Uczniowie na sali gimnastycznej słuchają koncertów muzycznych

12 grudnia w naszej szkole odbyły się 3 koncerty muzyczne, podczas których uczniowie mogli wysłuchać polskich i angielskich kolęd. Podczas audycji zapoznali się z 3 instrumentami. Były to fagot, flet poprzeczny i gitara elektryczna. Dzieci żywo i z entuzjazmem reagowały na muzykę z czego zrobił się piękny koncert kolęd. Koncerty zostały dofinansowane z projektu „Z kulturą za pan brat”. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

W październiku 2025 r. uczniowie kl. IV-VIII uczestniczyli w projekcie BohaterON w Twojej Szkole. Celem akcji było podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego, którego 81. rocznicę obchodzimy w tym roku. Na lekcjach języka polskiego, historii i godziny wychowawczej uczniowie słuchali wspomnień oraz słuchowisk. Zastanawiali się, kim jest bohater, jakie cechy powinien posiadać i czy warto nim być. Przeprowadziliśmy debatę na temat roli kobiet w czasie Powstania Warszawskiego, a także niebezpieczeństw, jakie im zagrażały.

 

Uczniowie prezentują prace stworzone w ramach projektu BohaterON, zdjęcie 1 z 10

BohaterON w Naszej Szkole, fot. 1

Uczniowie trzymają swoje prace stworzone podczas realizacji projektu BohaterON, zdjęcie 2 z 10

BohaterON w Naszej Szkole, fot. 2

Dzieci prezentują efekty pracy nad projektem BohaterON, pokazując przygotowane ilustracje, zdjęcie 3 z 10

BohaterON w Naszej Szkole, fot. 3

Prezentacja prac uczniów wykonanych podczas zajęć związanych z projektem BohaterON, zdjęcie 4 z 10

BohaterON w Naszej Szkole, fot. 4

Dzieci przedstawiają prace tematyczne wykonane podczas realizacji projektu BohaterON, zdjęcie 5 z 10

BohaterON w Naszej Szkole, fot. 5

Grupa uczniów prezentuje różnorodne prace plastyczne przygotowane w ramach projektu BohaterON, zdjęcie 6 z 10

BohaterON w Naszej Szkole, fot. 6

Grupa uczniów trzyma swoje prace plastyczne powstałe podczas zajęć projektu BohaterON, zdjęcie 7 z 10

BohaterON w Naszej Szkole, fot. 7

Dzieci pokazują przygotowane prace tematyczne i ilustracje związane z projektem BohaterON, zdjęcie 8 z 10

BohaterON w Naszej Szkole, fot. 8

Grupa uczniów prezentuje różnorodne materiały edukacyjne stworzone w ramach projektu BohaterON, zdjęcie 9 z 10

BohaterON w Naszej Szkole, fot. 9

Grupa uczniów pokazuje efekty swojej pracy nad materiałami w projekcie BohaterON, zdjęcie 10 z 10

BohaterON w Naszej Szkole, fot. 10

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Uczniowie tworzyli infografiki na podstawie filmu z kanału Co za historia. Akcja zakończyła się dokonaniem wpisów indywidualnych i klasowych na portalu www.dumnizpowstańców.pl – wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. W realizację projektu zaangażowali się także Rodzice, którzy razem z dziećmi (poniżej 13. roku życia) dokonali wpisów dla Powstańców.

Dziękujemy i zapraszamy za rok!

Koordynatorzy projektu
E. Fijałkowska-Koza i E. Zębala

Dnia 26 września 2025 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIII Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”. Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ to główny organizator konkursu. Celem projektu było rozwijanie umiejętności poprawnej pisowni oraz zainteresowanie pięknem języka polskiego. Tekst dyktanda był pełen interpunkcyjnych i ortograficznych niespodzianek. Poza tym w tekstach do napisania była mowa o postaciach oraz wydarzeniach historycznych. Ten wyjątkowy projekt to z jednej strony okazja do rywalizacji, a z drugiej niecodzienna lekcja historii, która skłania do refleksji.

Dwie uczennice stoją przy planszy promującej Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe, zdjęcie 1 z 3

XIII Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe, fot. 1

Uczniowie zgromadzeni przed rozpoczęciem Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego, zdjęcie 2 z 3

XIII Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe, fot. 2

Uczniowie w sali przed rozpoczęciem Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego, zdjęcie 3 z 3

XIII Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe, fot. 3

Previous Next Play Pause
1 2 3

Loga projektu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) oraz Unii Europejskiej – NextGenerationEU

     Sprawozdanie końcowe

w ramach projektu pn. "Małopolska Ścieżka Rozwoju Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego",
realizowanego w ramach programu pn. Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO)
oraz Unii Europejskiej – NextGenerationEU - szkolenia dla nauczycieli wychowania przedszkolnego,
Działanie: C.2.1.3. e-kompetencje, finansowanego ze środków Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Wzmacniania Odporności

W okresie od października 2024 do maja 2025 nasze oddziały przedszkolne w ZS w Waganowicach brały udział w grancie w ramach projektu „Małopolska Ścieżka Rozwoju Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego”. Projekt realizowany z KPO i Unii Europejskiej – NextGenerationEU.

Projekt ten pozwolił nauczycielom z naszego przedszkola podnieść swoje kompetencje zawodowe dzięki nowoczesnym szkoleniom, a placówka wzbogaciła się o poniższe cyfrowe materiały dydaktyczne:

  • Monitor interaktywny Newline LYRA PRO TT- 5523QA w kwocie 4 900,00 zł
  • Code&Amp Go Robot Mouse Labirynt z myszką do programowania LER046 w kwocie 278,86 zł
  • zestaw startowy INDI z nową matą do kodowania (463) w kwocie 1 300,80 zł, scenariuszami zajęć i szkoleniem online dla nauczycieli.

Działania te mają na celu podniesienie jakości edukacji oraz przygotowanie dzieci do funkcjonowania w cyfrowym świecie. Zakupione narzędzia wpłyną na podniesienie kompetencji nauczycieli i uatrakcyjnienie zajęć prowadzonych dla dzieci w wieku przedszkolnym, a zdobyte nowe umiejętności nauczyciele wykorzystają w codziennej pracy z dziećmi, pomagając im we wchodzeniu w cyfrowy świat. Dzięki regularnemu korzystaniu z nowoczesnych narzędzi dydaktycznych, nauczyciele rozwijają swoje kompetencje cyfrowe, co jest niezbędne w dzisiejszym świecie edukacji. Wprowadzenie takich narzędzi do codziennej pracy nauczyciela nie tylko podniesie jakość prowadzonych zajęć, ale również zmotywuje do ciągłego doskonalenia warsztatu pracy i poszukiwania innowacyjnych metod nauczania.

Wszystkie zaplanowane działania w projekcie zostały zrealizowane. Projekt zakładał wsparcie szkoleniowe dla nauczycieli oraz miał na celu podniesienie kompetencji nauczycieli wychowania przedszkolnego w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), aktywnych metod nauczania oraz rozwijania refleksyjnej praktyki zawodowej. Nauczyciele, którzy przystąpili do projektu, odbyli 12 godzinny cykl szkoleń składający się z 6 modułów:

  1. Koduj bezpiecznie: jak połączyć zabawę z nauką myślenia komputacyjnego i świadomości cyfrowej?
  2. Myślowe labirynty: jak rozwiązywać problemy i zdobywać informacje?
  3. Od myszki do wyszukiwarki: jak wykorzystać sprzęt i Internet na zajęciach?
  4. Przedszkolne e-zasoby: jak tworzyć i wykorzystać własne materiały cyfrowe?
  5. Prywatność pod kontrolą: jak zabezpieczyć dane osobowe?
  6. Zrób sobie upgrade: jak być nauczycielem z pasją w erze nowych technologii?

Spotkania były prowadzone w formie stacjonarnej - 8 godzin zegarowych oraz niestacjonarnej - 4 godziny zegarowe (synchronicznie i asynchronicznie).

Fragment lekcji z wykorzystaniem nowych narzędzi edukacyjnych, zdjęcie 1 z 1

Realizacja projektu pn. "Małopolska Ścieżka Rozwoju Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego", fot. 1

Zajęcia z kodowania z wykorzystaniem zestawu edukacyjnego, zdjęcie 2 z 5

Realizacja projektu pn. "Małopolska Ścieżka Rozwoju Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego", fot. 2

Uczniowie podczas pracy z interaktywnym monitorem, zdjęcie 3 z 5

Realizacja projektu pn. "Małopolska Ścieżka Rozwoju Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego", fot. 3

Uczniowie aktywnie uczestniczą w zajęciach z nowoczesnymi pomocami, zdjęcie 4 z 5

Realizacja projektu pn. "Małopolska Ścieżka Rozwoju Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego", fot. 4

Nauczyciel prowadzi lekcję z użyciem cyfrowych materiałów, zdjęcie 5 z 5

Realizacja projektu pn. "Małopolska Ścieżka Rozwoju Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego", fot. 5

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Ikona pliku programu MS Word Sprawozdanie końcowe projektu pn. "Małopolska Ścieżka Rozwoju Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego" (75 kB, DOCX)

SK i UP

Grupa wolontariuszy z naszej szkoły zakwalifikowała się do II etapu XVII edycji projektu "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia". W bieżącej edycji wzięło udział 112 szkół, z czego 20 zostało zakwalifikowanych do udziału w półfinale, który miał miejsce 6 maja 2025 roku w auli Fides w Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie. Było to bardzo miłe spotkanie podczas którego wolontariusze prezentowali swoją całoroczną pracę przed komisją konkursową. My również z dumą zaprezentowaliśmy nasz roczny dorobek, który nosił tytuł "Odnaleźć Westerplatte". Udział w projekcie był szansą na podzielenie się tym co mamy z drugim człowiekiem oraz doświadczeniem eksplozji dobra.

Wolontariusze Zespołu Szkół w Waganowicach prezentujący projekt 'Odnaleźć Westerplatte' podczas półfinału XVII edycji projektu 'Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia' w auli Fides w Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie – maj 2025, zdjęcie 1 z 3

II etap projektu "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia", fot. 1

Członkowie szkolnego wolontariatu podczas prezentacji swojej całorocznej pracy przed komisją konkursową w trakcie półfinału projektu 'Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia' – maj 2025, zdjęcie 2 z 3

II etap projektu "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia", fot. 2

Uczniowie Zespołu Szkół w Waganowicach dzielący się doświadczeniem 'eksplozji dobra' podczas II etapu projektu 'Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia' w Krakowie – maj 2025, zdjęcie 3 z 3

II etap projektu "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia", fot. 3

Previous Next Play Pause
1 2 3

Starsi uczniowie tłumaczą młodszym zasady segregacji śmieci

W okresie od lutego 2025 r. do końca maja realizowaliśmy projekt ekologiczny w ramach EKO projektu grantowego Fundacji PGNIG Grupa Orlen im I. Łukasiewicza. W ramach projektu ustawiliśmy kolejne podwyższone rabaty, a uczniowie rozpoczęli w nich uprawę ziół, warzyw i kwiatów. Powstała nam piękna, pachnąca ścieżka sensoryczna. Odbyły się warsztaty ekologiczne dotyczące segregowania śmieci, sprzątanie okolic szkoły, młodsi uczniowie wykonywali na warsztatach instrumenty muzyczne z naturalnych materiałów i odpadów, w ramach zajęć wykonywaliśmy domki dla owadów, uczniowie zakładali zielniki wykorzystując zakupioną prasę do zielników. Zielniki posłużą do zapoznawania uczniów z bioróżnorodnością w naszej okolicy. W klasach starszych odbyły się również warsztaty dotyczące odnawialnych źródeł energii z wykorzystaniem zakupionego modelu demonstracyjnego. Uczniowie udali się również na lekcję do oczyszczalni ścieków i odwieźli zebrane elektrośmieci do PSZOK w Słomnikach.

Uczennica bierze udział w scence edukacyjnej na temat segregacji odpadów, zdjęcie 1 z 5

Program grantowy EKOCzynni, fot. 1

Uczeń segreguje śmieci na planszy edukacyjnej, zdjęcie 2 z 5

Program grantowy EKOCzynni, fot. 2

Uczniowie niosą worki ze śmieciami na szkolnych schodach podczas akcji sprzątania, zdjęcie 3 z 5

Program grantowy EKOCzynni, fot. 3

Uczniowie prowadzą prezentację na sali gimnastycznej dotyczącą gospodarki odpadami, zdjęcie 4 z 5

Program grantowy EKOCzynni, fot. 4

Młodsi uczniowie słuchają starszych podczas zajęć o segregacji odpadów na sali gimnastycznej, zdjęcie 5 z 5

Program grantowy EKOCzynni, fot. 5

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

25 kwietnia 2025 r. nastąpiło zakończenie działań projektowych. Był to w naszej szkole Dzień Ziemi. W tym dniu odbył się Festiwal Piosenki Ekologicznej. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody. Każda klasa została nagrodzona za swoją prezentację nagrodami zakupionymi z dotacji. Dzięki dotacji i sadzeniu krzewów powstało nam zielone ogrodzenie części szkoły. Na zakończeniu projektu nasze donice są pełne ziół, sadzonek, nasion. Nasz przyszkolny ogród wzbogacił się w domki dla owadów, mamy zielone ogrodzenie szkoły, mamy bazę pomocy dydaktycznych do nauki przyrody i ekologii i mam nadzieję, że w naszych głowach zostało wiele wiedzy i zdobyliśmy odpowiednie umiejętności, które wykorzystamy do ochrony przyrody. Kwota finansowania naszych działań ekologicznych wyniosła: 9980,30 zł. Dziękujemy Fundacji PGNIG GRUPA ORLEN im. I. Łukasiewicza, cieszymy się, że nasz wniosek się podobał i otrzymał finanse na realizację.

Uczniowie rozwieszają plakaty podczas podsumowania programu EKOCzynni