśmy już mocno spragnieni widoku zieleni, dlatego z radością zaakcentowaliśmy w naszej szkolnej bibliotece Dzień Świętego Patryka, który jest narodowym świętem Irlandii.
W ostatnim czasie moda na celebrowanie tego dnia przywędrowała także do Polski. Wszystko przez wspaniały, zielony kolor, który jest symbolem święta. Kojarzy się nam z długo wyczekiwaną wiosną. W naszej bibliotece szkolnej dzieci w tym dniu mogły wypożyczyć książkę z zieloną (a jakże!) okładką. Dodatkowo kolorowały także mapę Irlandii, wymyślając przy okazji co może przypominać kształt tego kraju, oraz rozwiązywały zagadki obrazkowe z symbolami tego święta.
Za biblioteczne zabawy i wypożyczenie książek mali czytelnicy otrzymywali zakładki do książek i naklejki.
Pani Bibliotekarka
Biblioteka szkolna ogłasza konkurs
Zakochaj się w czytaniu
Podziel się radością z czytania tworząc pracę plastyczną na jeden z trzech tematów:
ulubiona książka,
ulubiona postać z książki,
ulubiona scena z książki.
Prace w postaci plakatu o formacie A4
przynieś do biblioteki szkolnej do 15.03.2025 r.
Na odwrocie pracy napisz swoje imię, nazwisko
oraz tytuł książki lub nazwę bohatera, o którym jest praca.
Dzień Głośnego Czytania
O tym, że głośne czytanie dzieciom książek ma nieocenione zalety dla ich rozwoju wiadomo nie od dzisiaj. Dlatego nie zapomnieliśmy o świętowaniu tego dnia w naszej szkole.
W oddziale przedszkolnym 0 b wspólnie z dziećmi czytaliśmy książkę Anny Simeone „Świat dźwięków. W domu i na ulicy”. Wspólnie próbowaliśmy naśladować dźwięki, które nas otaczają. Niektóre są łatwe w powtarzaniu, a inne trudniejsze. Nie wszystkie też słyszymy codziennie.
W oddziale 0 a przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały bajkę „Najpiękniejszy ogródek Borsuka”, którą napisała Marsha Diane Arnold. Znakomita opowieść mówiąca o tym, że nie wszystko można zaplanować, a czasami najpiękniejsze rzeczy są dziełem niesamowitego zbiegu okoliczności. Dzieci znakomicie odpowiadały na pytania dotyczące treści, co świadczy o jej uważnym słuchaniu. Na koniec naszego spotkania każde dziecko narysowało swój najpiękniejszy ogród.
Pani Bibliotekarka
„Poeci bawią dzieci”
21 marca w Pierwszy Dzień Wiosny obchodzony jest Światowy Dzień Poezji, bo czy o wiośnie nie wypowiadają się najpiękniej właśnie poeci? Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej wyruszyli w poszukiwaniu przygód i odwiedzili Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczna w Miechowie. Jednocześnie w naszej szkole także obchodziliśmy Dzień Poezji, ponieważ „Świat jest pełen poezji. Powietrze żyje swoim duchem; a fale tańczą do muzyki jej melodii i błyszczą w jej blasku”.
Co oznacza słowo poezja, dzieciom czasami trudno jest zrozumieć. A przecież to ona jest w zasadzie pierwszą rzeczą jaką im czytamy.
Chcąc podtrzymać i rozszerzać dziecięce zainteresowania literackie w bibliotece szkolnej, nauczyciele bibliotekarze, zorganizowali wspólne czytanie poezji. Patronką 2023 roku jest poetka Wisława Szymborska, dlatego tego dnia nie zbrakło utworów tej wybitnej noblistki...
„Poezja to cień rzucany przez latarnie naszej wyobraźni”
21 marca obchodzimy święto wszystkich miłośników i twórców poezji. Światowy Dzień Poezji został ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Światowy Dzień Poezji zbiega się z Pierwszym Dniem Wiosny. Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej wyruszyli w poszukiwaniu przygód i odwiedzili Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Miechowie. Podczas spotkania wspólnie zastanawiali się, czym jest poezja i co ją wyróżnia. Przeczytali piękne wiersze: „Nasze kwiaty” oraz „Powitanie wiosny” Marii Konopnickiej, „O Panu Tralalińskim” Juliana Tuwima oraz „Ptasie plotki” mistrza Jana Brzechwy. Uczniowie mieli okazję pozwiedzać Oddział dla Dzieci i Młodzieży (furorę robiły atlasy dla ptaków), a także samodzielnie stworzyli zakładki do książek. Po owocnej pracy nasi milusińscy udali się do pizzerii, gdzie mogli wykazać się samodzielnością zamawiając swoje ulubione przysmaki. Chociaż tego dnia pogoda nie dopisała, uczniowie wrócili do szkoły pełni wrażeń, a uśmiechy na ich twarzach gościł jeszcze bardzo długo.
„Doprawdy nie wiem, skąd mi przychodzą pomysły. Jestem po prostu uważnym obserwatorem rzeczywistości. Fantazja to rzecz drugorzędna (...) Dziewięćdziesiąt procent sukcesu to pracowitość. Kiedy widzę ludzi, jak spędzają czas na bzdurach, jest mi po prostu przykro. Każdy mógłby napisać powieść”.
Olga Tokarczuk
Dzień Pisarza
Okazją do propagowania czytelnictwa oraz rozwijania zainteresowań uczniów książką są m.in. obchody Międzynarodowego Dnia Pisarzy. Święto to obchodzone jest na całym świecie dnia 3 marca. Z tej okazji, uczniowie na lekcjach bibliotecznych przygotowywali gazetki, na których zamieszczali informacje o swoich ulubionych pisarzach, reprezentujących literaturę dziecięcą oraz młodzieżową. Obok notek biograficznych przygotowali również ciekawostki z życia i twórczości wybranych autorów. Tego dnia, wielkim powodzeniem wśród wszystkich uczniów naszej szkoły, cieszyło się głosowanie na ulubionego pisarza. Każdy uczeń mógł oddać swój głos, a następnie wziął udział w losowaniu. Ulubionymi pisarzami uczniów klas 1-3 okazali się Waldemar Cichoń oraz Wanda Chotomska, natomiast klas 4-8 J.R. Tolkien, a także Henryk Sienkiewicz. Zwycięzcami głosowania byli: Adrian Kwiecień, Krystian Karaś oraz Weronka Grela. Serdecznie gratulujemy. Tego dnia najmłodsi uczniowie wzięli także udział w grze dydaktycznej pod tytułem „Detektyw Pozytywka na tropie…” Na terenie szkoły czekało na dzieci wiele zagadek detektywistycznych i niespodzianek przygotowanych przez nauczycieli bibliotekarzy. Wykonanie wszystkich zadań było warunkiem, by zasłużyć na miano pomocnika detektywa Pozytywki – bohatera znanej i lubianej przez dzieci lektury szkolnej. Uczniowie mieli okazję doskonalić umiejętności matematyczne, spostrzegawczość, spryt, sprawność fizyczną i umiejętność współpracy w grupie.
„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”
„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie,
bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w codziennym życiu.
W obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie naszej szkoły. Podczas spotkań w bibliotece poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Nauczyciele bibliotekarze oraz panie Ewelina i Renata starli się przekazać dzieciom wiedzę, na temat tego, czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w zabawach z językiem. Najmłodsi uczniowie czytali poezję, bawili się w „kolorowe rebusy”, rymowane wyrazy, gimnastykowali swój język, próbowali recytować „łamańce językowe”. Starsi uczniowie, zmagali się ze związkami frazeologicznymi, homonimami, a także z „łamańcami językowymi”. Dzięki temu wszyscy, poprzez wspólną zabawę, dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących języka ojczystego. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.
Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.
Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy
Nakręceni na czytanie z Księgarnią Tuliszków
Podziękowanie
Dziękujemy za udział w ogólnopolskim konkursie
Nakręceni na czytanie z Księgarnią Tuliszków
i organizację kiermaszu książek z Księgarnią Tuliszków.
Gratulujemy zwyciezcom i wszystkim uczestnikom konkursu kreatywności i zaangażowania.
"Wszystkie książki można podzielić na dwie grupy:
książki na chwilę i na każdą chwilę"
Podsumowanie obchodów międzynarodowego miesiąca bibliotek szkolnych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział
w organizowanych akcjach oraz wspólną zabawę.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
A.K.
Październik miesiącem bibliotek szkolnych
W październiku, na całym świecie, obchodzimy
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. W tym roku tematem przewodnim święta będzie hasło "Czytanie dla pokoju". Od wielu lat nasza biblioteka podejmuje w październiku wiele ciekawych działań w celu promocji czytelnictwa.
Co zaproponowano w październiku 2022 roku?
1. Konkurs plastyczny "Zakładka przyjaciółką książki".
2. Zabawa "Spostrzegawczość"
- na przerwach w bibliotece uczniowie będą odgadywali, jakie książki zniknęły ze stolika.
3. Konkurs na najlepszego czytelnika w październiku.
4. "Czytanie na dywanie" - głośne czytanie baśni i legend.
5. Poranki z jabłkiem i książką.
6. Hybrydowe czytanie na przerwach.
Serdecznie zapraszamy.
"Czytajmy dzieciom na głos..."
Szkolne obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania
Dnia 29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to święto szczególnie ważne dla dzieci, bowiem czytanie na głos pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć i koncentrację. Ponadto wzbogaca słownictwo oraz uczy samodzielnego myślenia. W rolę lektorów wcieliły się panie bibliotekarki, wychowawczynie klas I – III oraz uczniowie starszych klas. Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa.
"Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..."
Pasowanie na czytelnika
W myśl tego słynnego cytatu, uczniowie klasy pierwszej, świętowali dzień, w którym wypożyczyli swoją pierwszą książkę. W bibliotece szkolnej, oprócz różnorodnych zagadek, czekały na uczniów cenne informacje na temat poszanowania książek, a także sposobu ich wypożyczania. Nasi milusińscy nie ukrywali zadowolenia i satysfakcji. Cieszyli się, że w końcu mogą samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki. Życzymy im wielu wspaniałych chwil spędzonych z książką i oby zapał do czytania nigdy nie minął.
Nauczyciele bibliotekarze
Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Plastyczno-Literackiego
"Lapbook Wyspiańskiego"
Dnia 29 marca 2022 roku rozstrzygnięty został konkurs zorganizowany przez naszą szkołę oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Słomnikach.
Jury w składzie:
p. Magdalena Szwajca – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słomnikach,
p. Lucyna Rzepka – nauczyciel plastyki ZS w Waganowicach,
p. Monika Makuszewska-Szyba – bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słomnikach,
postanowiło nagrodzić następujące osoby:
I miejsce: Bartosz Koziara, klasa IV, ZS Waganowice
II miejsce: Martyna Chmiel, klasa IV, ZS Waganowice
Maria Lisiakiewicz, klasa IV, ZS Smroków
III miejsce: Alicja Rodak, klasa V, ZS Waganowice
Julia Marusa, klasa VII, ZS Smroków
Wyróżnienie: Dorota Zięba, klasa IV, ZS Waganowice
Oliwia Szczęśniak, klasa IV, ZS Waganowice
Nagrodzone prace będzie można zobaczyć na wystawie zorganizowanej w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słomnikach.
Zwycięzcom gratulujemy i serdecznie dziękujemy wszystkim za nadesłane prace!
Zakochaj się w książce
Randka w ciemno z książką
14 lutego biblioteka szkolna zaprosiła czytelników na „Randkę w ciemno z książką”. Uczestnicy losowali książkę - zapakowaną w szary papier. Każdy z randkowiczów został obdarowany słodkim, czerwonym serduszkiem. Akcja wzbudziła wiele pozytywnych reakcji i uśmiechów.
Wybór w ciemno wpłynął również na poszerzenie gustów czytelniczych. Uczniowie mieli okazję zabrać do domu i przeczytać książki, których być może w tradycyjny sposób nigdy by nie wypożyczyli. Taka forma prezentuje zalety, jakie daje czytelnikowi spotkanie z literaturą. Zaczynając od tego, że czytanie rozwija, pobudza wyobraźnię i kreatywność, poprzez to, że poprawia pamięć, wzbogaca słownictwo, stymuluje umysł oraz rozwija empatię.
Zapraszamy do wspólnej zabawy za rok!
Nauczyciele bibliotekarze
To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają im dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, lekcje życia… oraz to, co najważniejsze, ciasteczka.
Pomimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to dnia 21 i 22 każdemu robi się ciepło na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. W naszej bibliotece szkolnej, świętowaliśmy ten dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości pod hasłem „Powróćmy, jak za dawnych lat”. Nasi milusińscy, mieli okazję zapoznać się z repertuarem utworów, które w młodości śpiewali ich dziadkowie. Wspólnie wysłuchaliśmy piosenek „Dwudziestolatki”, „Brunetki, blondynki”, „Babcia stała na balkonie”, „Umówiłem się z nią na 9-tą”, a na koniec dzieci wystąpiły w przedstawieniu pt. „Rzepka”. Przeczytaliśmy także bajkę pt. „Czerwony Kapturek” oraz „Dom babci”. Nie zabrakło recytacji wierszy, prac plastycznych, a z księgozbioru biblioteki zostały wyeksponowane książki opowiadające o babciach i dziadkach.
Dziękujemy uczniom i wychowawcom za miłe spotkanie. Wszystkie kochane babcie oraz kochanych dziadków zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Wasze wnuki mają dla Państwa zadania, które „ukryte są” w piosence pt. „Babciu, dziadku powiedz mi”.
Uczniowie wzięli również udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Moi kochani dziadkowie”. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za przepiękne prace, które zostały przekazane organizatorom konkursu.
Nauczyciele bibliotekarze
„Biblioteka ma w sobie cos magicznego. Jest niczym portal do wielu innych światów”
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Nasza szkoła, po raz kolejny, wzięła udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa i otrzymała dofinansowanie na zakup książek oraz wyposażenie biblioteki szkolnej. Jego głównym celem było rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci oraz młodzieży. Z pozyskanych środków zakupione zostały lektury, literatura popularnonaukowa oraz nowości z literatury pięknej, obejmujące najbardziej popularne gatunki tj. powieści obyczajowe, przygodowe, historyczne i fantastykę. W szkolnych zbiorach znalazły się również słuchowiska.
Realizacja zadań wynikających z projektu przyniosła wiele pozytywnych efektów:
- zbiory biblioteki zostały doposażone o nowe, atrakcyjne tytuły,
- ciekawa szata graficzna zakupionych książek sprawiła, że nawet oporni czytelnicy częściej zaczęli sięgać po nowości,
- uczniowie przekonali się, że kontakt z książką to znakomita forma spędzania wolnego czasu,
- nowy kącik czytelniczy sprawił, że nasi milusińscy, każdą przerwę zaczęli spędzać w bibliotece.
Mamy nadzieję, że nikogo nie trzeba przekonywać, iż czytanie książek wzbogaca wiedzę, rozwija wyobraźnię, sprawia, że życie staje się barwniejsze i piękniejsze, a bibliotekę czyni ciekawym miejscem do obcowania z literaturą.
Nauczyciele bibliotekarze
Okres świąteczny to czas pomocy osobom chorym i najbardziej potrzebujący.
Nasza szkoła dołączyła do zbiórki książek dla pacjentów onkologicznych.
Mamy nadzieję, że w ten sposób umilimy pacjentom czas, który spędzą w szpitalu.
Każdy, kto podarował książkę, zamieścił w niej osobistą dedykację.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się w zbiórkę.
Nauczyciele bibliotekarze
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza
Mikołajki w bibliotece
Dnia 06.12.2021 r. w bibliotece szkolnej zorganizowane zostało spotkanie dla uczniów klas I-III. Uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o Świętym Mikołaju, śpiewali piosenki i rysowali Świętego Mikołaja według instrukcji.
Pierwszego czerwca dzieci mają swoje święto – Dzień Dziecka, natomiast 25 listopada swoje święto mają wszystkie misie i obchodzą urodziny! Z tej właśnie okazji, nauczyciele bibliotekarze, przygotowali dla naszych milusińskich gry i zabawy. Dzieci miały za zadanie poszukać wśród swoich zabawek pluszowego misia, zaprosić do wspólnej zabawy oraz posłuchać piosenki pt. „Jadą, jadą misie”.
Dzień Pluszowego Misia był świetną okazją do twórczej aktywności oraz rozwijania swoich plastycznych talentów, nie zabrakło quizów o znanych misiach z bajek. Tego dnia czytaliśmy także ciekawostki o różnych gatunkach niedźwiedzi. Wszystkie aktywności były przeplatane misiowymi ćwiczeniami ruchowymi.
Nauczyciele bibliotekarze
"Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..."
Pasowanie na czytelnika
W myśl tego słynnego cytatu, uczniowie klasy pierwszej, świętowali dzień, w którym wypożyczyli swoją pierwszą książkę. W bibliotece szkolnej, oprócz różnorodnych zagadek, czekały na uczniów cenne informacje na temat poszanowania książek, a także sposobu ich wypożyczania. Nasi milusińscy nie ukrywali zadowolenia i satysfakcji. Cieszyli się, że w końcu mogą samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki. Życzymy im wielu wspaniałych chwil spędzonych z książką i oby zapał do czytania nigdy nie minął.
Nauczyciele bibliotekarze
"Wszystkie książki można podzielić na dwie grupy:
książki na chwilę i na każdą chwilę"
Podsumowanie obchodów międzynarodowego miesiąca bibliotek szkolnych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział
w organizowanych akcjach oraz wspólną zabawę.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
A.K.
Październik miesiącem bibliotek szkolnych
W październiku, na całym świecie, obchodzimy
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. W tym roku tematem przewodnim święta będzie hasło "Baśnie i legendy z całego świata". Od wielu lat nasza biblioteka podejmuje w październiku wiele ciekawych działań w celu promocji czytelnictwa.
Co zaproponowano w październiku 2021 roku?
1. Konkurs plastyczny "Zakładka przyjaciółką książki".
2. Zabawa "Spostrzegawczość"
- na przerwach w bibliotece uczniowie będą odgadywali, jakie książki zniknęły ze stolika.
3. Konkurs na najlepszego czytelnika w październiku.
4. "Czytanie na dywanie" - głośne czytanie baśni i legend.
5. Poranki z jabłkiem i książką.
6. Hybrydowe czytanie na przerwach.
Serdecznie zapraszamy.
Czytajmy dzieciom na głos
Szkolne obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania
W naszej szkole, dnia 29 września, obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to święto szczególnie ważne dla dzieci, bowiem czytanie na głos pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć i koncentrację. Ponadto wzbogaca słownictwo oraz uczy samodzielnego myślenia. W rolę lektorów wcieliły się panie bibliotekarki oraz wychowawczynie klas I – III. Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki.
- Szczegóły
Harcerskie kolędowanie
16 stycznia Drużyna Harcerska Radosne Bratki wzięła udział w integracyjnym spotkaniu opłatkowym organizowanym przez harcerzy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących. Wspólne kolędowanie i zabawy harcerskie były kolejną okazją do zintegrowania uczniów należących do 7 Drużyny Nieprzetartego Szlaku. Dziękujemy Gospodarzom – Drużynie Zielone Słońce za miłe przyjęcie i stworzenie rodzinnej atmosfery.
Spotkanie opłatkowe Radosnych Bratków
Mikołajkowe warsztaty Radosnych Bratków
Patriotyczne warsztaty Radosnych Bratków
Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie drużyny harcerskiej Radosne Bratki minęło w duchu patriotycznym. Harcerze przygotowując się do obchodów związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości przypomnieli sobie najważniejsze informacje o ojczyźnie. Uczestniczyli w ciekawych warsztatach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii m.in. uczyli się kodowania przy użyciu robota edukacyjnego. Nie zabrakło oczywiście zajęć kulinarnych. Tym razem harcerze przygotowali pyszne tosty. Na koniec wszyscy wspólnie bawiliśmy się w rytm znanych polskich tańców.
7 DH NS „Radosne Bratki” realizuje projekt „Młodzież pamięta”
podczas obchodów Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Festiwal Harcerski w Wierzchosławicach
20 kwietnia 2023 r. harcerze z 7 Drużyny Nieprzetartego Szlaku „Radosne Bratki” wzięli udział w Festiwalu Harcerskim organizowanym w ramach obchodów 65. rocznicy powstania NS „Zielone Słońce”. Spotkanie wszystkich harcerzy odbyło się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wierzchosławicach.
DH NS "Radosne Bratki" podczas
Niebieskiego Biegu Świadomości Autyzmu
7DH NS Radosne Bratki podczas
Turnieju Tenisa Stołowego w Myślenicach
7 DH NS Radosne Bratki na Olimpiadzie Zimowej
Drużyn Nieprzetartego Szlaku w Sieprawiu
Wigilia naszych jednostek
Czuwaj!
22.12.2022 odbyła się wigilia naszego środowiska.
W czasie jej trwania nie zabrakło świetnych zabaw i miłej atmosfery. Nasze spotkanie było również bardzo ważne dla częściej zuchów i harcerzy, którzy złożyli obietnice zucha i przyrzeczenie harcerskie, gratulujemy i mamy nadzieje, że ten dzień będziecie bardzo długo wspominać z sentymentem.
Do 7 GZ „Liski” dołączyła nowa przyboczna, która kiedyś sama była Liskiem. Druhno Gabrysiu gratulujemy, mamy nadzieje, że nowa funkcja przyniesie wiele satysfakcji i cudownych chwil.
7 DH Błyskawica w nowym roku również rozpocznie swoją prace z nowym przybocznym druhem Jankiem, który od samego początku swojej przynależności sprawia, że każdy wyjazd i zbiórka drużyny są niezapomniane.
7 Gromada Zuchowa "Liski" i 7 Drużyna Harcerska "Błyskawica"
- Balice, 08.10.2022 r.
Czuwaj!
W zeszłą sobotę odbył się Rajd Jurajski. Zuchy rozpoczęły przygodę poznawania życia Olgi Drahanowskiej - Małkowskiej. Dowiedzieliśmy się między innymi, że Olga była jedną z twórczyń polskiego skautingu, instruktorką harcerską, współautorką hymnu harcerskiego, założycielką szkół instruktorskich. Nasza trasa polegała jednak przede wszystkim na ciekawostkach z jej życia. Olga pisała wiersze, a więc wymyśliliśmy razem z zuchami podkład muzyczny do jej wiersza przekształconego na piosenkę. Z liści, kamieni i innych materiałów zuchy stworzyły podobiznę Cisowego Domku którego założycielem była właśnie Olga. I wiele można by wymieniać; robiliśmy samoloty z papieru, parzyliśmy herbatę, robiliśmy własne znaczki pocztowe, korale oraz spróbowaliśmy naszych sił na torze przeszkód. Z tych wszystkich atrakcji największe wrażenie zrobiły....króliki. Zuchy miały możliwość zobaczenia ogromnej hodowli białych króliczków oraz pogłaskania ich. Nie zabrakło oczywiście dmuchańców, placów zabaw i strzelnicy.
Natomiast my harcerze na trasie przechodziliśmy próbę, aby wstąpić do szarych szeregów. Kamuflowaliśmy się w lesie, przechodziliśmy przez tor przeszkód, robiliśmy spaghetti w kuchni polowej, dzwoniliśmy do siebie przez stary telefon i tworzyliśmy ognisko. Na ostatnim punkcie składaliśmy przysięgę, dzięki której mogliśmy się stać pełnoprawnymi członkami szarych szeregów. Po obiadku i krótkim odpoczynku rajd zakończyliśmy apelem i rozdaniem nagród. Wszyscy super się bawiliśmy.
Gromada zuchowa "Liski" i drużyna harcerska "Błyskawica"
- wydarzenia w roku harcerskim 2021-2022
Czuwaj!
W roku harcerskim 2021-2022 w naszej gromadzie zuchowej "Liski" i drużynie harcerskiej "Błyskawica" wiele się działo. Wróciliśmy do systematycznych zbiórek, które rok wcześniej uniemożliwiła nam pandemia. Cały rok był pełen wyjazdów, które pozwoliły nam wrócić do harcerskiego życia. Pierwszym z nich była Inauguracja Roku Harcerskiego w Brzesku, na której wszystkie zuchy i harcerze z całej Chorągwi podjęły z sukcesem wyzwanie pobicia rekordu Guinnessa w tańcu "Jerusalema". Kolejnym ciekawym wyjazdem był XXVI Rajd Jurajski, który był zarazem 50leciem Szczepu Żółtego.
Miesiąc grudzień również okazała się intensywny, nasze drużyny zorganizowały Biwak Mikołajkowy w czasie którego udało się zebrać karmy i inne potrzebne rzeczy dla schroniska „Psie Pole”. Odbyła się również wspólna wigilia oraz przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju.
Następnym dużym wydarzeniem był Dzień Myśli Braterskiej obchodzony 22 lutego przez wszystkich zuchów i harcerzy, z okazji, którego zorganizowaliśmy zbiórki pełne zabaw i śpiewu.
Nowy rok przyniósł nie tylko chwile pełne radości ale i refleksji, harcerze przypomnieli sobie, że harcerstwo to nie tylko dobra zabawa ale również służba i pomoc innym. Zorganizowali oni zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy jak i wykonali kanapki dla uchodźców z Ukrainy. Tak jak co roku udało stanąć się nam na warcie w czasie Gminnych Obchodów z okazji 3-ego Maja.
W czerwcu 2022 roku do szeregu naszych instruktorów dołączyła dh Zosia, która inspiruje nowymi pomysłami. Aby zakończyć rok harcerski zorganizowaliśmy ognisko, w czasie którego było dużo śpiewu i zabaw. W sierpniu udaliśmy się wraz z IV Szczepem Nadwiślanie na największą przygodę każdego zucha i harcerza czyli obóz harcerski, który pozwolił nam zdobyć wiele nowych umiejętności i zawiązać przyjaźnie na całe życie.
"Radosne Bratki" wystawiają jasełka podczas spotkania opłatkowego Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie
7 DH NS „Radosne Bratki” realizuje projekt „Młodzież pamięta”
podczas obchodów Święta Niepodległości
„Radosne Bratki” podczas Turnieju Tenisa Stołowego
Drużyn Harcerskich NS w Myślenicach
7 DH NS „Radosne Bratki”
przystąpiła do Akcji „Drużyny dla Ukrainy”,
której celem jest wsparcie i pomoc dla uchodźców z Ukrainy
DH NS „Radosne Bratki” spędza wolny czas
łącząc przyjemne z pożytecznym
DH NS „Radosne Bratki” w Pieskowej Skale
DH NS „Radosne Bratki” - aktywni także podczas pandemii
Iskierki
Wszystko zaczęło się… dawno temu. W niewielkiej miejscowości, w samym jej sercu, mam na myśli oczywiście szkołę, swoją działalność rozpoczęła 7 Gromada Zuchowa Iskierki. Wydawać, by się mogło, że początki nie są łatwe. Z Nami było inaczej. Pełne zapału i ciekawych pomysłów druhny Paulina i Ania dały początek Zielono-Żółtym Zuchom, dały początek szybkiego rozwoju gromady, która działa po dziś dzień.
Oh! Ileż było uciechy, gdy na pierwszą zuchową zbiórkę stawili się chętni do pracy i gotowi do wyzwań młodzi ochotnicy Wszyscy umundurowani, z wypiekami na twarzy wyczekiwali jej rozpoczęcia. Jak się wkrótce okazało zuchy nie tylko były spragnione zbiórek, czy warsztatów, ale przede wszystkim wspólnych wyjazdów. I tak zaczął się maraton nowych przygód, przeżyć i ciekawych historii, które rodziły się w każdym z Nas…
Byliśmy ciekawi tego co głęboko pod ziemią – powiedział Maciek
Nie trzeba było długo czekać, wspólnie z harcerzami wyjechaliśmy do Kopalnie Soli w Bochni. Luboń Wielki, Racławice, Łącko – tak! tego było nam potrzeba!!!
A rajdy, czy pójdziemy z plecakami? nieśmiało zapytał Kamil.
Tak, były i rajdy… w słońcu, w deszczu, pod górę, pod wiatr, z piosenką na ustach i My zmęczeni, ale zawsze zadowoleni!!!
A skoro lubimy się bawić – to może jakiś turniej – zaproponowały zuchy Przecież my możemy grać i grać... Ruszyły turnieje Bibice – Michałowice – Słomniki – to było to! Król strzelców, najlepszy bramkarz i zwycięska drużyna i nasz okrzyk „Gdy iskierka mocno świeci, są szczęśliwe wszystkie dzieci”. Tak, byliśmy wtedy bardzo szczęśliwi.
Przez 100-lecie zuchów, wiosenne i jesienne rajdy, przez góry i morze, w pocie czoła i z dumą na warcie, z piosenką na ustach, betlejemskim światłem i pamięcią o tych, którzy już odeszli – Jesteśmy – Iskierki.
- Szczegóły
Konkurs plastyczny na plakat
"Moja ulubiona piosenka"
Regulamin konkursu
Temat konkursu:
Zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie i wykonanie plakatu przy wykorzystaniu różnych technik plastycznych, który będzie przedstawiał tekst ulubionej piosenki dzieci i młodzieży.
Cele konkursu:
- Twórcze i aktywne spędzanie wolnego czasu.
- Rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży.
- Popularyzacja polskich utworów muzycznych.
Warunki uczestnictwa:
- Konkurs skierowany jest do uczniów Oddziału Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej i Przysposabiającej do Pracy.
- Uczniowie wykonują indywidualnie plakaty przedstawiające wybraną przez nich jedną polską piosenkę.
- Każdy plakat powinien być opatrzony hasłem promującym wybrany utwór muzyczny.
- Prace należy wykonać w postaci jednostronnego plakatu w formacie A3 dowolną techniką plastyczną (np.: malarstwo, rysunek, collage, grafika, techniki mieszane, itp.).
- Każdy uczestnik może dostarczyć jedną pracę opatrzoną metryczką umieszczoną na odwrocie zawierającą: imię i nazwisko autora, klasę.
Ocena prac:
Komisja konkursowa oceni pomysłowość w ujęciu tematu, zachowanie funkcji i cech plakatu, koncepcję i kompozycję, czytelność przekazu i walory artystyczne.
Prace należy dostarczyć do 20 czerwca do świetlicy szkolnej.
Strona 1 z 15