- Szczegóły
12 grudnia w naszej szkole odbyły się 3 koncerty muzyczne, podczas których uczniowie mogli wysłuchać polskich i angielskich kolęd. Podczas audycji zapoznali się z 3 instrumentami. Były to fagot, flet poprzeczny i gitara elektryczna. Dzieci żywo i z entuzjazmem reagowały na muzykę z czego zrobił się piękny koncert kolęd. Koncerty zostały dofinansowane z projektu „Z kulturą za pan brat”. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
- Szczegóły
W październiku 2025 r. uczniowie kl. IV-VIII uczestniczyli w projekcie BohaterON w Twojej Szkole. Celem akcji było podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego, którego 81. rocznicę obchodzimy w tym roku. Na lekcjach języka polskiego, historii i godziny wychowawczej uczniowie słuchali wspomnień oraz słuchowisk. Zastanawiali się, kim jest bohater, jakie cechy powinien posiadać i czy warto nim być. Przeprowadziliśmy debatę na temat roli kobiet w czasie Powstania Warszawskiego, a także niebezpieczeństw, jakie im zagrażały.
Uczniowie tworzyli infografiki na podstawie filmu z kanału Co za historia. Akcja zakończyła się dokonaniem wpisów indywidualnych i klasowych na portalu www.dumnizpowstańców.pl – wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. W realizację projektu zaangażowali się także Rodzice, którzy razem z dziećmi (poniżej 13. roku życia) dokonali wpisów dla Powstańców.
Dziękujemy i zapraszamy za rok!
Koordynatorzy projektu
E. Fijałkowska-Koza i E. Zębala
- Szczegóły
Dnia 26 września 2025 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIII Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”. Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ to główny organizator konkursu. Celem projektu było rozwijanie umiejętności poprawnej pisowni oraz zainteresowanie pięknem języka polskiego. Tekst dyktanda był pełen interpunkcyjnych i ortograficznych niespodzianek. Poza tym w tekstach do napisania była mowa o postaciach oraz wydarzeniach historycznych. Ten wyjątkowy projekt to z jednej strony okazja do rywalizacji, a z drugiej niecodzienna lekcja historii, która skłania do refleksji.
- Szczegóły

Sprawozdanie końcowe
w ramach projektu pn. "Małopolska Ścieżka Rozwoju Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego",
realizowanego w ramach programu pn. Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO)
oraz Unii Europejskiej – NextGenerationEU - szkolenia dla nauczycieli wychowania przedszkolnego,
Działanie: C.2.1.3. e-kompetencje, finansowanego ze środków Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Wzmacniania Odporności
W okresie od października 2024 do maja 2025 nasze oddziały przedszkolne w ZS w Waganowicach brały udział w grancie w ramach projektu „Małopolska Ścieżka Rozwoju Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego”. Projekt realizowany z KPO i Unii Europejskiej – NextGenerationEU.
Projekt ten pozwolił nauczycielom z naszego przedszkola podnieść swoje kompetencje zawodowe dzięki nowoczesnym szkoleniom, a placówka wzbogaciła się o poniższe cyfrowe materiały dydaktyczne:
- Monitor interaktywny Newline LYRA PRO TT- 5523QA w kwocie 4 900,00 zł
- Code&Amp Go Robot Mouse Labirynt z myszką do programowania LER046 w kwocie 278,86 zł
- zestaw startowy INDI z nową matą do kodowania (463) w kwocie 1 300,80 zł, scenariuszami zajęć i szkoleniem online dla nauczycieli.
Działania te mają na celu podniesienie jakości edukacji oraz przygotowanie dzieci do funkcjonowania w cyfrowym świecie. Zakupione narzędzia wpłyną na podniesienie kompetencji nauczycieli i uatrakcyjnienie zajęć prowadzonych dla dzieci w wieku przedszkolnym, a zdobyte nowe umiejętności nauczyciele wykorzystają w codziennej pracy z dziećmi, pomagając im we wchodzeniu w cyfrowy świat. Dzięki regularnemu korzystaniu z nowoczesnych narzędzi dydaktycznych, nauczyciele rozwijają swoje kompetencje cyfrowe, co jest niezbędne w dzisiejszym świecie edukacji. Wprowadzenie takich narzędzi do codziennej pracy nauczyciela nie tylko podniesie jakość prowadzonych zajęć, ale również zmotywuje do ciągłego doskonalenia warsztatu pracy i poszukiwania innowacyjnych metod nauczania.
Wszystkie zaplanowane działania w projekcie zostały zrealizowane. Projekt zakładał wsparcie szkoleniowe dla nauczycieli oraz miał na celu podniesienie kompetencji nauczycieli wychowania przedszkolnego w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), aktywnych metod nauczania oraz rozwijania refleksyjnej praktyki zawodowej. Nauczyciele, którzy przystąpili do projektu, odbyli 12 godzinny cykl szkoleń składający się z 6 modułów:
- Koduj bezpiecznie: jak połączyć zabawę z nauką myślenia komputacyjnego i świadomości cyfrowej?
- Myślowe labirynty: jak rozwiązywać problemy i zdobywać informacje?
- Od myszki do wyszukiwarki: jak wykorzystać sprzęt i Internet na zajęciach?
- Przedszkolne e-zasoby: jak tworzyć i wykorzystać własne materiały cyfrowe?
- Prywatność pod kontrolą: jak zabezpieczyć dane osobowe?
- Zrób sobie upgrade: jak być nauczycielem z pasją w erze nowych technologii?
Spotkania były prowadzone w formie stacjonarnej - 8 godzin zegarowych oraz niestacjonarnej - 4 godziny zegarowe (synchronicznie i asynchronicznie).
SK i UP
- Szczegóły
Grupa wolontariuszy z naszej szkoły zakwalifikowała się do II etapu XVII edycji projektu "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia". W bieżącej edycji wzięło udział 112 szkół, z czego 20 zostało zakwalifikowanych do udziału w półfinale, który miał miejsce 6 maja 2025 roku w auli Fides w Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie. Było to bardzo miłe spotkanie podczas którego wolontariusze prezentowali swoją całoroczną pracę przed komisją konkursową. My również z dumą zaprezentowaliśmy nasz roczny dorobek, który nosił tytuł "Odnaleźć Westerplatte". Udział w projekcie był szansą na podzielenie się tym co mamy z drugim człowiekiem oraz doświadczeniem eksplozji dobra.
- Szczegóły

W okresie od lutego 2025 r. do końca maja realizowaliśmy projekt ekologiczny w ramach EKO projektu grantowego Fundacji PGNIG Grupa Orlen im I. Łukasiewicza. W ramach projektu ustawiliśmy kolejne podwyższone rabaty, a uczniowie rozpoczęli w nich uprawę ziół, warzyw i kwiatów. Powstała nam piękna, pachnąca ścieżka sensoryczna. Odbyły się warsztaty ekologiczne dotyczące segregowania śmieci, sprzątanie okolic szkoły, młodsi uczniowie wykonywali na warsztatach instrumenty muzyczne z naturalnych materiałów i odpadów, w ramach zajęć wykonywaliśmy domki dla owadów, uczniowie zakładali zielniki wykorzystując zakupioną prasę do zielników. Zielniki posłużą do zapoznawania uczniów z bioróżnorodnością w naszej okolicy. W klasach starszych odbyły się również warsztaty dotyczące odnawialnych źródeł energii z wykorzystaniem zakupionego modelu demonstracyjnego. Uczniowie udali się również na lekcję do oczyszczalni ścieków i odwieźli zebrane elektrośmieci do PSZOK w Słomnikach.
25 kwietnia 2025 r. nastąpiło zakończenie działań projektowych. Był to w naszej szkole Dzień Ziemi. W tym dniu odbył się Festiwal Piosenki Ekologicznej. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody. Każda klasa została nagrodzona za swoją prezentację nagrodami zakupionymi z dotacji. Dzięki dotacji i sadzeniu krzewów powstało nam zielone ogrodzenie części szkoły. Na zakończeniu projektu nasze donice są pełne ziół, sadzonek, nasion. Nasz przyszkolny ogród wzbogacił się w domki dla owadów, mamy zielone ogrodzenie szkoły, mamy bazę pomocy dydaktycznych do nauki przyrody i ekologii i mam nadzieję, że w naszych głowach zostało wiele wiedzy i zdobyliśmy odpowiednie umiejętności, które wykorzystamy do ochrony przyrody. Kwota finansowania naszych działań ekologicznych wyniosła: 9980,30 zł. Dziękujemy Fundacji PGNIG GRUPA ORLEN im. I. Łukasiewicza, cieszymy się, że nasz wniosek się podobał i otrzymał finanse na realizację.

Strona 3 z 4


































